Jeszcze za wcześnie na poznanie szczegółów zatrzymania Prezesa Wojciecha G. i Wiceprezes Katarzyny P., zarządzających Poznańskim Akademickim Inkubatorem Przedsiębiorczości. Pracownicy firmy wystosowali już oświadczenie, w którym mówią, że mimo “zaistniałej i wciąż wyjaśnianej sytuacji, Stowarzyszenie PAIP kontynuuje swoją działalność statutową”. Dotowane programy trwają do końca czerwca.
Zdjęcie royalty free z Fotolia
Członkowie zarządu Stowarzyszenia PAIP zostali zatrzymani na początku tygodnia przez Centralne Biuro Antykorupcyjne na zlecenie Prokuratury Okręgowej w Poznaniu. Według informacji zdobytych przez Głos Wielkopolski, w środę podejrzani trafili do aresztu. Zanim do tego doszło, czego nie potwierdziły ani nie zdementowały źródła, mieli przyznać się do winy. Prokuratura zarzuciła im wyłudzanie pieniędzy przy realizowaniu dotacji z Unii Europejskiej, jak przypuszcza GW może chodzić nawet o kilkaset tysięcy złotych. Sprawdziliśmy jak wysoką dotację w ubiegłym roku otrzymało stowarzyszenie.
PAIP w ubiegłym roku, bo od 2014 roku trwa śledztwo Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, pozyskał dotację celową w wysokości 12 274 450,65 złotych. Przekazane fundusze miały zostać wykorzystane na realizację takich programów jak: Kompetenty menadżer, Nauka wspiera biznes – szkolenia i doradztwo dla przedsiębiorstw, czy Staż Sukcesem Naukowca – II edycja i innych. Stowarzyszenie na wydanie pozyskanej dotacji ma czas od 01.05.2014 roku do 30.06.2015 roku. Jego pracownicy zapewniają, że kontynuują prace nad inkubowanymi projektami.
Poznański Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości w sądzie został zarejestrowany 18.05.2005 roku. Wtedy prezesem stowarzyszenia był Tomasz Jarus, a funkcję wiceprezesa obejmował Marcin Wiśniewski. W tym czasie członkiem zarządu nie był jeszcze zatrzymany Wojciech G., ale Katarzyna P, której również zarzucono wyłudzanie pieniędzy. Poznańskie stowarzyszenie wspierające młodych przedsiębiorców od początku działania pozyskało łącznie ponad 69 milionów złotych dotacji na działalność statutową. Według niego, w spółkach w których będzie mieć udziały, nie może objąć ich więcej niż 49%. Stowarzyszenie PAIP w spisie spółek zależnych ma 11 działalności. Najwięcej udziałów, bo 48% objął w spółce Dctec.
Pracownicy PAIP są zszokowani zaistniałą sytuacją. Jak piszą w swoim oświadczeniu wystosowanym po zainteresowaniu mediów sprawą, mimo zatrzymania osób zarządzających stowarzyszeniem, nadal będą kontynuować działalność statutową. “Trwające projekty zostaną dokończone, zrealizowane merytorycznie oraz rozliczone przed właściwymi Instytucjami Pośredniczącymi” – piszą pracownicy Poznańskiego Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości. Wyjaśnienie sprawy zatrzymania prezesa i wiceprezes stowarzyszenia pozostawiają “stosownym organom”. Nie wiemy, kto pełni obowiązki prezesa zarządu. Na to pytanie nie odpowiedzieli pracownicy PAIPu.