ASUS to laptop tylko do pracy i nauki? Przetestowałam ExpertBooka B1500 i przekonałam się, że wcale nie

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

ASUS to laptop tylko do pracy i nauki? Przetestowałam ExpertBooka B1500 i przekonałam się, że wcale nie

Udostępnij:

Na rynku sprzętu komputerowego możemy zaobserwować, że marki zajęły swoje określone “pozycje”, czyli wyspecjalizowały się w sprzętach do konkretnych celów (rozrywka, nauka, praca), co ma ułatwić wybór dopasowanego do naszych potrzeb urządzenia. Ale czy aby na pewno podczas poszukiwań idealnego laptopa powinniśmy się kierować wyłącznie opiniami typu “marka X robi najlepsze komputery do pracy biurowej” a “marka Y to sprzęt typowo domowy”?

W tym tekście udowodnię Wam, że warto śledzić na bieżąco oferty marek, bo wiele z nich zmienia się albo już teraz oferuje znacznie więcej niż się tego spodziewamy. Przykładem jest ASUS, który wypuścił na rynek typowego biznesowego laptopa. Warto przyjrzeć się mu bliżej ze względu na wykorzystane w nim technologie. 

Twarda sztuka z cienkimi ramkami

W moje ręce trafił ASUS ExpertBook B1500, który jest sprzętem stworzonym “pod kątem zastosowań w biznesie”. Producent zapewnia, że komputer jest “wyborem dla ambitnych startupów, znanych organizacji edukacyjnych oraz rozwijających się firm każdej wielkości”. Taki opis zachęca do sprawdzenia go pod kątem wydajności, wytrzymałości oraz możliwości personalizacji, ale nie wszystko na raz i zacznijmy od tego co widać na pierwszy rzut oka, czyli obudowy i ekranu.

Już gdy tylko weźmie się w ręce tego ExpertBooka można się przekonać, że praca z takim sprzętem w dowolnym miejscu będzie przyjemna. Mimo że jest to sprzęt biznesowy, jest lekki i smukły – waży tylko 1,72 kg – dlatego można go wszędzie ze sobą zabierać. Aluminiowa obudowa spełnia wymagający standard MIL-STD 810H stosowany przez wojsko. Dzięki temu laptop jest przygotowany na wszelkie ekstremalne warunki – od lodowatych temperatur, aż po wysokie upały. Ponadto poradzi sobie ze wstrząsami podczas codziennych przypadkowych uderzeń  (w konstrukcji zastosowano dodatkowe wzmocnienia, a obudowa dysku twardego została wzmocniona pianką, która pochłania skutki uderzeń).

Mimo że obudowa jest “twarda” to jednocześnie przyjemna w dotyku – choć trzeba przyznać, że na ciemnej powierzchni (odcień Star Black) zawsze się trochę odbijają palce. To co mi się szczególnie podoba to minimalistyczny wygląd całego sprzętu – nie mamy tu żadnych ozdobników, a forma wydaje się wręcz surowa. Jedni mogą powiedzieć, że to bardzo upodabnia ExpertBooka do biznesowych laptopów innych marek, ale ja uznaję to za zaletę. Ten design spełnia swoją funkcję i jest po prostu elegancki. 

Druga ważna kwestia w pracy (szczególnie, gdy pracuje się na tekście i na plikach graficznych) to ekran. W tym wypadku mamy do czynienia z ekranem NanoEdge (15,6-calowy, 1920×1080, przeciwodblaskowy), który bez żadnych zarzutów wyświetla jasny (250 nitów) i ostry obraz (matryca IPS o rozdzielczości Full HD). Dodatkowe wrażenie robi zastosowanie smukłych oprawek, dzięki czemu konstruktorom udało się uzyskać 90% stosunek wielkości ekranu do obudowy. To sprawia, że wszystko zdaje się być jeszcze lepiej widoczne, a praca na takim wyświetlaczu jest po prostu przyjemniejsza. Dodatkową wygodę zapewnia elastyczny (i wyglądający bardzo porządnie) zawias, który pozwala położyć ekran na płasko.

Wydajność na plus

Sercem ASUSa ExpertBook B1 jest procesor Intel Core i7 11. generacji. W sprzęcie znalazła się również karta graficzna Intel Iris Xe Graphics, 8 GB pamięci oraz dysk SSD 512 GB – dzięki takiej specyfikacji model spełnia kryteria laptopa idealnego do zadań biznesowych i w wielu przypadkach spokojnie może być zamiennikiem dla stacji roboczej. Przy zachowaniu pełnej mobilności zyskujemy wydajne narzędzie pracy, które pozwoli na swobodną pracę na wielu plikach, obróbkę zdjęć i oczywiście korzystanie z sieci.

W pracy biurowej ważna jest też łączność i to także zapewnia nam ten model ASUSa. Komputer wyposażono w eliminującą zatory w sieci łączność Wi-Fi 6 oraz technologię ASUS Wi-Fi Master, która umożliwia automatyczne nawiązanie połączenia z najlepszym sygnałem Wi-Fi, zapewniając stabilne połączenie w każdym miejscu.

