Projekt domowego stetoskopu StethoMe urzekł jury i w swojej kategorii znalazł się w ścisłej czołówce czterech najlepszych projektów z Europy. W tym gronie były jeszcze projekty z Włoch, Niemiec i Szwecji.
Do konkursu zgłoszono ponad 750 prac i dotarcie do finału konkursu jest dla StethoMe ogromnym wyróżnieniem. Jak podkreślają organizatorzy: do finału trafiły firmy, które swoimi produktami ustanawiają nowe standardy w sektorze wzornictwa.
– Dla nas to fantastyczna wiadomość, że produkt, który został stworzony, by pomagać, został doceniany w środowisku projektantów za design. To wyróżnienie to dla nas potwierdzenie, że doskonała użyteczność jest pochodną doskonałego wzornictwa – mówi Honorata Hafke-Dys ze StethoMe.
Entuzjazm ten podziela Michał Bonikowski, projektant urządzenia: – To ogromny zaszczyt znaleźć się w finale konkursu organizowanego przez EUIPO. Bycie dostrzeżonym wśród tak wielu zgłoszonych do konkursu produktów, to kolejny dowód na to, że polskie produkty są w stanie odnosić sukcesy na arenie międzynarodowej. Liczę na to, że to wyróżnienie pomoże StethoMe dotrzeć do jak największej ilości odbiorców w ojczyźnie i poza nią. To jeden z moich ulubionych projektów i odczuwam wielką dumę, że mogłem przyczynić się do jego powstania. To niewielkie, ale wspaniałe urządzenie w ogromnym stopniu chroni, a często i ratuje ludzkie życie, co doskonale pokazał nam czas pandemii. Dzięki takim konkursom, produkty takie jak StethoMe, mają szansę znaleźć się na wyposażeniu każdej domowej apteczki i takiego sukcesu życzę całemu zespołowi, który przyczynił się do stworzenia tego wyjątkowego, czyniącego dobro, produktu – podsumowuje Michał Bonikowski.
Co wyróżnia StethoMe?
StethoMe, czyli domowy stetoskop, to urządzenie, które już rewolucjonizuje podejście do leczenia chorób płuc, w szczególności astmy u dzieci. Rodzice mogą wykonać badanie osłuchowe samodzielnie, w domowym zaciszu, a urządzenie zarejestruje dźwięki układu oddechowego i serca. Następnie za pomocą aplikacji mobilnej i algorytmów sztucznej inteligencji dźwięki są analizowane w poszukiwaniu nieprawidłowości. W przypadku ich wykrycia, rodzic jest natychmiast o nich informowany. Rodzice dzieci z astmą często mają wątpliwości, czy podać lek rozkurczający oskrzela, kiedy go podać i czy zadziałał. Mając domowy stetoskop, który rozpoznaje świsty, mogą lepiej wypełniać zalecenia lekarza. Gdy domowy stetoskop wykryje niewielkie świsty, pojawiające się w trakcie podawania leków przeciwzapalnych, to mogą być one dla lekarza sygnałem do zmiany ich dawkowania w celu uniknięcia zaostrzenia. Dzięki StethoMe rodzice mogą też wykryć u dziecka dźwięki charakterystyczne dla przebiegu zapalenia oskrzeli lub płuc i przyspieszyć naprawdę potrzebną wizytę lekarską. Każde badanie i jego wynik, wraz z dodatkową, wypełnianą przez rodzica ankietą medyczną jest zapisywane na platformie, tworząc pełną historię choroby. Lekarz może lepiej prowadzić małego pacjenta, tworząc dla dziecka indywidualny plan postępowania w astmie oparty na danych historycznych i uwzględniający w zaleceniach bieżące odczyty z domowego stetoskopu StethoMe, które obiektywizują podawanie leków przeciwzapalnych oraz doraźnych, rozkurczających oskrzela.