SMOK Ventures zbadał zróżnicowanie płci w zespołach założycielskich startupów, w które zainwestował

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

SMOK Ventures zbadał zróżnicowanie płci w zespołach założycielskich startupów, w które zainwestował

Udostępnij:

„Inwestujemy w najlepsze zespoły, niezależnie od płci”, napisał Borys Musielak ze SMOK Ventures. Jak jednak wygląda zróżnicowanie płci w zespołach założycielskich startupów?

SMOK Ventures, fundusz inwestycyjny działający w Europie Środkowo-Wschodniej, ogłosił swoje wyniki badania dotyczącego zróżnicowania płci w zespołach założycielskich startupów, w które zainwestował. Do tej pory fundusz wsparł 42 startupy24 z nich (57%) zostały założone wyłącznie przez mężczyzn, 12 (36%) przez zespoły mieszane, a 3 (7%) przez kobiety. W sumie 42% startupów w portfelu SMOK Ventures ma co najmniej jedną kobietę w zespole założycielskim.

Fundusz, dzięki aktywności jednej ze swoich założycielek, Diany Koziarskiej, podejmuje liczne działania wspierające kobiecą przedsiębiorczość, uczestnicząc w inicjatywach i akceleratorach skierowanych do przedsiębiorczyń z regionu CEE. Musielak ze SMOK Ventures podkreśla jednak, że fundusz inwestuje wyłącznie najlepsze zespoły, niezależnie od płci.

Kobiety w startupach i statystyki

Jak wynika z raportu „Polskie Startupy 2023„, przygotowanego przez Startup Poland, większość pracowników startupów to mężczyźni. Są jednak branże, które są mocniej sfeminizowane. Największy procentowy udział kobiet widoczny jest w startupach zajmujących się cybrbezpieczeństwem (zespoły złożone co najmniej w połowie z kobiet stanowią aż 75% podmiotów tego sektora). Drugą, bardziej kobiecą branżą jest fintech/insurtech (46% startupów działających w tym segmencie rynku deklaruje, że ponad połowę ich zespołu stanowią kobiety.

Czytaj także: