Sztucznej inteligencji jest coraz więcej: Jan Szumada (WEG) aktualizuje swój landscape polskich firm pracujących nad AI

Dodane:

Przemysław Zieliński Przemysław Zieliński

Sztucznej inteligencji jest coraz więcej: Jan Szumada (WEG) aktualizuje swój landscape polskich firm pracujących nad AI

Udostępnij:

Jan Szumada z Warsaw Equity Group opublikował aktualizację swojego autorskiego opracowania „AI Polish Companies Landscape”. W najnowszej odsłonie uwzględnił 120 firm, które pracują nad rozwiązaniami wykorzystującymi sztuczną inteligencję.

O efektach swojej pracy Jan Szumada poinformował na profilu LinkedIn. Przeanalizowane przez siebie spółki podzielił na trzy kategorie:

  • zastosowania wertykalne – to firmy, które koncentrują się na rozwiązywaniu problemów klientów w konkretnej branży;
  • aplikacje horyzontalne – czyli bardziej generalne rozwiązania, które z powodzeniem można stosować w wielu branżach;
  • Dev i MLOps – grupa narzędzi tworzonych z myślą o usprawnieniu procesu rozwoju czy wdrażania AI bądź też powiązanych z procesem kodowania.

Idzie nowe AI

– Zdecydowałem się na aktualizację landscape’u ponieważ podczas mojej pracy w WEG obserwuje jak dynamicznie rozwija się ekosystem. Pojawia się wiele nowych spółek, ale niestety liczne podmioty także kończą działalność. Zależało mi na tym, żeby mieć aktualny obraz polskiego ekosystemu – mówi w rozmowie z MamStartup Jan Szumada, starszy analityk inwestycyjny w Warsaw Equity Group.

Na co warto zwrócić uwagę w tegorocznej odsłonie mapy?

  • ElevenLabs – startup pozyskał 80 mln dolarów z serii B przy wycenie jednorożca od Andreessena Horowitza, Sequoia Capital i innych inwestorów;
  • KYP. ai – spółka zdobyła 17,5 mln euro z serii A od OTB Ventures, 42CAP i Tola Capital;
  • AI Clearing – startup wzbogacił się 14 mln dolarów z serii A od Prudence i innych inwestorów.

Wyraźne kryteria

– Tegoroczna mapa zawiera ponad 120 firm z siedzibą w Polsce lub z silnym powiązaniem z Polską na przykład poprzez założycieli i zespół pochodzących z naszego kraju. Starałem się umieścić na mapie tylko firmy, które faktycznie pracują nad technologią AI a nie używają gotowych rozwiązań jak ChatGPT. Na mapie nie uwzględniałem spółek, których działalność opiera się tylko na usługach oraz firm zatrudniających mniej niż 5 osób – tak o kryteriach wyboru spółek opowiada Jan Szumada.

Kto mógł znaleźć się na mapie polskiej AI?

  • Firmy z siedzibą w Polsce, pochodzące z Polski lub silnie związane z Polską (np. firmy zarejestrowane za granicą, ale z polskimi założycielami i zespołem);
  • oferta produktowa musi stanowić znaczącą część wartości dostarczanej klientom. Automatycznie wykluczane były te firmy, które świadczą wyłącznie usługi
  • technologia AI musi być kluczowym elementem niezbędnym do dostarczania wartości dla klienta. Firmy muszą faktycznie rozwijać lub ulepszać technologię AI zamiast korzystać z gotowych technologii, takich jak ChatGPT;
  • skład firmy musiał być co najmniej pięcioosobowy (co było weryfikowane za pomocą LinkedIna).

– Nie zaszło wiele zmian, jeśli chodzi o najbardziej popularne aplikacje. Wciąż dominują rozwiązania w healthcare i customer service. Pojawiają się jednak spółki adresujące problemy sektorów, w których wcześniej nie było żadnych rozwiązań. Pokazuje to, że adopcja AI dotyka coraz większej grupy firm z wielu branż – tak całość podsumowuje Jan Szumada. Dodaje także, że mimo szumu związanego z generatywną sztuczną inteligencją, większość firm wykorzystuje predykcyjną sztuczną inteligencję w swoich rozwiązaniach. Od czasu opublikowania mapy 2023 pojawiło się wiele firm zajmujących się GenAI, ale większość z nich korzysta z modeli fundamentalnych dostarczonych przez uznanych graczy. Ekosystem składa się prawie wyłącznie z aplikacji skierowanych do użytkowników końcowych. W Polsce brakuje firm w warstwach infrastruktury i modeli fundamentalnych stosu technologii AI.

Więcej o warsztacie pracy Jana Szumady, a także innych twórców podobnych raportów czy map przeczytacie w naszym tekście „W warsztacie kartografa: twórcy nagradzanych landscape’ów opowiadają o swojej pracy”.

Aby dodać nową firmę lub z obecnej mapy usunąć już tam zamieszczoną, należy skorzystać z niniejszego formularza.

Czytaj także: