Biurowe MUST HAVE: najlepsze drukarki do małego i dużego biura

Dodane:

Agata Ruszkowska Agata Ruszkowska

Biurowe MUST HAVE: najlepsze drukarki do małego i dużego biura

Udostępnij:

Atramentowa czy laserowa? Z jaką rozdzielczością wydruku? Z WiFi czy bez? Wybierając służbową drukarkę trzeba sobie odpowiedzieć na kilka ważnych pytań, które wiążą się z potrzebami firmy i wielkością samego biura. Oto kilka wskazówek i propozycji dla kupujących.

Zakup drukarki do użytku służbowego (zarówno do domowego biura, jak i do korporacji) wydaje się być prostym zadaniem – na rynku mamy tak duży wybór różnych modeli, że każdy powinien znaleźć sprzęt dostosowany do konkretnych wymagań. Mnogość rozwiązań może być jednak także sporym utrudnieniem dla konsumenta, który zagubi się w gąszczu możliwości. Warto wiedzieć, że jest kilka podstawowych parametrów, które ułatwią zakup odpowiedniej drukarki.

Urządzenie wielofunkcyjne, drukarka ekonomiczna, czy też wyjątkowo wydajna? Wszystko zależy od potrzeb twojej firmy, a my znaleźliśmy modele, które mogą im odpowiadać.

Drukarka czy urządzenie wielofunkcyjne?

Zacznijmy od pytania, jakich funkcji potrzebujemy – czy tylko do drukowania, czy także skanowania i kserowania dokumentów? Na rynku dostępne są modele, które udostępniają jedną z wymienionych funkcji lub wszystkie trzy na raz. Dzięki wbudowanemu skanerowi możemy przenosić dokumenty do pamięci komputera, a za pomocą kopiarki skanować, a następnie drukować arkusze w ustalonej liczbie kopii.

W domowym biurze urządzenia wielofunkcyjne są wygodnym i wszechstronnym rozwiązaniem – bez względu na potrzebę możemy w każdej sięgnąć po każdą z funkcji, którą mamy w jednym urządzeniu (kolejny plus – oszczędność miejsca).

To co jednak na home office jest zaletą, w dużym biurze może okazać się wadą. Wyobraźmy sobie, że kilku pracowników w tym samym czasie planuje drukowanie, skanowanie i kopiowanie – wówczas wszyscy będą czekać w kolejce do jednego stanowiska, a to powoduje opóźnienia w pewnych procesach i zmniejszoną produktywność. Kolejnym problem może być sytuacja, gdy dojdzie do awarii takiego urządzenia i wtedy całe biuro jakiejkolwiek możliwości działań z dokumentami. Rozwiązaniem może być oczywiście zaopatrzenie miejsca pracy w wiele urządzeń 3w1, ale inną opcją jest wybór kilku osobnych urządzeń dedykowanych (drukarka, skaner, kopiarka), które często okazują się być mniej awaryjne.

Drukarka atramentowa czy laserowa – która lepsza i bardziej opłacalna?

Równie ważnym zagadnieniem jest sama technologia druku – na rynku najczęściej spotykane rozwiązania to druk atramentowy i laserowy. Wybór odpowiedniej technologii również zależy od tego, jakich wydruków potrzebujemy w naszej pracy, ale także, jakie koszty chcemy ponieść.

Jeśli w naszym biurze najważniejsza jest wydajność i niskie koszty eksploatacji, powinniśmy zainteresować się drukarkami laserowymi, które umożliwiają uzyskanie dużej liczby wydruków niewielkim kosztem (koszt wydrukowania jednego arkusza może wynosić od 1 do 10 gr). Jednak wybór drukarki laserowej w większości przypadków oznacza zakup urządzenia monochromatycznego, które sprawdzi się w druku dokumentów, ale do kolorowych grafik już niekoniecznie. Jeśli potrzebujemy zatem wszechstronnej drukarki, która zapewni zarówno wydruki czarno-białe, jak i kolorowe, możemy szukać na rynku kolorowych drukarek laserowych – te jednak są znacząco droższe i większe gabarytowo, a więc mogą nie sprawdzić się do domowego stanowiska pracy.

