Aether Biomedical zakończyła rundę finansowania serii A o wartości 5,8 mln dol. Na co poznański startup przeznaczy środki?

Dodane:

Eryk Hałas Eryk Hałas

Aether Biomedical zakończyła rundę finansowania serii A o wartości 5,8 mln dol. Na co poznański startup przeznaczy środki?

Udostępnij:

Poznański startup Aether Biomedical, zajmujący się tworzeniem bionicznych protez, pozyskał 5,8 mln dol. w ramach serii A. Runda była prowadzona przez J2 Ventures,Story Ventures oraz Chiratae Ventures.

Pozyskane środki zostaną przeznaczone na rozwój możliwości produkcyjnych głównego produktu firmy – ręki Zeusa, a także na dalsze badania.

Byliśmy zdumieni postępem, jaki Dhruv Agrawal, Faith Jiwakhan i reszta zespołu poczynili na przestrzeni lat, szczególnie w Stanach Zjednoczonych. Udało im się przekroczyć granicę innowacji w protetyce bionicznej. Nowa runda pozwoli im rosnąć jeszcze szybciej – czytamy na profilu funduszu Sunfish Partners, inwestora Aether Biomedical.

Innowacje w biomedycynie

Startup specjalizuje się w robotyce medycznej, a konkretnie w opracowywaniu urządzeń rehabilitacyjnych, opartych na przetwarzaniu biosygnałów. Ich wspomniany projekt ręki Zeusa to bioniczne ramię, przeznaczone dla osób po amputacji kończyny górnej. Wykorzystuje on Internet rzeczy (IoT), sygnały neuronowe, uczenie maszynowe oraz uczenie głębokie.

Ręka Zeusa zapewnia indywidualne zginanie palców, pozwalające na dopasowanie się do przedmiotów różnego kształtu. Ponadto, bioniczne ramię daje możliwość podnoszenia rzeczy o wadze do 35 kg. Kiedy użytkownik chce coś podnieść, czujniki zastosowane w ramieniu wykrywają sygnały elektryczne, a oprogramowanie przekształca je w ruch.

Współpraca zagraniczna

Aether Biomedical sprzedaje swoje modele bionicznego ramienia, za pośrednictwem dostawców opieki protetycznej i ortopedycznej w Stanach Zjednoczonych. Jeśli zaś chodzi o Europę, startup współpracuje z wieloma klinikami, jak np. Inovamed w Polsce. 

Aktualnie, startup pracuje nad tym, by jego urządzenia trafiały do osób, które zostały ranne w wyniku wojny na Ukrainie. Firma spodziewa się, że w przeciągu najbliższego półtora roku przekaże bioniczne urządzenia ok. 300-500 poszkodowanym osobom.

Ręka Zeusa pomogła wielu ludziom

Bioniczna ręka opracowana przez Aether Biomedical, stanowi ułatwienie życia dla osób po amputacji. Dowodem tego jest przykład Jeremy’ego Schroedera, który z powodu wypadku stracił rękę. 12 lat temu, Jeremy prowadził quada w pobliżu Sherwood, w stanie Ohio. W pewnym momencie uderzył w znak stopu w skutek czego doznał głębokiej rany na ramieniu.

W wyniku wypadku lewe ramię Schroedera zostało amputowane około dwunastu centymetrów poniżej łokcia. Schroeder zdecydował się po kilku latach na zakup ręki Zeusa. Pomaga mu ona w wykonywaniu codziennych czynności, zarówno w pracy, jak i prywatnym życiu.

Innym przykładem jest Andrew Hitz – 61 latek mieszkający ok. 40 mil na południe od Dallas. Cztery lata temu przeszedł on amputację poniżej łokcia lewej ręki po tym, jak kilka lat wcześniej doznał wypadku w pojeździe. Poszkodowany próbował ratować swoją rękę przy pomocy wielu zabiegów. Ostatecznie, chirurg powiedział mu, że nie ma szans na przywrócenie ręki do dawnego stanu.

Lepszym rozwiązaniem okazało się kupno bionicznej ręki. Hitz powiedział, że stosował już kilka modeli nowoczesnego wynalazku, a większość z nich leży u niego na półce. 

Inwestycje Sunfish Partners

Wcześniej, fundusz Sunfish Partners zainwestował w warszawską spółkę CliniNote. Opracowała ona technologię, która upraszcza procesy dokumentacji klinicznej. System stworzony przez CliniNote umożliwia także tworzenie baz danych rzeczywistych, które wcześniej były uznawane za nieosiągalne.

Dwa miesiące temu, spółka zamknęła pierwszą rundę finansowania, którą prowadził Sunfish Partners, przy wsparciu przedstawicieli świata biznesu: Katarzyny Pieniądz, Pawła Mańdoka, Pawła Woźniaka, Piotra Rucińskiego i Winicjusza Filipowa.

Zobacz także

Tar Heel Capital Pathfinder i prywatny inwestor zainwestowali łącznie 1,5 mln zł w platformę teleradiologiczną

Cardiomatics uzyskał pierwszy na świecie certyfikat zgodności z MDR dla interpretacji EKG