LUMI – kolejny superkomputer od HPE powstanie w Finlandii

Dodane:

Agata Ruszkowska Agata Ruszkowska

LUMI – kolejny superkomputer od HPE powstanie w Finlandii

Udostępnij:

HPE nie zwalnia tempa – po tym jak ogłosił budowę superkomputera na terenie Czech, teraz wygrywa kontrakt na budowę kolejnego systemu w Finlandii.

Grafika główna – autor: Maciej Lewczuk, ITbiznes

Ledwo dowiedzieliśmy się o tym, że Hewlett Packard Enterprise HPE planuje stworzenie w Czechach ogromnego systemu „EURO_IT4I, który będzie wspierał badania naukowe, medyczne i inżynieryjne, a już dowiadujemy się o kolejnej inwestycji giganta – również związanej z superkomputerami.

HPE uzyskał kontrakt o wartości ponad 160 mln dol. (od European High Performance Computing Joint Undertaking) i swój kolejny superkomputer zbuduje w Finlandii. LUMI będzie jednym z najszybszych tego typu systemów na świecie i podobnie jak EURO_IT4I wesprze europejskie badania naukowe Nowy superkomputer, określany przez EuroHPC JU jako „LUMI”, pomoże europejskim naukowcom oraz organizacjom prywatnym i publicznym – jego działanie ma wpłynąć na takie obszary jak opieka zdrowotna, prognozowanie pogody, planowanie urbanistyczne i rozwój sztucznej inteligencji. Co więcej, misją komputera będzie także wpłynięcie na stan gospodarki.

LUMI będzie bazować na komputerach HPE Cray EX, które są aktualnie wykorzystywane w trzech nadchodzących systemach eksaskalowych dla amerykańskiego Departamentu Energii.Ich najmocniejszą cechą jest oczywiście wydajność – jej maksymalny poziom ma wynosić 550 petaflopów (dla przybliżenia – to wydajność 1,5 miliona laptopów). Kluczową rolę będą oczywiście pełnić procesory w procesory AMD EPYC nowej generacji i procesory graficzne AMD Instinct.

Cały system poza wydajnością ma zapewniać jeszcze lepsze możliwości głębokiego uczenia maszynowego (deep machine learning) i tworzenia kombinacji obciążeń związanych z modelowaniem, symulacją, analizą i sztuczną inteligencją.

Aby cały system mógł właściwie pracować, niebagatelne znaczenie ma technologia chłodzenia – w tym wypadku superkomputery będą chłodzone bezpośrednio cieczą dla systemów o większej skali.

Mimo, że superkomputer powstanie na terenie Finlandii (dokładnie w CSC – IT Center for Science w Kajaani), będzie współdzielony przez dziesięć krajów: Polskę, Belgię, Czechy, Danię, Estonię, Finlandię, Islandię, Norwegię, Szwecję i Szwajcarię.

Nowy system ma być dostępny w połowie 2021 roku.