Jeśli do naszego home office potrzebujemy uniwersalnego urządzenia, które pozwoli na drukowanie zarówno czystego tekstu, jak i kolorowych dokumentów oraz zdjęć, możemy zdecydować się na drukarkę atramentową. Jej zakup będzie znacznie tańszy, ale za to jest obarczony wyższymi kosztami eksploatacyjnymi (powyżej 10 gr za arkusz). Warto pamiętać, że jakość kolorowych wydruków z takiej drukarki może się też różnić ze względu na model i cenę urządzenia.

Jaka powinna być rozdzielczość wydruku?

Do podstawowych parametrów zaliczamy również rozdzielczość druku, która w specyfikacjach jest wyrażana jest w jednostkach dpi. Dpi określa, ile punktów na powierzchnię jednego cala może nanieść drukarka – im więcej tych punktów, tym bardziej szczegółowy otrzymujemy wydruk.

Zwracając uwagę na tę jednostkę przy zakupie drukarki, nie wystarczy jednak tylko spojrzeć na wartość podaną przez producenta – rozdzielczość należy rozpatrywać w odniesieniu do wybranej technologii druku. W przypadku drukarek laserowych dpi sięgają do 2400 x 600 dpi, ale wysokiej jakości tekst uzyskamy już na urządzeniu o rozdzielczości 600 x 600 dpi. Natomiast w przypadku drukarek atramentowych, rozdzielczość może sięgać nawet 9600 x 2400 dpi. Skąd ta różnica w wartościach tego samego parametru? Wynika ona z tego, że wydrukowanie jednego barwnego piksela na drukarce atramentowej może wymagać nadrukowania więcej niż jednej kropki (mieszanie kolorów).

Przy okazji kupna urządzenia wielofunkcyjnego warto zwrócić uwagę na parametr rozdzielczości skanowania  – do dokumentów tekstowych i zdjęć wystarczy urządzenie o rozdzielczości 1200 dpi (wyższa wartość np. 2400 dpi  przyda się do skanowania klisz i slajdów).

Jak szybka powinna być drukarka?

Drukarki laserowe są zazwyczaj nieco szybsze od atramentowych (zwłaszcza jeśli chodzi o druk kolorowy), ale nie zawsze powinien być to istotny parametr dla kupującego. Szybkie drukarki są przeznaczone głównie dla intensywnego użytkowania – kiedy chcemy drukować dużo i przez wiele osób.

W specyfikacji technicznej producenci wyrażają szybkość w liczbie stron na minutę – może wynosić od kilku do kilkudziesięciu stron. W większości przypadków te dane dotyczą liczby stron arkuszy drukowanych w najszybszym trybie. Porównując tę cechę między różnymi drukarkami trzeba pamiętać, że często imponująca szybkość podana w specyfikacjach jest osiągnięta kosztem niższej jakości wydruku. W dużych firmach, gdzie drukuje się głównie dokumenty, szybkość stoi ponad jakością – wówczas minimalną wartością powinno być 30 stron na minutę. Średniej wielkości firmy inwestują w drukarki osiągające od 10 do 30 stron na minutę. Jeśli jednak planujemy zakup drukarki do małego biura, szybkość druku prawdopodobnie jest drugorzędna i możemy skupić się na innych cechach podczas poszukiwań idealnego modelu.

Jak działa drukowanie bezprzewodowe?

Bezprzewodowa komunikacja to niewątpliwe duża wygoda dla użytkownika-  po skonfigurowaniu połączenia z routerem WiFi, z drukarki mogą korzystać wszystkie osoby mające dostęp do sieci. Ogromnym plusem jest fakt, że urządzenie może być ustawione w dowolnym miejscu w biurze, a my jesteśmy w stanie drukować z dowolnego urządzenia mobilnego (laptop, tablet, smartfon). Jedyny minus wynika z wyższej ceny urządzenia z tą funkcją, dlatego jeśli wiemy, że drukarka będzie cały czas podłączona do jednego komputera stacjonarnego, możemy zaoszczędzić na tym parametrze.

Warto wiedzieć, że niektóre urządzenia oferują również łączność NFC – w tym wypadku, aby wydrukować dokument lub zdjęcie wystarczy przyłożyć telefon do drukarki. W dużych firmach jednak pożyteczniejszym rozwiązanie będzie Ethernet / LAN – przewód, który możemy podłączyć do routera z WiFi, co pozwoli udostępnić drukarkę w sieci dla większej liczby komputerów.

Dodatkowe opcje drukarek

Poza wyżej wymienionymi opcjami, możemy brać pod uwagę również dodatkowe opcje, jakie oferuje dany sprzęt:

  • Automatyczny podajnik dokumentów, który umożliwia łatwe skanowanie, kopiowanie i faksowanie jednostronnych lub dwustronnych dokumentów,
  • Dupleks, czyli funkcja automatycznego drukowania dwustronnego,
  • Optyczne rozpoznawanie znaków w skanerze, pozwala przetworzyć plik graficzny w edytowalny dokument tekstowy,
  • Wbudowany wyświetlacz – ułatwia instalację i obsługę urządzenia,
  • Drukowanie na płytach CD i DVD – specjalny podajnik do wykonywania nadruków na płytach,
  • Funkcje bezpieczeństwa (np. Secure Function Lock 3.0, Secure Print), dzięki którym mamy pewność, że dokumenty są bezpieczne,
  • Czytnik kart pamięci – umożliwia wygodne drukowanie bezpośrednio z karty pamięci aparatu lub telefonu.

Drukarka do małego biura / home office

Urządzenie wielofunkcyjne HP LaserJet Pro M28w

Uniwersalne i wygodne z perspektywy użytkownika urządzenie wielofunkcyjne, które oprócz drukarki oferuje ksero i skaner. Model od HP gwarantuje świetnej jakości laserowe wydruki monochromatyczne – rozdzielczość druku to 2400×600 dpi. W dodatku jest szybkie – pierwszy wydruk otrzymamy już po 8 sekundach, a następne są drukowane są z prędkością 18 stron na minutę.

Niewątpliwą zaletą tego urządzenia są również niewielkie gabaryty, dlatego sprawdzi się w małym biurze. Ułatwieniem dla użytkownika będą fabrycznie zainstalowane aplikacje biznesowe, dzięki którym łatwo zeskanujemy dokumenty bezpośrednio do pliku PDF i wiadomości poczty elektronicznej. Jedyny minus – brak łączności WiFi.

Cena: ok. 750 zł

Urządzenie wielofunkcyjne Epson EcoTank ITS L3050 WiFi

Atramentowa, a jednak wydajna – ten model od firmy Epson udowadnia, że można znaleźć urządzenie, które łączy zalety obu technologii. Wielofunkcyjny model EcoTank ITS L3050 WiFi zapewnia niskie koszty eksploatacji –  dodane w zestawie butelki z atramentem pozwalają na wydrukowanie nawet 13 000 stron w trybie monochromatycznym i 6500 stron w kolorowym. Oznacza to wyjątkowo niski koszt wydruku strony. Szybkość drukowania to do 15 stron/min jeśli chodzi o wydruk kolorowy i do 33 stron/min w przypadku wydruku monochromatycznego.

Urządzenie idealnie sprawdzi się w małej firmie – jest proste w obsłudze nie tylko ze względu na brak konieczności wymiany kartridży, ale również na opcję łączności bezprzewodowej.

