Apple kupuje AI Voice Assistant, aby uczynić Siri mądrzejszą

Udostępnij:
Firma Apple Inc. kupiła startup AI Voice Assistant, który opracował platformę dla cyfrowych asystentów głosowych, aby pomóc im lepiej zrozumieć naturalny język ludzi.

Firma Voice z siedzibą w Dublinie, w Irlandii, skupiła się na doskonaleniu cyfrowych asystentów w aplikacjach do zakupów online, aby oprogramowanie mogło dokładniej reagować na polecenia głosowe użytkowników. Technologia może zawęzić wyniki wyszukiwania produktów poprzez przetwarzanie fraz zakupowych, takich jak "Potrzebuję nowego telewizora LED" i "Mój budżet to 1000 dolarów".

Rzecznik Apple, zapytany o inwestycję, w rozmowie z serwisem bloomberg.com powiedział, że firma „od czasu do czasu kupujemy mniejsze firmy technologiczne, jednak na ogół nie omawiamy naszych celów i planów”.

System Voice wykorzystuje Wavenetsa, metodę opartą na sztucznej inteligencji, która po raz pierwszy została opracowana przez DeepMind Google w 2016 roku, aby stworzyć bardziej ludzką mowę komputerową. Współzałożyciel Voysis, Peter Cahill, powiedział w 2018 roku, że jego firmie udało się zmniejszyć system do tego stopnia, że po przeszkoleniu SI, oprogramowanie wykorzystuje zaledwie 25 megabajtów pamięci. Ułatwiło to znacznie pracę na smartfonach bez połączenia z Internetem.

Apple może wykorzystać zdobytą wiedzę, aby poprawić zrozumienie języka naturalnego przez Siri lub zaoferować platformę Voice tysiącom programistów, którzy już zintegrowali się z cyfrowym asystentem Apple. Gigant jest głównym nabywcą startupów z branży AI w ostatnich latach i posiada portfolio, które obejmuje już byłe startupy, w tym Turi, Xnor.ai i Laserlike.

Voiza została założona w 2012 roku i sprzedała swoje usługi kilku firmom. Miała również biura w Edynburgu i Bostonie, a w 2017 r. otrzymała od Polaris Partners 8 mln dolarów na rozwój swojej działalności. Przejęcie jest drugą transakcją firmy Apple ujawnioną w tym tygodniu. Kalifornijski gigant techniczny z Cupertino kupił również Dark Sky, popularną aplikację pogodową na iPhone'y i iPady.

Apple mocno inwestuje

W ostatnim czasie Apple bardzo dużo inwestuje w projekty technologiczne. Poza wymienionymi wyżej, w styczniu tego roku firma wykupiła startup Xnor. Firma ta opracowała technologię wdrażania AI do urządzeń peryferyjnych, takich jak smartfony, kamery i drony. Rozwiązanie ma być wykorzystane we wdrożeniach sztucznej inteligencji w produktach giganta.

Chwilę wcześniej, pod koniec 2019 roku, Apple przejęło brytyjską firmę Spectral Edge. Firma ta rozwija technologię, która umożliwia wykonywanie zdjęć w podczerwieni. Jak można się domyślać gigant technologiczny wykupił tę technologię by poprawić jakość zdjęć wykonywanych przez jego urządzenia.

Kolejne inwestycje pokazują, że Apple nie zwalnia tempa i mimo kryzysu gospodarczego, którego jesteśmy świadkami, nie zamierza odpuszczać. Być może niebawem usłyszymy o kolejnych inwestycjach.