Oviva dostała 21 mln dolarów. Startup pomaga w leczeniu cukrzycy typu 2

Dodane:

Kasia Krogulec Kasia Krogulec

Oviva

Udostępnij:

Oviva zapewnia cyfrowe rozwiązanie do leczenia cukrzycy typu 2 i chorób związanych z otyłością. Startup zebrał 21 mln dolarów w rundzie finansowania serii B. Do tej pory firma pozyskała łącznie 34 mln dolarów.

Firma wykorzysta pozyskany kapitał do rozwoju technologii oraz dalszej ekspansji w Europie.

Twórcy Oviva twierdzą, że w ciągu ostatnich 3 lat za pomocą ich rozwiązania było leczonych 90 000 pacjentów w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Szwajcarii i Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Jak działa projekt Oviva?

Technologia ma na celu powstrzymanie rozwoju i odwrócenie przebiegu cukrzycy typu 2 i chorób związanych z otyłością. Pacjenci otrzymują dostosowane do ich potrzeb porady żywieniowe i spersonalizowany coaching przez telefon.

Aby móc korzystać z systemu, lekarz za zgodą pacjenta wysyła jego wyniki badań do Ovivy. Potem konsultanci proszą pacjenta o pobranie aplikacji.

Leczenie trwa zazwyczaj od 4 do 9 miesięcy. Po tym czasie można kontynuować terapię. Możliwa jest także refundacja.

W większości krajów, w których obecnie działa Oviva, zazwyczaj koszt korzystania z aplikacji pokrywa ubezpieczenie zdrowotne.

Jak Oviva walczy z otyłością?

Pacjenci, których celem jest utrata wagi, mogą zamieścić w aplikacji zdjęcia posiłków, aktywności, swoją aktualną wagę oraz objawy chorobowe. Rozwiązanie oferuje także możliwość podłączenia do aplikacji licznika kroków, wagi lub glukometru.

Użytkownik usługi ustala z dietetykiem konkretne zachowania, które chce zmienić w trakcie leczenia. Może to być np. jedzenie większej ilości warzyw i owoców, kontrola porcji, czy monitorowanie poziomu aktywności ruchowej. Dietetyk ma za zadanie także wspierać pacjenta w osiąganiu tych celów.

W trakcie leczenia pacjent może również umówić się na wizytę online z dietetykiem oraz zapoznać się z programem zajęć wideo i innymi treściami wspierającymi obserwację stanu zdrowia.

Christoph Ruedig, Partner w AlbionVC powiedział, że Europa inwestuje w cyfrowe metody leczenia zaledwie ułamek, w porównaniu ze Stanami Zjednoczonymi, pomimo że istnieją dowody na skuteczność takich metod.

Okulary, które pomagają zbadać poziom cukru

Nowych wynalazków, które pomagają osobom z różnymi dolegliwościami jest coraz więcej. W zeszłym roku naukowcy stworzyli okulary wyposażone w biosensor. Umożliwią diabetykom zbadanie poziomu cukru we krwi.

Okulary opracowały zespoły z Instytutu Fizyki na Uniwersytecie w São Paulo oraz Wydziału Nanoinżynierii Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego.