Apple, Tesla, Amazon i Facebook reagują na niedobór maseczek ochronnych w Stanach Zjednoczonych

Dodane:

Kasia Krogulec Kasia Krogulec

Apple, Tesla, Amazon i Facebook reagują na niedobór maseczek ochronnych w Stanach Zjednoczonych

Udostępnij:

Stany Zjednoczone walczą z szybkim wzrostem zakażonych koronawirusem. Tymczasem największe amerykańskie firmy przychodzą w sukurs, oferując miliony maseczek ochronnych.

Znane firmy oferują własne zapasy

Na całym świecie zapasy maseczek ochronnych są na wyczerpaniu. Takiego zdania jest także Jeff Bezos, CEO Amazona. Firma złożyła zamówienia na kilka milionów masek, które chce przekazać pracownikom i kontrahentom, którzy nie mogą pracować w domu.

Prezes Apple Tim Cook poinformował, że firma przekaże 2 mln masek dla pracowników służby zdrowia w Stanach Zjednoczonych i Europie, aby pomóc w walce z rozprzestrzenianiem się nowego koronawirusa.

Niektóre firmy i osoby prywatne przekazują darowizny bezpośrednio. Na Twitterze reżyser Peyton Reed podziękował Elonowi Muskowi, za podarowanie dostawy całej ciężarówki środków ochrony osobistej do ośrodka zdrowia UCLA.

Mark Zuckerberg także poinformował, że Facebook przekazał zapas awaryjny 720.000 masek. Nadmienił, że firma będzie mogła przekazać jeszcze więcej.

Rząd prosi o pomoc

Niedobór maseczek ochronnych jest poważnym problemem dla pracowników służby zdrowia. Jak podaje The Verge, w zeszłym tygodniu wiceprezydent Stanów Zjednoczonych, Mike Pence wezwał firmy budowlane do oddania zapasów swoich masek ochronnych do szpitali, a także do powstrzymania się od zamawiania ich więcej.

– Maski przemysłowe, których używają na placach budowy, są całkowicie akceptowalne dla pracowników służby zdrowia, aby chronić przed chorobą układu oddechowego – powiedział Pence.

W sobotę dr Anthony Fauci, dyrektor Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych, powiedział dziennikarzom w sali odpraw Białego Domu, że wcześniej niż za kilka tygodni będzie można otrzymać świeże zapasy masek N95 dla lekarzy.

Polacy też walczą z niedoborami

Polskie firmy włączają się w walkę przeciwko epidemii koronawirusa. Analizują dane, prowadzą badania nad szczepionką, a teraz drukują w 3D respiratory i przyłbice.

Branża druku 3D zorganizowała akcję #DrukarzeDlaSzpitali, zrzeszając firmy, które chcą aktywnie pomagać przy drukowaniu potrzebnych elementów medycznych oraz zbierać datki na ten cel. Akcję można obserwować na facebookowym profilu Drukarze Dla Szpitali.

Inicjatorzy projektu zaczęli od produkcji ochronnych masek na twarz, w postaci osłon z przezroczystego plastiku. Teraz prowadzą także prace nad stworzeniem gogli ochronnych.