Biurowe “must have”

Wszystkich pracujących z biura interesuje pewnie, czy taki smukły laptop oferuje jakiś sensowny zestaw portów wejścia/wyjścia – to niezwykle ważne, a czasem niestety producenci tak bardzo dążą do minimalizacji swojego sprzętu, że robią to kosztem użyteczności.  W ExpertBook B1500 mamy chyba wszystko, czego potrzeba w pracy biurowej: złącze Intel Thunderbolt pozwalające na superszybkie transfery danych z prędkością do 40 Gb/s, przesyłanie sygnału wideo, a także korzystanie z technologii szybkiego ładowania. Ponadto posiada dwa gniazda USB 3.2 Gen 2 i porty USB 2.0 Type-A, HDMI 2.0, Ethernet, a także czytnik kart microSD. Co ważne, wszystkie skonstruowane złącza są testowane pod kątem wytrzymania ponad 10 000 podłączeń wtyczki.

To co mnie (osobę działającą często na wielu tekstach i plikach graficznych jednocześnie) interesowało w przypadku tego sprzętu to możliwość podpięcia dodatkowych monitorów. Odkąd pracuję na dwóch monitorach jednocześnie, nigdy nie chciałabym rezygnować z tego udogodnienia. Na szczęście dzięki portom (Thunderbolt 4, jak i HDMI 2.0), mogę podłączyć nawet dwa zewnętrzne monitory o rozdzielczości do 4K UHD.

Na koniec jeszcze poruszę kwestię bezpieczeństwa, bo w przypadku pracy biurowej trzeba myśleć o ewentualnych zagrożeniach. ExpertBook jest wyposażony w zintegrowany czytnik linii papilarnych oraz fizyczną zasłonę kamery internetowej. Do tego układ TPM 2.0 dla zagwarantowania, że hakerzy nie będą mogli uzyskać wglądu w prywatne treści. Dostępne jest także wbudowane gniazdo zamka Kensington, z którego ja akurat nie korzystam, ale przypuszczam, że w pewnych sytuacjach może być przydatne.

Ostatnim “must have”, za który muszę pochwalić ten model, to panel numeryczny, który udało się wcisnąć w tym 15-calowym laptopie. Klawisze nie są może pełnowymiarowe, ale są i przydają się – Asus nie musiał dodawać tej funkcji, a jednak to zrobił ze względu na użytkownika biznesowego.

Technologie, które zaskakują

Omówiliśmy wszystkie najważniejsze parametry komputera, ale czym byłby dzisiejszy sprzęt bez nowoczesnych technologii, które ułatwiają nam pracę i zapewniają bezpieczeństwo danych?

Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na Intelligent Performance Boost – technologię, która pozwala osiągnąć najwyższą wydajność i responsywność laptopa poprzez dostrojenie wewnętrznego układu chłodzenia. Jak to działa? Algorytmy stworzone przez specjalistów ASUSa w połączeniu z maksymalnie pięcioma inteligentnymi czujnikami, aerodynamiczną konstrukcją oraz jednostką zasilającą o mocy do 90 W5 gwarantują inteligentne zarządzanie wydajnością CPU. Oczywiście nie musimy działać ciągle na “pełnych obrotach” – użytkownik ma możliwość wygodnego przełączania pomiędzy trybami Performance (wysokiej wydajności), Balanced (zrównoważonym) lub Whisper (cichej pracy). Tryb pracy dobieramy w zależności od charakteru naszej pracy – gdy działałam w kilku programach graficznych jednocześnie, przydaje się zwiększona moc. Natomiast podczas korzystania z edytorów tekstowych zależy mi na tym, aby komputer pracował jak najciszej (wolę słuchać wtedy kojącej muzyki w tle), dlatego tryb Whisper sprawdza się tu znakomicie.

Jeszcze jedna rzecz a’propos dźwięku i technologii – w tym laptopie wykorzystano sztuczną inteligencję do redukcji szumów ASUS. Czemu to służy? Chodzi przede wszystkim o zredukowanie szumów w słuchawkach i w mikrofonie, który filtruje niepożądane odgłosy z otoczenia, dzięki temu nasz rozmówca słyszy nas lepiej i wyraźniej. Co więcej, ASUS udostępnia dwa tryby wspomnianego noise cancellingu: w trybie pojedynczego prezentera wyraźnie słychać głos osoby znajdującej się bezpośrednio przed komputerem, natomiast tryb kilku prezenterów zapewnia czystość głosów dochodzących z różnych stron, co przydaje się podczas rozmów konferencyjnych. Na razie sprawdziłam jedynie tryb dla pojedynczej osoby i sprawdza się wyjątkowo dobrze – szczególnie to doceniam teraz, gdy większość spotkań odbywa się w trybie online. 

Podsumowując, ExpertBook B1 to wydajne, dopracowane i przemyślane urządzenie biznesowe, które powinno spełniać większość wymagań użytkowników korzystających z tego sprzętu w codziennej biurowej pracy. Do tego warto wiedzieć, że za tą biznesową jakością stoi atrakcyjna cena – za model z podobną konfiguracją zapłacimy ok. 3500 zł.

Materiał powstał we współpracy z marką ASUS