Bambusowy rower będzie codziennością w Katmandu. Wynalazek ma się przyczynić do poprawy jakości powietrza

Dodane:

Kasia Krogulec Kasia Krogulec

Bambusowy rower będzie codziennością w Katmandu. Wynalazek ma się przyczynić do poprawy jakości powietrza

Udostępnij:

Habre Eco Bike to bambusowy rower towarowy wymyślony przez profesora Lance Rake’a z Uniwersytetu w Kansas. Skonstruowali go mieszkańcy Katmandu. Nepal ma problem ze złą jakością powietrza. Wynalazek Amerykanina ma zaradzić temu problemowi.

Pojazd powstał we współpracy z organizacją Bamboo Abari.

eBikeTips informuje, że profesor Rake pracował ze studentami w Melbourne nad koncepcją i projektem części. Potem Rake pojechał do Nepalu, aby wraz z Nripalem Adhikari z Abari i studentami Uniwersytetu Katmandu zbudować prototyp i przetestować rower.

Profesor Rake otrzymał fundusze na rozwój roweru e-cargo w 2019 r. Wynalazek miał być początkowo alternatywą dla kurierów i taksówkarzy, którzy jeździli do tej pory wokół historycznych miejsc Katmandu pojazdami spalinowymi.

Jak wyglÄ…da Habre Eco Bike?

Habre Eco Bike posiada bambusową ramę i zawieszenie. Rower jest wyposażony w mocny silnik elektryczny. Projekt jest wzorowany na duńskim rowerze towarowym Christiania. Również ma 1 większe tylne koło i 2 przednie mniejsze. Ekologiczny model różni się od Christianii tym, że  zamiast aluminiowej ramy użyto bambusowej. Nadaje się do przewożenia ładunku i ludzi.

Twórcy pojazdu mówią, że Habre Eco Bike jest przystosowany do jazdy po nierównych terenach wokół miasta.

Rower będzie w całości produkowany w Katmandu przez miejscowych rzemieślników. Inicjatorzy pomysłu mają nadzieję, że ta alternatywa dla aut i skuterów przyczyni się w pewien sposób do poprawy jakości powietrza w mieście.

e-bike od Jeepa

Także w tym miesiącu Jeep zaprezentował rowerową nowość – e-bike. Rower od Jeepa zostanie wyposażony w bardzo szerokie 4,8-calowe grube opony. Przejedzie 64 km na jednym ładowaniu. Jeep e-bike dostanie silnik elektryczny o mocy 750W.

Cena e-Bike’a nie jest jeszcze znana. Wiadomo jedynie, że pojazd bÄ™dzie dostÄ™pny w sprzedaży od czerwca 2020 r.

Tortoise zmienia zdalnie położenie rowerów elektrycznych

Inną firmą zaangażowaną w promowanie rowerów elektrycznych i skuterów jest Tortoise.

Dmitrij Shevelenko, który wcześniej pełnił funkcję dyrektora rozwoju biznesu w Uberze, uruchomił system operacyjny do zdalnej zmiany położenia pojazdów mikromobilnych. Tortoise, o którym mowa, sprawi, że skuter lub rower znajdzie się w zasięgu 2 minut od użytkownika.

Dzięki wykorzystaniu autonomicznej technologii, Tortoise umożliwia operatorom dwuśladów zdalne rozmieszczanie pojazdów w miejscach, w których jest największe zapotrzebowanie na tego typu urządzenia.

Fot. Facebook: Abari