AI for Go(o)d: jak technologie otwierają wrota Bazyliki św. Piotra

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

AI for Go(o)d: jak technologie otwierają wrota Bazyliki św. Piotra

Udostępnij:

Dzięki współpracy Watykanu, Iconem i Microsoftu wrota Bazyliki św. Piotra otwierają się na e-turystów. Właśnie powstał cyfrowy brat bliźniak świątyni.

Bazylika św. Piotra, zlokalizowana w sercu Watykanu, przez kilka ostatnich wieków przyciąga odwiedzających z całego świata. Znana z renesansowej i barokowej architektury, zaprojektowana przez Michała Anioła i Berniniego, stała się jednym z najbardziej rozpoznawalnych kościołów na świecie. Teraz, dzięki nowym technologiom, bazylika jest dostępna do zwiedzenia również w formie cyfrowej.

– Ten projekt jest doskonałym przykładem tego, jak innowacje mogą łączyć ludzi z historią – zaznaczył Brad Smith, Vice Chair and President of Microsoft.

papież, ai

Projekt cyfrowego bliźniaka Bazyliki św. Piotra to efekt współpracy Watykanu, paryskiej firmy Iconem specjalizującej się w konserwacji cyfrowej oraz Microsoftu. W projekcie wykorzystano zaawansowaną fotogrametrię, drony, kamery i skanowanie laserowe, co pozwoliło na stworzenie modelu 3D, który odwzorowuje każdy szczegół Bazyliki. Aby tego dokonać, w ciągu trzech tygodni przetworzono ponad 400 tysięcy zdjęć wysokiej rozdzielczości. Zebrane dane przechowywane są w chmurze Azure.

Cyfrowy bliźniak na Jubileusz Roku Świętego 2025

– To jak badanie 2000-letniej historii przez pryzmat jednego unikalnego zabytku – podkreślił Yves Ubelmann, założyciel i dyrektor generalny Iconem.

Proces tworzenia cyfrowej repliki objął nie tylko dokładne odwzorowanie wyglądu, ale pozwolił na analizę strukturalną. Dzięki temu zidentyfikowano mikrouszkodzenia – pęknięcia i uszkodzenia mozaik.

Microsoft AI for Good, odpowiedzialne za technologiczną część przedsięwzięcia, dostarczyło narzędzi umożliwiających mapowanie i archiwizację danych, co może stanowić wsparcie w przyszłych pracach konserwatorskich.

Cyfrowy model 3D zostanie zaprezentowany publicznie podczas wystawy Pétros enì w listopadzie 2024 roku, organizowanej przed Jubileuszem Roku Świętego 2025. Wystawa ta zapewni możliwość wirtualnego pobytu w przestrzeni Bazyliki dla milionów pielgrzymów, a także dla tych, którzy nie będą mogli osobiście przyjechać do Rzymu.

– Ten projekt ostatecznie pozwala nam odkryć na nowo to, co w pełni ludzkie i łączy wszystkich –powiedział kardynał Mauro Gambetti, archiprezbiter Bazyliki św. Piotra.

Czytaj także: