AI w dobrej wierze: w Poznaniu kaplica ze sztuczną inteligencją działa 24/7

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

faithtech

Udostępnij:

Poznańska nanokaplica powstała z inicjatywy ks. Radka Rakowskiego. Wyposażona w sztuczną inteligencję przestrzeń modlitewna jest dostępna całodobowo.

Nanokaplica redefiniuje sposób, w jaki wierni uczestniczą w celebracjach liturgicznych. Pomysłodawca i założyciel tego miejsca jest zdania, że „Kościół musi być otwarty na nowe technologie” i jednocześnie być dostępny niezależnie od pracy duszpasterzy. Dostęp do kaplicy zapewnia aplikacja mobilna.

AI nie rozgrzeszy, ale wysłucha i odpowie na wszystkie pytania

Kaplica wyposażona jest w asystenta głosowego, który opracowano z myślą o duchowych potrzebach. System GPT odpowiada więc na pytania teologiczne, wspiera w codziennym rozwoju duchowym, a także udziela informacji opartych na naukach Kościoła i Biblii. W przypadku zbyt skomplikowanych pytań asystent sugeruje kontakt z kapłanem, pokazując, że technologie mogą być wsparciem, a nie zastępstwem duchownego.

Nanokaplica to miejsce dla osób, które pragną się pomodlić oraz wyciszyć, również w nietypowych godzinach. Nie służy jednak tylko i wyłącznie do modlitwy, bo istniejąca część relaksacyjna pozwala wiernym na spotkania w przyjaznej atmosferze. Kaplica ma funkcjonować jako miejsce bezobsługowe, zarządzane w pełnym zaufaniu do odwiedzających.

Pomimo obaw, zwłaszcza ze strony starszych parafian, technologia znalazła zwolenników. Seniorzy, wspierani przez rodzinę, docenili łatwość obsługi oraz możliwości oferowane przez AI.

Czytaj także: