Ojciec Ethereum przeciwko NFT: celem kryptowalut nie jest granie w gry z grafikami małp za milion dolarów

Dodane:

Damian Jemioło, redaktor MamStartup.pl Damian Jemioło

Ojciec Ethereum przeciwko NFT: celem kryptowalut nie jest granie w gry z grafikami małp za milion dolarów

Udostępnij:

Vitalik Buterin – współtwórca Ethereum – wyraził swój sprzeciw wobec Bored Ape Yacht Club, czyli najpopularniejszej organizacji zrzeszającej kolekcjonerów NFT. Jest to o tyle ważne, że część tokenów NFT emitowanych jest właśnie na blockchainie Ethereum.

Fot: Romanpoet – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=49232633

Vitalik Buterin kontra tokeny NFT

Ojciec założyciel 2. co do wielkości kryptowaluty na świecie – Ethereum, okazuje się przeciwnikiem emitowania tokenów NFT w postaci zdjęć profilowych. W piątek 18 marca udzielił on wywiadu dla magazynu Time, gdzie wskazał, że Bored Ape Yacht Club rodzi w nim obawy.

– Niebezpieczeństwo polega na tym, że masz małpy o wartości 3 mln dolarów, co jest po prostu innym rodzajem hazardu. Wolałbym, żeby Ethereum uraziło niektórych ludzi, niż zamieniło się w coś, co nic nie znaczy – mówi Vitalik Buterin.

Buterin jako jedna z najbardziej wpływowych osób w świecie blockchaina i kryptowalut, chciałaby, aby technologie te szły w kierunku rozwoju ludzkości. Stworzone przez Rosjanina Ethereum w 2015 r. stało się zdecentralizowanym środowiskiem wartym biliony dolarów.

Vitalik Buterin jako przyszłość dla Ethereum wskazuje możliwość stworzenia sprawiedliwszych systemów głosowania, rozwoju urbanistyki, a nawet powstanie uniwersalnego dochodu podstawowego i rozwoju projektów robót publicznych.

Ojciec Ethereum w trakcie wywiadu wspomniał też, że jego kryptowaluta wykorzystywana jest obecnie do pomocy Ukrainie. Sam zresztą – pomimo że jest Rosjaninem – udzielił poparcia Ukrainie i sprzeciwia się reżimowi Putina.

– Ostatnie trzy tygodnie były przypomnieniem dla wielu w społeczności kryptograficznej, że ostatecznym celem kryptowalut nie jest granie w gry z obrazkami małp wartymi miliony dolarów, ale robienie rzeczy, które mają znaczący wpływ na rzeczywisty świat – mówi Vitalik Buterin.

Bored Ape Yacht Club nadal najpopularniejszą kolekcją NFT

Rzeczone Bored Ape Yacht Club zrzesza w sobie zwolenników tokenów NFT. Są to zarówno prezesi technologicznych spółek, influencerzy, jak i sportowcy czy celebryci. Do Bored Ape Yacht Club należą m.in. Paris Hilton, Jimmy Fallon, Steph Curry, Mark Cuban, Eminem, Snoop Dogg czy Logan Paul. W Polsce są to m.in. Bartek Sibiga i Jakub Chmielniak – cofounderzy Fanadise i Fancy Bears Metaverse.

BAYC jest w zasadzie jedną z najaktywniejszych i największych kolekcji NFT emitowanych na blockchainie Ethereum. Łączna wartość tego projektu wynosi 1,41 mld dolarów. Członkowie Bored Ape Yacht Club posiadają grafiki małp, które przeważnie są ich karykaturami, a także reprezentatywnymi awatarami w grze klubu. Ponadto członkowie często się ze sobą spotykają i rozmawiają nt. przyszłości tokenów NFT. Bored Ape Yacht Club doczekało się nawet własnego serialu, czyli „The Red Ape Family” oraz współpracy z marką Adidas.

W społeczeństwie nie brakuje jednak głosów wskazujących, że projekt ten to „zrzeszenie snobów”, którzy chcą pochwalić się swoim bogactwem. Niektórzy wskazują też na ślad węglowy powiązany z emisją tokenów NFT na blockchainie Ethereum. Ten, działając na tzw. proof-of-work, zużywa niezwykle dużo energii. Jedna transakcja na Ethereum to zużycie wystarczające do zasilenia przeciętnego amerykańskiego gospodarstwa domowego na półtora dnia. Problem ten teoretycznie ma być rozwiązany, gdy Ethereum przejdzie na proof-of-stake, lecz nie wiadomo jeszcze, kiedy się to wydarzy.