Cena: ok 600 zł

Drukarka CANON Pixma IX685

Wszechstronne zastosowanie, ekonomia pracy oraz wydajność – tak w skrócie można opisać produkt od firmy Canon, który z pewnością sprawdzi się w mniejszych biurach. Co wyróżnia tę atramentową drukarkę? Przede wszystkim plusem jest jej elegancki design i kompaktowy wymiar, przy jednoczesnej gwarancji zadruku kartek o wielkości A3. Dzięki temu na tej drukarce wydrukujemy w domowym biurze zarówno duże arkusze z Excel-a, ale także np. plakaty i duże zdjęcia. Dodatkowo zastosowana w niej technologia FINE firmy Canon oferuje dużą szybkość druku dokumentów A4 na poziomie 14,5 stron/min (monochromatyczny) i 10,4 stron /min (kolor). Co ważne, Pixma IX685 zapewnia łączność Wi-Fi i Ethernet.

Cena: ok. 900 zł

Drukarka do średniego i dużego biura

Drukarka Brother HL-L8260CDW

Drukarka, która zapewnia wszechstronne zastosowanie i dobry stosunek kosztów utrzymania do liczby wydrukowanych stron. Możemy na niej drukować w trybie monochromatycznym i w kolorze, a maksymalna szybkość wydruku wynosi do 31 stron/min. Co ważne, Brother HL-L8260CDW posiada wiele możliwości druku zdalnego, dzięki czemu drukowanie materiałów w biurze jest możliwe bezpośrednio ze smartfonów, tabletów, laptopów oraz komputerów stacjonarnych z każdego miejsca na świecie.

Przy tym wszystkim Brother HL-L8260CDW zapewnia bezpieczeństwo użytkownikom – model został wyposażony w funkcję Secure Function Lock 3.0, IPsec, 802.1x i Secure Print, dzięki którym możesz mieć pewność, że dokumenty są bezpieczne.

Cena: ok 1 400 zł

Urządzenie wielofunkcyjne Brother MFC-L5750DW

To doceniane przez wiele firm laserowe urządzenie wielofunkcyjne drukuje w trybie monochromatycznym, a także ma funkcję kopiowania, skanowania oraz faksowania dokumentów. Model charakteryzuje się wysoką wydajnością pracy: drukuje z prędkością wynoszącą do 40 stron na minutę i skanuje do 24 stron na minutę (do 48 obrazów na minutę w trybie dwustronnym).

Co ważne, urządzenie jest kompatybilne z rozwiązaniami Brother PrintSmart, obejmującymi między innymi system B-guard do zarządzania drukiem, (pozwala śledzić i kontrolować procesy druku w biurze). Dodatkowo oferuje integrację z rozwiązaniami mobilnymi (m.in. Apple AirPrint, Google Cloud Print 2.0, wtyczki Android print service) umożliwiając bezpośrednie skanowanie do i drukowanie z urządzeń mobilnych.

Brother MFC-L5750DW umożliwia łatwą archiwizację i zarządzanie dokumentami (np. przekierowywanie faksów do poczty e-mail i usług chmurowych), a także zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa. Sprzęt może być zintegrowany z usługą Active Directory, posiada także funkcję Secure Function Lock 3.0 oraz obsługuje Internet Protocol Security (IPSec), Print Archive, Secure Reset i Certificate Management.

Cena: ok 2 500 zł

Xerox VersaLink B405

Laserowy „kombajn”, który jest wydajny i odporny na intensywne użytkowanie. Model od firmy Xerox pozwala na monochromatyczne drukowanie, kopiowanie i skanowanie tekstów i grafik. Rozdzielczość druku to w tym wypadku 1200×1200 dpi, a oferowana przez sprzęt szybkość druku w czerni to aż 45 stron na minutę. To zadowalające możliwości z perspektywy potrzeb dużej firmy, czy korporacji, która stawia na druk dokumentów.

W przypadku Xerox VersaLink B405DN na uwagę zasługuje również opcja łączności z chmurą (np. Dropbox czy Google Drive) i lokalizacjami w sieci. Model gwarantuje maksymalne bezpieczeństwo przesyłanych dokumentów, a także zapewnia funkcje i technologie zwiększające efektywność pracy biurowej, np. optyczne rozpoznawanie znaków rozszerzające możliwości obróbki skanów.

Cena: ok. 3 000 zł