W regionie, w którym ma stanąć fabryka, panuje dość wysokie bezrobocie, stąd informacja o chęci przyjmowania do pracy Polaków, wywołała niezadowolenie wśród tamtejszych mieszkańców.
Czy dumping cen jest możliwy?
Włodarze regionu, mając nadzieję na ożywienie gospodarcze okolicy, sprzedali Tesli grunty pod fabrykę w bardzo korzystnej cenie.
Minister gospodarki Brandenburgii Joerg Steinbach powiedział, że Tesla będzie potrzebować tysięcy pracowników, nie tylko z Brandenburgii, ale i z całego świata.
Holger Bonin, dyrektora Instytutu Badań nad Przyszłością Zatrudnienia w Berlinie, przewiduje, że ryzyko dumpingu płacowego ze strony Polaków nie jest możliwe, ponieważ zabrania tego prawo unijne. Bonin dodał, że Tesla będzie mieć raczej problem ze znalezieniem wystarczającej liczby wykwalifikowanych pracowników.
Fabryka Tesli w Grünheide
Kiedy w zeszłym roku Elon Musk odbierał nagrodę „złotej kierownicy”, poinformował, że 4 na świecie fabryka Tesli powstanie w Berlinie. Projekt pochłonie 5 mld dolarów. Musk chce stworzyć także centrum inżynieryjne i projektowe. Produkcja w Europie zacznie się w 2021 r.
Najnowsza inwestycja Tesli powstanie w okolicy budowanego lotniska na południowym wschodzie od Berlina. Jest to obszar przemysłowy w Brandenburgii – Grünheide.
Na stronie amerykańskiego przedsiębiorstwa motoryzacyjnego już pojawiły się ogłoszenia o pracę w nowym zakładzie.
W niemieckiej fabryce pracę znajdzie 6500 pracowników.
500 stacji szybkiego ładowania
Tesla szykuje się na podbój europejskich dróg, nie tylko poprzez planowaną produkcję aut. W grudniu zeszłego roku firma uruchomiła 500 stację szybkiego ładowania w Europie, która stanęła w Londynie.
Londyńska stacja jest pierwszą poza Ameryką Północną, która umożliwia ładowanie z mocą do 250 kW.
Tesla ma obecnie stacje ładowania w 24 krajach Europy. Firma poinformowała, że do końca 2019 r. zamierza zainstalować stacje w zasięgu 99% populacji w Europie.