Startupy zakładane przez kobiety przynoszą VC 63% więcej zysków – Olga Kozierowska podsumowuje 2023

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Startupy zakładane przez kobiety przynoszą VC 63% więcej zysków – Olga Kozierowska podsumowuje 2023

Udostępnij:

– To z czym wyzwanie ma obecnie sporo biznesów to także przyciąganie i zatrzymywanie talentów. Problem stanowi wspomniana presja płacowa i konkurencyjność rynku w zestawieniu z często ograniczonymi zasobami początkujących startupów, a także ich niską rozpoznawalnością – pisze w podsumowaniu 2023 Olga Kozierowska, pomysłodawczyni ogólnopolskiego konkursu Sukces Pisany Szminką – Bizneswoman Roku.

fot. Agor

Jak postrzegasz polskie, kobiece startupy w 2023 r.? 

Pandemia, kryzys gospodarczy, wojna – to nie są łatwe warunki dla całego biznesu, w tym i startupów, dlatego, aby pozostać konkurencyjnymi, muszą one nadążać za ciągle ewoluującym krajobrazem technologicznym, umieć identyfikować szanse i wykorzystywać je bardzo szybko. Adaptacyjność i elastyczność to dziś słowa klucze.

Sytuacja startupów prowadzonych przez kobiety mogłaby być lepsza, a kwestia parytetów płci w ekosystemie startupowym to temat – rzeka. Problemy w tym zakresie występują globalnie, nie tylko w Polsce, i trudno przypuszczać, by ta sytuacja miałaby szybko ulec zmianie. Według danych na temat Polski z raportu PSIK, Abris Capital Partners i Level20, kobiety stanowią 9 proc. kadry zarządzającej w funduszach VC i PE, a aż 21 proc. przebadanych funduszy nie miało w składzie ani jednej kobiety. 

„Kobiece” VC mają też bardziej ograniczony dostęp do funduszy – 4-6 proc. z całościowej kwoty europejskich inwestycji (IDC). Fundusze VC z kobietami na pokładzie nieomal dwukrotnie częściej inwestują w startupy zakładane lub współzakładane przez kobiety. Jednocześnie, według  raportu „Funding in CEE z 2022 r., środki trafiające do spółek, wśród których znajdują się założycielki, przynoszą funduszom 63 proc. więcej zysków.

Gdy spojrzymy jednak na sytuację startupów w szerszej perspektywie – nie tylko płci – to jest ona obecnie lepsza niż przed rokiem, jak wskazuje raport „Startup Poland: Polskie Startupy 2023”. Ponad połowa generuje zdecydowanie większe przychody niż w roku ubiegłym, a 26 proc. – przychody nieco lepsze.

Sukcesy których polskich, kobiecych startupów w 2023 r. zrobiły na Tobie wrażenie i dlaczego? 

W XIV edycji naszego konkursu Sukces Pisany Szminką Bizneswoman Roku poziom zgłoszeń w kategorii Startup Roku był tak wysoki, że pierwszy raz w historii, po długich obradach, Jury Główne zdecydowało się przyznać trzy nagrody ex-aequo. Wybór tylko jednej laureatki okazał się po prostu niemożliwy. 

H+H LABS PSA, prowadzony przez Katarzynę Geiger, w zrównoważony sposób rozwiązuje problem dostępu do czystej wody na świecie, odzyskując ją z wody procesowej, ściekowej, zasolonej i poprodukcyjnej.

Z kolei biotechnologiczny startup intoDNA, prowadzony przez Magdalenę Kordon-Kiszalę, znacząco ułatwia firmom biotechnologicznym i farmakologicznym wprowadzenie na rynek spersonalizowanych terapii onkologicznych dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii.

Kolejnym imponującym startupem jest Inoko Vision, prowadzony przez Annę Szklumowską. Jego misją jest stworzenie rozwiązania, które zapewni wczesną diagnostykę chorób neurodegeneracyjnych, m.in Alzheimera, i zatrzyma postępujący proces demencji. 

Nie mogę też nie wspomnieć o startupie NapiFeryn Biotech, prowadzonym przez Magdalenę Kozłowską, zwyciężczynię ostatniej edycji konkursu Sukces Pisany Szminką Bizneswoman Roku w kategorii Liderka w Nowych Technologiach. Magdalena wraz ze swoim zespołem opracowała i opatentowała nowatorską technologię pozyskiwania białek roślinnych z rzepaku, które mogą być wykorzystane jako alternatywa dla białka pochodzenia zwierzęcego i białek sojowych. 

Działania tych kobiet mają kluczowe znaczenie dla tak ważnych kwestii jak zdrowie, życie i nasza przyszłość na tej planecie. Mogą wpływać na życie każdej i każdego z nas i czynić je po prostu lepszym. Liczę, że jeszcze o nich wszystkich usłyszymy. 

Jakie wyzwania mogą czekać na kobiece startupy w 2024 r.?

Na pewno należy spodziewać się wyzwań natury finansowej, w tym, niestety, problemów z pozyskiwaniem finansowania – dane pokazują, że inwestorzy są coraz mniej hojni, a sytuacja gospodarcza w Polsce i na świecie jest niestabilna i coraz bardziej nieprzewidywalna. Do tego dochodzi wzrost kosztów wynikający z inflacji, a także wzrost kosztów zatrudnienia pracowników, presja płacowa oraz konieczność opłacania wyższych składek ZUS i zdrowotnych. 

Dodatkowo startupy muszą przestrzegać branżowych regulacji oraz wymagań prawnych, które niejednokrotnie są niejasne, trudne do zrozumienia i w dodatku często ulegają zmianom. Z wyzwań związanych z przestrzeganiem przepisów warto też wspomnieć o kwestiach cyberbezpieczeństwa i odpowiedniej ochrony poufnych danych, co, jak widzimy na licznych przykładach, nie jest rzeczą prostą w świecie rosnącej liczby cyberprzestępstw i ataków hakerskich. 

To z czym wyzwanie ma obecnie sporo biznesów to także przyciąganie i zatrzymywanie talentów. Problem stanowi wspomniana presja płacowa i konkurencyjność rynku w zestawieniu z często ograniczonymi zasobami początkujących startupów, a także ich niską rozpoznawalnością. 

Warto również pamiętać o kwestii społecznej odpowiedzialności biznesu i potrzeby wykazywania przez startupy zaangażowania w sprawy społeczne oraz stosowania etycznych praktyk biznesowych, na co współcześni konsumenci coraz bardziej zwracają uwagę.   

 

Olga Kozierowska
Ekspertka w obszarach Diversiity&Inclusion, komunikacja, motywacja i self concept. Dziennikarka biznesowa, działaczka społeczna, pisarka. Prezeska Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką. Od lat szkoli kobiety, bazując na praktycznej wiedzy, badaniach w zakresie identyfikacji potrzeb rozwojowych kobiet w Polsce i na świecie oraz doświadczeniach własnych. Ekspertka od życiowych zmian i przebranżowienia. Pomysłodawczyni ogólnopolskiego konkursu Sukces Pisany Szminką Bizneswoman Roku, największego i najstarszego w Polsce konkursu dla przedsiębiorczyń.

 

Więcej podsumowań 2023.