Apetyt rośnie w miarę… inwestycji: raport Dealroom o funduszach VC w sektorze foodtech

Dodane:

Przemysław Zieliński Przemysław Zieliński

Apetyt rośnie w miarę… inwestycji: raport Dealroom o funduszach VC w sektorze foodtech

Udostępnij:

Zespół Dealroom we współpracy z Five Seasons Ventures przygotowali raport „The State of European Foodtech 2024”. Prezentują w nim ekspercką analizę inwestycji w startupy z tego sektora, przyglądają się kondycji środowiska, a także dzielą się biznesowymi perspektywami na najbliższą przyszłość. Mamy dla Was najważniejsze wnioski z raportu.

Inwestycje w europejski foodtech

Foodtech zajął 6. miejsce w rankingu najlepiej finansowanych europejskich branż w 2023 r. z 4,5 mld USD. Statystyki dotyczące foodtechu utrzymały się nna nieco wyższym poziomie niż dla całego europejskiego rynku VC, który zanotował spadek o 37%. Wyłączając logistykę i dostawę żywności, finansowanie foodtech wróciło do poziomu, który obserwowaliśmy w 2021 roku.

Udział B2B wzrósł, ale B2C nadal oferuje ogromne możliwości

Rozwiązania B2B stanowią obecnie ponad 50% finansowania foodtech, w porównaniu z mniej niż 20% dekadę temu. Jednak wyjścia z inwestycji są widoczne głównie w sektorze B2C, gdzie korporacje – w zamian za wysokiej jakości aktywa – są bardziej skłonne do przejęć po wyższych wycenach.

Startupy B2C foodtech udowodniły, że mogą rozwijać się równie szybko lub nawet szybciej niż najlepsze startupy SaaS lub Fintech.

Dieta planetarna i zdrowie ludzkie kluczowymi tematami dla foodtech

Analiza tematów, które najczęściej podejmują foodtechy wskazuje na rosnącą popularność zwłaszcza dwóch obszarów. To zdrowie człowieka (rozumiane jako żywność jako lekarstwo, napoje funkcjonalne oraz śniadania i zdrowe alternatywy) oraz dieta planetarna (m.in. alternatywne białka i karma dla zwierząt domowych).

Zamiast o ochłodzeniu, powinniśmy raczej mówić o normalizacji rynku technologii żywności. Mnożniki spadły od czasu pandemii Covid-19, kiedy były bardzo zawyżone, ale nadal są na równi z mnożnikami sprzed pandemii. Transakcje są nadal zamykane i widzimy ucieczkę kapitału w kierunku aktywów wysokiej jakości, w kierunku spółek o zdrowych fundamentach, krótko- i krótkoterminowych ścieżkach rentowności oraz silnym popycie konsumenckim, niezależnie od otoczenia makroekonomicznego. popyt konsumencki niezależnie od otoczenia makroekonomicznego. W Five Seasons zainwestowaliśmy w ubiegłym roku w 3 spółki: DASH Waters, Untamed i Spacegoods, z których wszystkie działają w prężnych kategoriach, w których popyt konsumencki utrzymuje się na wysokim poziomie –  mówi Ivan Farnetti, partner zarządzający w Five Seasons Ventures.

Cały raport znajdziecie tutaj.

Wszystkie wykresy pochodzą z raportu „The State of European Foodtech 2024”.

Czytaj także: