Biotts nawiązał współpracę z Tapemark. Będą produkować leki transportowane przez skórę

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Biotts nawiązał współpracę z Tapemark. Będą produkować leki transportowane przez skórę

Udostępnij:

Tapemark, spółka tworząca systemy dostarczania leków transdermalnych, została strategicznym partnerem Biotts. Firmy rozpoczną współpracę w ramach komercjalizacji technologii transportu dużych cząsteczek przez skórę, której twórcą jest Biotts. W ramach umowy strony będą wspólnie oferować międzynarodowym koncernom farmaceutycznym kompleksową usługę tworzenia i masowej produkcji nowej generacji leków transportowanych przez skórę.

Wspólnie opracowany produkt MacroPerm – połączenie technologii Biotts i matryc plastrów Tapemark – będzie efektem współpracy nad systemem transdermalnym, pozwalającym przenosić relatywnie duże cząsteczki substancji czynnych, przez skórę w oparciu o stworzony przez Biotts nośnik MTC-Y.

Rozwiązanie to pozwoli na aplikację leków, zwiększając ich biodostępność nawet 10-krotnie, umożliwiając przy tym kilku centymetrową penetrację substancji czynnej przez bariery skórne. Dzięki precyzyjnie ukierunkowanej formulacji dostarczanej leki przez skórę pacjenci odczują wzrost komfortu życia, dzięki redukcji działań niepożądanych, w szczególności efektów ubocznych ze strony układu pokarmowego, czego nie można uniknąć w przypadku leków podawanych doustnie. Selektywne działanie na zmienione chorobowo tkanki pozwala na uzyskanie silniejszego efektu terapeutycznego, przy jednoczesnym zwiększaniu komfortu pacjenta i obniżaniu kosztów leczenia.

– Wierzymy, że innowacyjność firmy Biotts w dziedzinie przenikania dużych molekuł, w połączeniu z doświadczeniem Tapemark w technologii transdermalnej, zaowocuje nowymi i ekscytującymi produktami dla klientów z branży farmaceutycznej. Jest to coś, co ostatecznie pomoże pacjentom na całym świecie – powiedział Beau Garrett, Wiceprezes Tapemark Sr. Wiceprezes i Dyrektor Operacyjny.

– Jesteśmy bardzo entuzjastycznie nastawieni do naszego strategicznego partnerstwa z Tapemark, co podkreśla nasze zaangażowanie w tworzenie zupełnie nowych produktów transdermalnych w formacie w swojej klasie. Współpraca z Tapemark dodatkowo uwiarygadnia nasza technologie na rynku i ułatwia jej komercjalizację, ponieważ jesteśmy w stanie naszym klientom od razu zaoferować masową produkcje leków, spełniającą wymogi Europejskiej i Amerykańskiej Agencji ds. Leków (EMA i FDA) – powiedział dr Paweł Biernat, CEO Biotts.

– Zwiększenie biodostępności przy jednoczesnym łagodzeniu skutków ubocznych to „Święty Graal” wielu zespołów badawczych. Naszemu zespołowi udał się ten Graal osiągnąć wykorzystując naszą technologie tworzymy nową jakość oraz skutecznie leki bazującą na dobrze znanych substancjach czynnych, takie połączenie bardzo mocno redukuje ryzyka związane z rejestracją leków i ogromnie wzmacnia prawdopodobieństwo osiągnięcia komercyjnego sukcesu – powiedział Konrad Krajewski, wiceprezes Biotts S.A.

– Etap komercjalizacji jest niewątpliwie jednym z najważniejszych etapów w rozwoju każdego startupu. Jesteśmy bardzo dumni, że nasza technologia transdermalna znalazła uznanie oraz zainteresowanie lidera tego rynku, jakim niewątpliwie jest koncern Tapemark. Doświadczenie naszego partnera we współpracy z takimi firmami jak Pfizer, Johnson & Johnson czy Merck znacząco wpłynie na proces komercjalizacji oraz rozwoju naszego produktu – dodaje Karolina Buratyńska, General Manager Biotts

W nadchodzących latach Biotts i Tapemark planują dostarczania na rynek pierwsze systemy transportujące przez skórę duże cząsteczki najczęściej stosowanych leków, które wcześniej pacjenci przyjmowali w postaci zastrzyków lub tabletek.

 

Przeczytaj również: Biotts rozwija terapię przeciwcukrzycową opartą o nośnik transdermalny