Brat Pablo Escobara pozywa Klarnę na 400 tys. euro

Dodane:

Marta Wujek Marta Wujek

Brat Pablo Escobara pozywa Klarnę na 400 tys. euro

Udostępnij:

Brat zmarłego handlarza narkotyków Pablo Escobara oraz Olof Gustafsson (CEO Escobar Inc) pozwali szwedzką Klarnę za rzekome przywłaszczenie sobie przez fintech 400 tys. euro za smartfony sprzedawane za pośrednictwem Klarny.

Escobar, nazywany „El Osito”, uruchomił w 2019 roku firmę telefonii komórkowej Pablo Phone z siedzibą na londyńskim Soho Square. Firma ta była odpowiedzialna za zarządzanie stroną internetową Escobar Inc.. Natomiast Gustafsson, z pomocą rodzinnej firmy holdingowej w Szwecji, umożliwił sprzedaż smartfonów za pośrednictwem Klarny. Jak podaje serwis sifted.eu Escobar i Gustafsson uważają, że szwedzki fintech przywłaszczył sobie 400 tys. euro ze sprzedaży tych telefonów. 

Przedstawiciele Klarny twierdzą, że wskazana kwota została zatrzymana, ponieważ sprzedane telefony nigdy nie trafiły do klientów, więc pieniądze powinny zostać im zwrócone. – Centralną częścią naszej oferty dla konsumenta końcowego jest to, że jeśli przedsiębiorca nie wysyła towarów w drodze umowy, nie powinno to wpływać na konsumenta – napisało biuro prasowe Klarny w oświadczeniu dla Sifted.

– Zrobiliśmy wszystko, o co prosiła nas Klarna. Daliśmy im dowody, że wysłaliśmy urządzenia; daliśmy im dowód, że wszystkie urządzenia zostały dostarczone; daliśmy im dowody na to, że zapłaciliśmy za wysyłkę – aby pokazać, że nie jest to oszustwo ani nic podobnego – bronił swojego stanowiska w rozmowie z serwisem sifed.eu Gustafsson.

Wejście na giełdę Klarny zagrożone?

Nie wiadomo jak sprawa się skończy. Escobar słynny jest z pozywania firm, a procesy różnie się kończyły. W przeszłości pozwy od brata byłego handlarza narkotyków między innymi otrzymał Netflix, Apple, czy raper Snoop. Niemniej nie jest to dobry moment dla Klarny na takie problemy, ponieważ fintech właśnie szykuje się do debiutu na parkiecie w Nowym Jorku, o czym Escobar i Gustafsson doskonale wiedzą. 

– Ponieważ moi prawnicy są bardzo dobrzy, mogę zagwarantować, że wygramy w USA i to będzie duża strata dla Klarny. Jeśli dojdziemy do sądu, możemy uzyskać tymczasowy nakaz i powstrzymać Klarnę przed upublicznieniem w USA – powiedział w rozmowie z serwisem sifed.eu Gustafsson.

Klarna z polskimi korzeniami

Za założoną w Szwecji Klarną stoi Polak, Sebastian Siemiątkowski. We wrześniu tego roku informowaliśmy, że fintech zdobył 650 milionów dolarów i został wyceniony na 10.65 miliardów dolarów. Tym samym firma została najwyżej wycenianym jednorożcem w całej Europie. 

Klarna współpracuje obecnie z 200 tys. partnerami handlowymi, takimi jak Sephora, Groupon i Ralph Lauren. W pierwszym półroczu 2020 roku firma odnotowała 466 milionów dolarów przychodów i 59,8 miliona dolarów straty.

Zobaczymy jak skończy się spór pomiędzy firmami. Jak na ten moment obie strony twardo bronią swoich stanowisk. Jeżeli sprawa trafi do sądu może pokrzyżować plany Klarny. Pozostaje nam czekać na rozwój sytuacji.