Powstrzymać niepowstrzymane
Według WHO około 50 milionów ludzi na całym świecie cierpi na demencję (w tym chorobę Alzheimera), a niezdiagnozowane przypadki prawdopodobnie podwajają te szacunki. Przewiduje się, że liczba ta wzrośnie ponad trzykrotnie w ciągu następnego pokolenia, ponieważ długość życia nadal rośnie. I chociaż nie ma ostatecznego lekarstwa na demencję, istnieją sprawdzone zmiany stylu życia, które mogą znacznie spowolnić postęp choroby.
Czytaj także: Zdiagnozować demencję w mniej niż minutę: wywiad z Juliuszem Donajskim (Vivid Mind)
Jedna z najwcześniejszych zmian życiowych obserwowanych w początkowych stadiach demencji dotyczy głosu. Demencja może wpływać na zdolność mózgu do przetwarzania i wytwarzania mowy. W demencji kontrola nad mięśniami zaangażowanymi w produkcję mowy może być upośledzona, wpływając między innymi na sposób artykulacji samogłosek. Vivid Mind opracował prosty, krótki test głosu, który wykorzystuje sztuczną inteligencję i najnowocześniejsze przetwarzanie dźwięku do wczesnego wykrywania demencji.
Głos jako biomarker
Opatentowana metoda przesiewowa Vivid Mind wykorzystująca głos jako biomarker, pozwala najpierw przedstawić widmo dźwięku w dokładniejszy sposób niż istniejące standardowe metody, a następnie zbudować interpretowalne cechy zawierające istotne informacje o kontroli podmiotu nad jego głosem. Podejście to jest nieinwazyjne, niezależne od języka, szybkie, tanie i może być wdrażane zdalnie na całym świecie.
Czytaj także: Chcą wyprzedzić demencję, pomagać przedsiębiorcom i zazielenić przemysł odzieżowy: znamy zwycięzców Masters&Robots Awards 2024
– Badanie przeprowadzone na 298 osobach dorosłych wykazało, że nasze badanie przesiewowe ma 90-procentową dokładność, a także sugeruje, że test może przewidzieć chorobę na osiem lat przed wystąpieniem objawów – twierdzi prezes Vivid Mind, Dariusz Wiatr.
Pozyskane środki zostaną wykorzystane do wprowadzenia spółki w kolejną fazę dodatkowych testów i uzyskania zezwoleń regulacyjnych w celu realizacji jej misji polegającej na zakłóceniu i ulepszeniu obecnych praktyk badań przesiewowych w kierunku śmiertelnej choroby.