Bon appétit! LabFarm serwuje prototyp kulki mięsnej wyprodukowanej w 100% z mięsa komórkowego

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Bon appétit! LabFarm serwuje prototyp kulki mięsnej wyprodukowanej w 100% z mięsa komórkowego

Udostępnij:

LabFarm zaprezentował prototyp kulki mięsnej z drobiowego mięsa komórkowego. Firmie udało się to w niespełna 2 lata od uruchomienia laboratorium na warszawskim Wilanowie. Inicjatorem powstania LabFarm i głównym inwestorem jest Jarosław Krzyżanowski, właściciel drobiarskiej grupy KPS Food.

Wyeliminować zwierzęce cierpienie…

Zespół naukowy LabFarm na stałe tworzą Stanisław Łoboziak, biolog molekularny i współwłaściciel LabFarm, Katarzyna Roszkowska, specjalistka ds. badań laboratoryjnych, Aleksandra Jackowska, specjalistka R&D oraz Wojciech Witarski, konsultant naukowy związany z Instytutem Zootechniki Państwowego Instytutu Badawczego, w LabFarm pełni funkcje managera R&D. Po otwarciu laboratorium w grudniu 2022 zespół skupił się na opracowaniu procedur pozwalających na produkcję prototypu produktu w formie stałej.

Zaprezentowana 12 czerwca kulka mięsna składa się w 100% z mięsa komórkowego i na potrzeby prezentacji została poddana obróbce termicznej. Podczas prelekcji na ProVeg New Food Forum Stanisław Łoboziak opowiedział o poszczególnych etapach procesu prototypowania, a Wiesław Macherzyński, COO i współwłaściciel LabFarm przedstawił plany spółki na najbliższe lata.

– Stworzenie prototypu mięsa komórkowego w Polsce to niewątpliwie sukces pokazujący realną możliwość wyeliminowania cierpienia zwierząt w procesie produkcji mięsa. Rolnictwo komórkowe to technologia dobra dla zwierząt, świata i ludzi – komentuje Stanisław Łoboziak, wiceprezes Zarządu LabFarm.

… ale zachować znany smak

Do współpracy przy kreacji stylizacji LabFarm zaprosił Michała Fabiszewskiego, laureata drugiego miejsca w programie MasterChef Polska, doradcę kulinarnego i głównego szefa kuchni w Sodexo Polska. Fabiszewski jest autorem dwóch pomysłów stylizacji dla meatballa z mięsa komórkowego. Jego wizja oparła się o ideę łączenia tradycji z nowoczesnością.

– O inspirację nie było trudno. Jedno z najlepszych wspomnień z dzieciństwa to wakacje na wsi, pełne smaków i zapachów i najlepszych na świecie mielonych z ziemniakami i mizerią. Oto moja wersja tego dania. Ziemniaki ubite z mlekiem owsianym, którego smak przywołuje wspomnienia złotych pól rozciągających się za dziadkową stodołą. Mizeria, która dekonstruuje chrupiącego ogórka, tworząc z niego orzeźwiający i kwasowy dodatek, połączony ze słodkawym posmakiem wegańskiej śmietany. Łąka pełna ziół i kwiatów jadalnych, na którą patrzyłem po przebudzeniu dopełnia dekorację i uwydatnia króla tej opowieści, czyli pulpeta, otulonego zredukowanym sosem z palonych warzyw, które przywiozłem wprost z mojego ogródka. Nauka i tradycja nie wykluczają się wzajemnie, lecz uzupełniają – obrazowo opowiada o swojej pracy przy pulpecie Michał Fabiszewski, MasterChef, główny szef kuchni w Sodexo Polska.

Plany zagranicznej ekspansji

Ze względu na brak regulacji prawnych w Unii Europejskiej, zarząd spółki podjął decyzję o rozwinięciu działań firmy także w sektorze pet food. Rynek żywności dla zwierząt rozwija się bardzo prężnie, a przychylność właścicieli zwierząt domowych w kwestii wykorzystania mięsa komórkowego do produkcji karmy jest wysoka. Z raportu ProVeg wynika, że 47% właścicieli kotów i 48% właścicieli psów prawdopodobnie lub zdecydowanie karmiłoby swoje zwierzęta mięsem komórkowym, gdyby przedstawiono im prosty opis produktu i korzyści .

Przedstawiciele LabFarm są już po rozmowach z brytyjskim partnerem, który jest zainteresowany zakupem polskiego mięsa komórkowego do produkcji jakościowej karmy dla zwierząt domowych.

Chociaż ani w Polsce, ani Unii Europejskiej nie ma jeszcze regulacji prawnych pozwalających na sprzedaż i serwowanie dań z mięsa komórkowego, to bez wątpienia prezentacja prototypu jest godnym uwagi momentem dla całego przemysłu mięsnego i rolnictwa w Polsce. Na świecie są przykłady udanej współpracy producentów żywności z zespołami naukowców produkujących w technologii komórkowej np. inicjatywa Respectfarm, której celem jest zacieśnienie współpracy między naukowcami a rolnikami oraz znalezienie sposobów na wykorzystanie tradycyjnych produktów rolniczych w rolnictwie komórkowym.

Czytaj także: