Regulacje związane z unijną dyrektywą PSD2 (Payment Service Directive 2) obowiązują w Polsce od 14 września 2019 r. Jak pokazują dane KNF, liczba podmiotów zarejestrowanych jako dostawcy usługi dostępu do informacji o rachunku (AIS) obecnie wynosi 13 i systematycznie rośnie. Podobne tendencje widoczne są również w pozostałych krajach UE i w Wielkiej Brytanii. Z badania przeprowadzonego przez szwedzki fintech Tink wynika, że pozytywny stosunek do otwartej bankowości deklaruje 71 proc. ankietowanych dyrektorów finansowych, a aż 83 proc. z nich uważa usługi open banking za rewolucję w świecie finansów.
Konserwatywna postawa banków
– Rynek chce szerszego dostępu do danych i lepszych API, ale banki mają problem z dostarczeniem podobnych rozwiązań. Traktują udostępnienie swoich systemów jako zagrożenie, na przeszkodzie często stoi także ich zapóźnienie technologiczne – mówi Jarosław Sygitowicz z Authologic, platformy koordynującej i agregującej metody weryfikacji tożsamości.
Jaka przyszłość czeka open banking?
– W praktyce oznacza to, że produkty finansowe coraz częściej bÄ™dÄ… dostarczane niejako kontekstowo – dokÅ‚adnie tam, gdzie sÄ… potrzebne. NarzÄ™dzia wykorzystywane w codziennej pracy MÅšP, bazujÄ…c na infrastrukturze API, zapewniÄ… przedsiÄ™biorcom pÅ‚ynne prowadzenie biznesu, a przykÅ‚adem niech bÄ™dzie możliwość wykonania przelewu wprost z systemu do administrowania dokumentacjÄ… – mówi Krzysztof Pulkiewicz, Country Manager Unifiedpost Group odpowiedzialny za rozwój w Polsce platformy Banqup, sÅ‚użącej do zarzÄ…dzania pÅ‚atnoÅ›ciami i obiegiem firmowych dokumentów. – Kierunek zmian staje siÄ™ wiÄ™c jasny – wymiana danych i usÅ‚ug zaczyna wykraczać poza ramy bankowoÅ›ci i coraz wiÄ™cej narzÄ™dzi powstaje w oparciu o otwarte dane – dodaje Krzysztof Pulkiewicz.
Co zmieni PSD3?
- czy obowiązek stosowania SCA powinien zostać przedłużony z 90 do 180 dni
- czy limity płatności zbliżeniowych powinny ulec zmianie
- czy koszty przewalutowania powinny zostać ujawnione przed transakcjami
- czy dyrektywa powinna regulować działania takie jak: płatności kryptograficzne i płatności odroczone (BNPL)