Brytyjski startup opracował metodę budowania budynków z hologramów. Właśnie zdobył 5,7 mln 

Dodane:

Marta Wujek Marta Wujek

Brytyjski startup opracował metodę budowania budynków z hologramów. Właśnie zdobył 5,7 mln 

Udostępnij:

Brytyjski startup XYZ Reality ogłosił dzisiaj zamknięcie wartej ok. 5,7 mln euro rundy serii A, prowadzonej przez Amadeus Capital Partners i Hoxton Ventures, z udziałem Adara Ventures i J Coffey Construction.

XYZ Reality chce zmieniać budownictwo poprzez wizję budowania z hologramów. Firma opracowała pierwsze na świecie urządzenie HoloSite – Engineering Grade Augmented Reality, które umożliwia pracownikom budowlanym oglądanie na miejscu wirtualnego modelu budynku z dokładnością do 5 milimetrów.

– Budownictwo jest sektorem dojrzałym do wprowadzania innowacji. Ta technologia ma potencjał, aby zrewolucjonizować sposób, w jaki przemysł budowlany planuje swoją pracę, redukując koszty i szansę na błędy projektu. Finansowanie ze strony Amadeus i Hoxton Ventures umożliwi firmie XYZ Reality rozwój chmury obliczeniowej i oprogramowania AR, zbudowanie zespołu obsługującego rynek UE oraz ekspansję na rynek amerykański i azjatycki, gdzie spotkała się ze znacznym zainteresowaniem – powiedział cytowany przez serwis eu-startups.com Nick Kingsbury, Partner, Amadeus Capital Partners.

Obecnie w budownictwie budynki są projektowane w 3D, a następnie przekształcane na rysunki 2D. Konwersja ta powoduje znaczne obniżenie wydajności, ponieważ nawet 80% prac budowlanych jest „poza tolerancją”. Powoduje to, że 7-11% kosztów projektu jest marnowane, a w przypadku dużych projektów jest to średnio 80,3 mln euro.

– Jako ludzie widzimy wszystko w 3D. Jednak handlowcy są proszeni o interpretację rysunków budowalnych w 2D oraz konceptualizację obiektu w 3D, a następnie zbudowanie obiektu na miejscu w ramach „tolerancji” budowlanych. Prace są obecnie zatwierdzane po fakcie poprzez skanowanie laserowe. W 80% przypadków konstrukcja nie spełnia dopuszczalnych tolerancji. Dzięki HoloSite możemy w pierwszej kolejności zapobiegać błędom – powiedział David Mitchell, założyciel, CEO XYZ Reality.

Mitchell, który plac budowy zna od podszewki, całe życie pracował w branży budowlanej. Jednak, gdy w 2008 roku rynek dopadł kryzys, Mitchell zaczął szukać sposobu na przekształcenie branży. W 2016 roku wpadł na pomysł, który brzmiał: wyeliminować w całości 2D.

Innowacja w branży budowlanej

Nowe technologie są coraz częściej wykorzystywane w branży budowlanej. Nowe materiały, domy pasywne, inteligentne budynki, to tylko niektóre z nowości w tym obszarze. Niektórzy jednak idą jeszcze dalej. Przykładowo pod koniec zeszłego roku pisaliśmy o amerykańskim startupie Icon, który opracował budowę domów jednorodzinnych technologią 3D.

Aby było to możliwe firma zaprojektowała i zbudowała odpowiednią drukarkę 3D, która jest dostarczana na plac budowy. Dzięki takiemu rozwiązaniu postawienie budynku trwa zaledwie dobę i przy znacząco obciętych kosztach w stosunku do tradycyjnej budowy. Innowacyjna drukarka jest już dostępna do sprzedaży, a pierwsze domy wydrukowane tą metodą stoją już w Stanach.

Polacy również mają na swoim koncie podobne dokonania. Również pod koniec zeszłego roku zespół inżynierów REbuild ukończył pierwszy wielkoformatowy wydruk z użyciem autorskiej, w pełni funkcjonalnej drukarki 3DCP. Powstał też pierwszy w Polsce dom wydrukowany tą metodą.

Nowe technologie proponowane przez inżynierów pokazują jak duży potencjał kryje się w branży budowlanej i jak bardzo ten sektor chce chłonąć nowości. Kto budował dom ten wie, że jest to prawdziwa drogą przez mękę. Może dzięki takim projektom, już niebawem to się zmieni.