Aula Polska o web 3.0
To już czwarte spotkanie Auli Polska po jej reaktywacji przez Piotra Nowosielskiego. 18 maja 2022 r. miało miejsce wydarzenie, w którym uczestnicy rozmawiali o web 3.0 i startupach, które działają w tym obszarze. Aula Polska zaprosiła czworo prelegentów, którzy przybliżyli swoje doświadczenia z blockchainem, tokenami NFT i całego web 3.0.
Jako pierwszy na scenie pojawił się Tomasz Kolinko, który przybliżył, jak wygląda web 3.0, ale z pominięciem blockchaina. Kolinko skupiał się na decentralizacji internetu. Według niego jednym z fundamentów web 3.0 jest inne podejście do projektowania systemów. Tomasz Kolinko wyjaśnił co ma na myśli poprzez przywołanie przykładu Metamaska.
– Metamask to wallet Ethereum, ale też dostawcą tożsamości. To plugin, który przechowuje dane użytkownika – po jego stronie, w przeglądarce. Dane w postaci jego konta Ethereum itd. Co powoduje, że jeśli budowaliśmy własny projekt, to mogliśmy przechowywać dane użytkownika tylko po jego stronie w Metamasku. Jako organizacja nie mieliśmy żadnych prywatnych danych tego użytkownika. Wiedziałem, że nie musimy się martwić RODO ani nikt nie mógł się włamać na nasze serwery, bo nic nie może od nas wyciec. To dało nam bardzo dużo swobody – mówi Tomasz Kolinko.
TeenCrunch i panel dyskusyjny
Na Auli Polska pojawiła się też Agnieszka Kranz, która przybliżyła projekt organizacji TeenCrunch, której jest mentorką. Ten ma stanowić pomost między pokoleniem Z a ekosystemem startupów.
– W TeenCrunch zaangażowała mnie grupa dzieciaków. Przyszli do mnie i zapytali, czy mogą odpalić szkolny projekt, którego będę mentorką. Owe dzieciaki, kiedy były w Stanach Zjednoczonych, zobaczyły, że w tamtejszych szkołach odpalane są akceleratory startupowe. Postawiłam im jeden warunek: nie chcę robić projektu szkolnego, chcę zrobić projekt na całą Polskę. I ruszyliśmy, to już nie jest grupka trzech chłopaków, którzy razem ze mną budowali pierwsze edycje. Mamy już nawet swoją reprezentację za granicą – mówi Agnieszka Kranz.
Zwieńczeniem Auli Polska był panel dyskusyjny o web 3.0, w którym udział wzięli Piotr Nowosielski, Bartek Pucek, Bartosz Bilicki i Szymon Jankowski. Dyskutanci rozmawiali o tym, jak działa web 3.0 i jak może wpłynąć na ekosystem startupów.
Na oficjalnym kanale na YouTubie Aula Polska możesz obejrzeć zapis transmisji na żywo z wydarzenia. Jako oficjalny patron medialny eventu Auli Polska – serdecznie zapraszamy Cię do zapoznania się z tym materiałem i wzięcia udziału w kolejnych wydarzeniach fundacji.