WP jest największym polskim wydawcą mediów online. Każdego dnia informacje, reportaże i materiały wideo przygotowywane przez ponad 400-osobową redakcję docierają do kilkunastu milionów Polaków. Publikacje WP zdobywały nagrody i wyróżnienia w prestiżowych konkursach, wiele z nich dotyczyło nieprawidłowości w administracji publicznej bądź niewłaściwych działań polityków i urzędników.
– Niektóre publikacje, które pojawiają się w serwisach WP, wywołują nieuprawnione ataki ze strony władzy. Próby wywierania wpływu na niezależność naszych mediów, opisane chociażby przez redaktora naczelnego WP w czerwcu, były bulwersujące. Dlatego też jako założyciele, zdecydowaliśmy się na sprzedaż mniejszościowego pakietu akcji WP amerykańskiemu funduszowi, którego misją jest wspieranie rzetelnego dziennikarstwa na całym świecie. Zgodziliśmy się na tę transakcję w tym roku, mimo że obecna cena giełdowa akcji nie odpowiada- w naszej ocenie – realnej rynkowej wartości WP. W tym wypadku jednak dużo ważniejsze dla nas jako właścicieli jest pozyskanie partnera, który wesprze nas w obronie wolności mediów w Polsce. Pakiet kontrolny pozostaje w polskich rękach – mówi Jacek Świderski, prezes Wirtualnej Polski Holding S.A.
MDIF zainwestował w Wirtualną Polskę 6 mln złotych, w zamian za ok. 0,2% akcji.
– „MDIF wspiera wolne media na całym świecie, gdyż są one podstawą demokracji i trzonem społeczeństwa obywatelskiego. Odgrywają kluczową rolę, rzucając światło na działania rządzących – niezależnie od partii – i czyniąc ich odpowiedzialnymi przed swoimi obywatelami. WP jest jednym z największych mediów w Polsce – doceniamy jej pozycję i jakość dziennikarstwa oraz ogromne znaczenie ostatnich publikacji śledczych dla polskiego rynku. Inwestycja jest wyrazem konsekwentnego zaangażowania MDIF w ochronę niezależnych mediów na polskim rynku” – mówi Harlan Mandel CEO, MDIF.
Zobacz także:
Audioteka przejęta przez Wirtualną Polskę. Wartość transakcji to ok. 75 mln zł
Wirtualna Polska i Zonifero. O kulisach współpracy korporacji ze startupem