Bill Gates inwestuje w radary służące do ochrony granic i zarządzania przestrzenią powietrzną

Dodane:

Jędrzej Dzierżyński Jędrzej Dzierżyński

Bill Gates inwestuje w radary służące do ochrony granic i zarządzania przestrzenią powietrzną

Udostępnij:

Współzałożyciel firmy Microsoft, Bill Gates wraz z kilkoma funduszami VC zainwestował 20 mln dolarów w Echodyne, firmę z USA, która wykorzystuje egzotyczne metamateriały do ​​budowy wysokowydajnej technologii radarowej dla rynków rządowych i komercyjnych.

Echodyne oznajmiło, że dodatkowy kapitał umożliwi firmie zaspokojenie rosnącego popytu na radar nadzoru 3D EchoGuard, rozszerzenie kanałów dystrybucji i dalsze inwestowanie w rozwój czujników znajdujących się na wyposażeniu komercyjnych dronów i pojazdów autonomicznych.

Do innych inwestorów zamkniętej właśnie rundy należą firmy, które wcześniej wspierały Echodyne, w tym Madrona Ventures, NEA, Vulcan Capital i Lux Capital. Na pokładzie jest też nowy sponsor: Vanedge Capital z siedzibą w Vancouver, BC Partner zarządzający Vanedge. Moe Kermani zostanie dodany do zarządu Echodyne.

— Dołączenie Vanedge do naszych obecnych inwestorów z niebieskim chipem zwiększa szansę Echodyne na przełomowe produkty radarowe w wielu branżach — powiedział prezes Echodyne, Eben Frankenberg w oświadczeniu.

Dodał, że  dzięki radarowi 3D do ochrony granic i zarządzania przestrzenią powietrzną, radarowi pokładowemu dla komercyjnych bezzałogowych statków powietrznych, Echodyne jest gotowy do wzrostu i ekspansji na wielu rynkach. 

Inwestycje Gatesa, Bezosa i Zuckerberga 

Pod koniec 2016 roku między innymi Gates, Bezos i Zuckerberg uruchomili fundusz Breakthrough Energy Ventures, który inwestuje w startupy z sektora energetycznego. 

Półtora roku po uruchomieniu funduszu Breakthrough Energy Ventures jego założyciele chwalili się pierwszymi inwestycjami. Benefecjentami były dwie firmy – Form Energy i Quidnet Energy. Oba przedsiębiorstwa rozwiązują ten sam problem, bo opracowują technologię magazynowania energii, ale na różne sposoby.

Form Energy pracuje nad superwydajnym akumulatorem, który ma kosztować zaledwie 10 dolarów za kWh, czyli o 190 dolarów mniej niż korzystając z najtańszych akumulatorów pozwalających na zmagazynowanie jednego kWh. Dzięki temu między innymi produkcja auta elektrycznych będzie tańsza i tym samym ich cena. Druga spółka z kolei, Quidnet Energy, wykorzystuje wodę do wytworzenia energii elektrycznej.