Rosyjska inwazja mocno wstrząsnęła ukraińską służbą zdrowia sprawdzając jej wytrwałość w ekstremalnych warunkach. Zniszczona infrastruktura, tysiące rannych żołnierzy i cywili wymagających ciągłego zaangażowania medycznego personelu, przez co mniej uwagi poświęca się “zwykłym chorym”, nie mówiąc już o medycynie prewencyjnej. Ponadto miliony osób przeprowadziło się z obszarów działań wojennych do zachodnich regionów Ukrainy, w których przychodnie i szpitale nie były gotowe na taki napływ nowych pacjentów.
CheckEye
Może właśnie dlatego ukraińscy lekarze i urzędnicy chętniej otwierają się dziś na nowoczesne technologie medyczne – uważa Kirill Goncharuk, twórca startup’u CheckEye, który został założony jeszcze w 2021 roku, lecz rozwinął skrzydła właśnie podczas „wielkiej wojny”.
CheckEye to ukraiński medtech wykorzystujący możliwości sztucznej inteligencji do wykrywania wczesnych stadiów retinopatii cukrzycowej za pomocą fotograficznych obrazów dna oka. Zdjęcia mogą być wykonywane w dowolnym miejscu, od przychodni po sklepy optyczne, przez personel niemedyczny i są później przesyłane do systemu w celu przeprowadzenia analizy.
Jak CheckEye wykrywa powikłania cukrzycy
Retinopatia cukrzycowa jest jednym z najczęściej występujących powikłań cukrzycy. Powoduje patologiczne zmiany w siatkówce oka, występuje u 1/3 osób chorych na cukrzycę i aż u 90% cukrzyków po 15 latach rozwoju choroby. Wczesna diagnoza pomaga jednak zapobiec rozwoju retinopatii.
Technologia CheckEye została opracowana w partnerstwie z Instytutem chorób oczu im Fiłatowa, renomowaną jednostką badawczą w dziedzinie oftalmologii.
– Najpierw przeszkoliliśmy sztuczną inteligencję za pomocą ok. 14 tysięcy obrazów z różnych źródeł. Kolejnym etapem były badania “w terenie”. Za pomocą AI szukaliśmy oznak retinopatii u chorych na cukrzycę, a następnie weryfikowali to lekarze z Instytutu Fiłatowa. Literalnie, w przerwach między ratowaniem życia rannych Ukraińców – opowiada Kirill Goncharuk.
Wskaźnik skuteczności analizy przeprowadzanej przez CheckEye wynosi obecnie 93%, co pozwoliło uruchomić badania przesiewowe w pięciu ukraińskich regionach – w ścisłym partnerstwie z samorządami, administracjami wojskowo-cywilnymi oraz Federacją Diabetologiczną Ukrainy. Zespół RnD CheckEye pracuje również nad tym, żeby sztuczna inteligencja w najbliższym czasie potrafiła zdiagnostować jeszcze min 10 innych chorób przewlekłych.
Ekspansja do Polski
Oprócz tego, CheckEye rozszerza geografię działania: przechodzi akcelerację w Estonii, otworzyła przedstawicielstwo w Polsce i szuka obecnie partnerów do przeprowadzenia badań pilotażowych.
– Polski system opieki zdrowotnej również jest przeciążony. Mogą go wesprzeć nie tylko ukraińscy lekarze, ale i technologie pozytywnie przetestowane w najbardziej ekstremalnych warunkach. Tak jak i w Ukrainie, liczymy na współpracę ze szpitalami, uczelniami, samorządami. Dotychczas najbardziej pozytywną reakcję co do naszej technologii dostawaliśmy właśnie od nich – mówi Goncharuk.
Tym bardziej, że rozwój algorytmów sztucznej inteligencji analizujących stan zdrowia pacjenta i wspierających proces decyzyjny lekarza jest jednym z działań Krajowego Programu Reform 2023/2024 przyjętego przez Radę Ministrów 25 kwietnia 2023 r.
– Nie dążymy do zastępowania diagnosty sztuczną inteligencją. Masowe badania przesiewowe pomagają natomiast systemowi opieki zdrowotnej w ustaleniu, który pacjent powinien być skierowany do lekarza specjalisty w pierwszej kolejności. Dlatego nie uważam, że sztuczna inteligencja może stanowić zagrożenie dla pracy lekarzy. Odwrotnie, staje się ona bardziej produktywna i wartościowa – dodaje założyciel CheckEye.
Inovo inwestuje w „klinikę kontroli wagi”– duńska Embla pozyskuje 10 mln euro
bValue Fund inwestuje w healthtech Wellbee