Bill Gates uważa, że za dużo zarobił. Jego majątek obecnie przekracza 100 mld dolarów

Dodane: 07.01.2020

Kasia Krogulec Kasia Krogulec

ile zarabia Bill Gates

Udostępnij:

W ciągu 10 lat majątek Billa Gatesa wzrósł dwukrotnie i aktualnie wynosi 113,7 mld dolarów. Według współzałożyciela Microsoftu to zdecydowanie za dużo.
Pomimo że Gates od dekady hojnie wspomaga organizacje charytatywne, jego fortuna podwoiła się. Przyczyną jest giełdowa hossa oraz korzystne zmiany podatkowe.

– Zostałem nieproporcjonalnie wysoko wynagrodzony za pracę, którą wykonałem, podczas gdy wielu innych, którzy zrobili to samo, nie doświadczyło tego – powiedział miliarder.

Protest Billa Gatesa

Gates chce, aby najbogatsze osoby płaciły wyższe podatki. Uważa, że amerykański rząd powinien podnieść podatek od nieruchomości oraz od zysków kapitałowych do poziomu równego stopie dochodów z pracy.

Miliarder wezwał także inne państwa do uregulowania przepisów w proponowany przez siebie sposób. Wyraził swoje ponowne poparcie dla wprowadzenia w Waszyngtonie stanowego podatku dochodowego.

Jednocześnie uważa, że amerykańscy prawodawcy mogą stworzyć system podatkowy, tak aby obciążył najzamożniejszych obywateli i nie wpływał ujemnie na poziom innowacyjności w kraju.

Ekologiczne inwestycje Gatesa

W listopadzie ubiegłego roku fundacja Billa Gatesa zainwestowała w prowadzony przez badaczy z Uniwersytetu Illinois program RIPE (Realizing Increased Photosynthetic Efficiency). Celem programu jest przyspieszenie fotosyntezy, aby móc walczyć z niedoborem żywności na świecie.

Bill Gates uważa, że powodzenie RIPE mogłoby przyczynić się do podwojenia wydajności upraw m.in. ryżu, kukurydzy, soi i manioku.

Drugą, całkiem niedawną inwestycją Gatesa jest Heliogen. Amerykański startup opracował innowacyjną technologię pozyskiwania energii słonecznej. Dzięki niemu będzie możliwe wykorzystanie tego źródła energii w przemyśle potrzebującym wysokich temperatur.

Heliogen stworzył technologię wykorzystania energii pochodzącej ze Słońca. Wynalazek polega na zastosowaniu specjalnych paneli słonecznych w formie luster, których ustawienie kontrolowane jest przez sztuczną inteligencję.

Dzięki temu rozwiązaniu energia słoneczna jest skoncentrowana do temperatury na poziomie 1000 stopni Celsjusza, czyli ok. 1/5 temperatury, która panuje na powierzchni Słońca.

Bill Gross, współzałożyciel Heliogen, nazywa swój wynalazek piecem słonecznym, w którym koncentruje się ogromna energia. Ten żar można wykorzystać do produkcji cementu, stali lub szkła.

 

Na zdjęciu: Bill Gates | Fot.mat.pras. Microsoft

 

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem