Botswana to jeden z najlepszych kierunków ekspansji na Czarny Ląd: stabilny politycznie, z przyjaznym biznesowi prawodawstwem. Jak pisaliśmy w jednym z naszych tekstów cyklu o Afryce, Afryka dla startupów. Który kierunek wybrać?, kraj ten ma również najniższy wskaźnik Corruption Index na kontynencie. Zachęcamy Was do przyjrzenia się poniższej propozycji Krajowej Izby Gospodarczej – udziału w misji gospodarczej do Botswany.
–
Głównym punktem programu misji będzie planowane na 4 lipca forum gospodarcze w Gaborone oraz spotkania B2B z lokalnymi przedsiębiorcami i instytucjami otoczenia biznesu, a także przedstawicielami administracji rządowej.
Celem misji jest prezentacja polskiej oferty eksportowej oraz inwestycyjnej, jak również nawiązanie kontaktów handlowych z potencjalnymi partnerami biznesowymi w Botswanie i zapoznanie się z możliwościami inwestycji w Botswanie.
Według raportu Rand Merchant Bank (RMB) Where to Invest in Africa 2021, Botswana została sklasyfikowana jako piąty najbardziej atrakcyjny cel inwestycyjny w Afryce. Botswana – centralnie położona w SADC (Southern African Development Community) – oferuje dostęp do siedmiu szybko rozwijających się rynków Afryki Południowej z najlepszą infrastrukturą śródlądową w Afryce i dobrze rozwiniętym środowiskiem logistycznym. Wdrażana aktualnie przez rząd Botswany strategia rozwoju, w tym polityka post Covid-19, zmierza do stopniowej dywersyfikacji gospodarki kraju poprzez przyciąganie inwestycji krajowych i zagranicznych w wybranych priorytetowych sektorach.
Do najbardziej perspektywicznych obszarów współpracy gospodarczej między Polska i Botswaną należą m.in. następujące branże:
• rolnictwo i przetwórstwo rolno-spożywcze, agri-tech technologie dla przetwórstwa mleczarskiego i spożywczego,
• maszyny i urządzenia rolnicze; nawozy sztuczne,
• sektor wyrobów medycznych (zarówno wyposażenie szpitali jak i specjalistyczny sprzęt medyczny oraz wyroby medyczne wykorzystywane w codziennym funkcjonowaniu placówek medycznych),
• sektor wydobywczy i energetyczny (modernizacja tych sektorów z wykorzystaniem nowoczesnych technologii),
• sektor szeroko rozumianych zielonych technologii (woda/ścieki/ OZE/ochrona powietrza).
KIG wraz z botswańskimi partnerami, przygotowuje program merytoryczny misji oraz zajmuje się obsługą logistyczną uczestników misji: rezerwacją przelotu Warszawa – Gaborone – Warszawa, transportem lokalnym w Botswanie, zapewnia opiekę organizacyjną oraz rezerwację hotelu, ubezpieczenie, wsparcie organizacyjne w rozmowach B2B, materiały promocyjne na spotkania a także dla zainteresowanych – program towarzyszący. Uczestnicy misji pokrywają wymienione koszty obsługi organizacyjno-logistycznej udziału w misji, ale istnieje także możliwość zapewnienia logistyki w indywidualnym zakresie.
KIG prosi firmy zainteresowane udziałem w misji o potwierdzenie najpóźniej do 27 maja br na adresy mailowe: [email protected]; [email protected] oraz w kopii do [email protected] wstępnego zainteresowania udziałem w misji wraz z wypełnieniem formularza zgłoszenia.