fot. materiały prasowe
1. StethoMe
StethoMe to poznański producent inteligentnego stetoskopu elektronicznego, dzięki któremu rodzice mogą samodzielnie badać drogi oddechowe swoich pociech oraz uzyskiwać wyniki badania za pośrednictwem aplikacji mobilnej. Przedstawiciele startupu tłumaczą, że ich urządzenie zostanie w przyszłości zintegrowany z algorytmami sztucznej inteligencji, dzięki czemu stetoskop samodzielnie oceni o czym świadczą dźwięki słyszane w płucach. Na początku roku StethoMe pozyskało 2 miliony dolarów na dalszy rozwój.
2. Cycle
Cycle to niewielki sensor wielkości plasterka, który monitoruje cykl owulacyjny i informuje panie o dniach płodnych. Urządzenie zbiera dane między innymi o temperaturze ciała, aktywności fizycznej (również podczas snu) i być może z czasem o rytmie serca. Następnie dane te przekazywane są aplikacji mobilnej za pośrednictwem modułu Bluetooth. Według pomysłodawcy rozwiązania Tomasz Ziółkowskiego, pozwala to radykalnie zwiększyć szanse na poczęcie dziecka lub uniknięcie nieplanowanej ciąży.
3. Neuro Device
Neuro Device opracowało metodę stymulacji uszkodzonych po udarze obszarów mózgu. Rozwiązanie bazuje na neuromodulacji, czyli stymulacji odpowiednich obszarów mózgu impulsami elektrycznymi, dzięki czemu utrwalają się w nim prawidłowe procesy lub tworzone są alternatywne ośrodki i połączenia w mózgu. W przypadku afazji są to obszary odpowiedzialne za mowę, które po przebytym udarze mózgu zwykle zostają częściowo lub całkowicie uszkodzone. Polskim startupem zachwyciła się Sharon Stone.
4. DEBN
DEBN to igłę do biopsji prostaty, której powierzchnię pokrywa dodatkowa warstwa antybiotyku, dzięki czemu zabieg jest bezpieczniejszy, a ryzyko wystąpienia powikłań infekcyjnych ograniczone. Problem powikłań jest zresztą powszechny, bo co roku aż 350 tysięcy pacjentów cierpi przez dolegliwości z tym związane. Aby się z tym zmierzyć naukowcy z Gdańska, którzy odpowiadają za projekt, pozyskali na początku tego roku milion złotych i zapowiedzieli, że w 2020 roku igła do biopsji trafi na rynek.
5. SDS-Optic
SDS-Optic tworzy mikrosondy do diagnostyki nowotworów piersi. Według szefa projektu Marcina Staniszewskiego, obecny proces diagnostyczny nowotworów jest czasochłonny i skomplikowany. Zastosowanie mikrosondy oszczędzi pacjentce bólu i stresu związanego z biopsją i długim oczekiwaniem na wyniki. Korzystając z jego wynalazku nie będzie potrzeby, aby pobierać tkankę, a do tego wynik badania otrzymamy w kilkanaście minut. Rozwiązanie trafi na rynek w 2021 roku; jego twórcy niedawno pozyskali 4 mln euro.