Helsing, założony w 2021 roku, szybko zdobył liczne kontrakty rządowe, w tym na modernizację Eurofightera oraz infrastrukturę AI dla przyszłego systemu lotnictwa bojowego (FCAS). Firma aktywnie działa na Ukrainie od 2022 roku i niedawno współtworzyła Defence Manufacturers Alliance we współpracy z tamtejszym rządem.
– Bezpieczeństwo Europy znajduje się w punkcie zwrotnym, a Helsing odegra znaczącą rolę w zdolności demokratycznych społeczeństw do odstraszania i obrony. Jednakże, szybkość działania jest kluczowa – mówią Niklas Köhler, Torsten Reil i Gundbert Scherf, założyciele firmy.
Nowe środki finansowe zostaną przeznaczone na rozwój produktów oraz badania i rozwój, z szczególnym naciskiem na zdolności zapewnienia suwerenności europejskiej, w tym ochronę wschodniej flanki NATO. Runda finansowania podlega zatwierdzeniu przez rządy.
– Od samego początku mogliśmy obserwować, jak zespół Helsing działa z wielką determinacją, budując zdolności obronne oparte na AI dla europejskich demokracji. Mam głębokie przekonanie, że Helsing zmierza w kierunku pozycji globalnego lidera w swojej kategorii – dodaje Jeannette zu Fürstenberg, dyrektor zarządzająca w General Catalyst.
Rozszerzenie działalności w regionie bałtyckim
Helsing planuje również zintensyfikować swoją obecność w krajach europejskich sąsiadujących z Rosją. Firma ogłosiła utworzenie nowej jednostki w Estonii oraz planuje wydatki w wysokości 70 milionów euro na projekty obronne w regionie bałtyckim w ciągu najbliższych trzech lat.
– Ukraina wykorzystała technologię do obrony przed pełnoskalową rosyjską inwazją, co dla nas było wielkim motorem napędowym do działania. Jesteśmy firmą opartą na europejskich wartościach, broniącą interesów i demokracji kontynentu – mówi Gundbert Scherf, co-CEO Helsing.
Premier Estonii Kaji Kallas powitała wejście Helsing do jej kraju, podkreślając potrzebę działań w obliczu wzrostu budżetu obronnego Rosji oraz konieczność współpracy w zakresie technologii.
Helsing współpracuje z takimi partnerami jak Saab AB oraz ministerstwami obrony Niemiec i Ukrainy, realizując szereg poufnych kontraktów na morzu i na lądzie.
– Rosja zwiększyła swój budżet obronny do 7% PKB, co wskazuje na to, że ich cele mogą być szersze niż tylko Ukraina. Czujemy pilną potrzebę i odpowiedzialność za stworzenie zdolności do odstraszania i w razie potrzeby obrony Europy oraz wschodniej flanki NATO – dodaje Torsten Reil, co-CEO Helsing.
Helsing kontynuuje inwestycje w rozwój AI, które są kluczowe dla zwiększenia zdolności bojowych dronów, myśliwców oraz efektywności decyzyjnych na polu bitwy. Firma, choć korzysta z własnych zasobów obliczeniowych i lokalnych, stosuje również rozwiązania partnerskie, których nie ujawnia z przyczyn bezpieczeństwa.
Czytaj także:
- Polskie startupy na celowniku NATO: na twórców innowacji obronnych czeka 300 tys. euro
- Innowacje dla obronności w Krakowskim Parku Technologicznym
Zdjęcie główne: źródło