Brytyjskie startupy chronią się pod skrzydłami aniołów – tak radzą sobie z brakiem finansowania od VC

Dodane:

Kasia Krogulec Kasia Krogulec

Brytyjskie startupy chronią się pod skrzydłami aniołów – tak radzą sobie z brakiem finansowania od VC

Udostępnij:

Wyzwania makroekonomiczne i obawy przed zbliżającą się recesją odbijają się na aktywności finansowania VC w Wielkiej Brytanii. Spadek, który jest bardziej widoczny pod względem wartości, odzwierciedla również dominujące nastroje inwestorów. Jest jednak coś, co odróżnia problem z finansowaniem brytyjskich startupów od polskich.

Z badania opublikowanego w CNBC wynika, że trzy najczęstsze przyczyny zamknięcia działalności przez startupy w 2022 r. to brak nowego finansowania, przejedzenie wcześniej zdobytych pieniędzy, zmiany i utrudnienia wywołane przez pandemię.

– Uważam, że nie ma już powrotu do tego, co było. Gdy rynek wyjdzie z kryzysu, a koniunktura się poprawi, inwestycje w sektorze znów się ożywią. Jednak teraz startupowcom będzie trudniej namówić inwestora na inwestycję w marzenia i będą musiały daleko bardziej niż do tej pory się postarać. Solidny biznesplan, konkretny problem, sposoby jego rozwiązania w danym horyzoncie czasowym zapewnią startupowi dużą przewagę konkurencyjną i środki do rozwoju biznesu – komentuje polską rzeczywistość startupową Grzegorz Putynkowski z funduszu VC Link działającym przy CBRTP.

Ale czy to tylko polska rzeczywistość? Podobnie sprawy mają się m.in. w Wielkiej Brytanii, z tym że na Wyspach founderzy mają lepszy dostęp do kapitału od aniołów biznesu. 

Sytuację w Wielkiej Brytanii skomentowała dla MamStartup Agata Leliwa Nowicka, inwestorka i mentorka startupów związana z Village Capital, Lowndes Partners i Female Foundry

– W Wielkiej Brytanii mamy głównie kapitał prywatny pochodzący od LPs. Teraz jest na pewno trudniej pozyskać pieniądze głównie przez inflację i stopy procentowe, które poszły do góry. Inwestorzy mają lepsze opcje na ulokowanie kapitału niż startupy, które w tym momencie inwestorom się nie opłacają. Lepszym rozwiązaniem są dla nich obligacje, gdzie mogą uzyskać podobny lub niewiele mniejszy zwrot. W związku z tym fundusze mają problem z uzyskaniem kapitału do swoich VC. Mniejsze środki wiążą się także z większym naciskiem na due diligence podczas rozmów ze startupami, decyzją o branży i akceptacją wielkości ryzyka. Brytyjski rząd stworzył ł inicjatywy, by wprowadzić na rynek więcej kapitału od aniołów biznesu. Już kilka lat temu pojawił się niezwykle popularny program SEIS, który pozwala prywatnym inwestorom dostać upust podatkowy w wysokości 20%-25% w relacji do kapitału, który zainwestowali. W UK bardzo dobrze się rozwija także debt financing, czyli firmy oferujące pożyczki dla startupów.    

⬇️ Całe wypowiedzi Agaty Leliwy Nowickiej i stratega biznesu – Martiny Tararuj:

 

Finansowanie VC w UK spadło w pierwszym półroczu o ponad 54%

Międzynarodowy Fundusz Walutowy wytypował Wielką Brytanię jako jedyny kraj G7, który może dotknąć w tym roku recesja. Wszystkie startupy na pewno czują już jej oddech na plecach. Firma zajmująca się danymi i analizami – GlobalData – podała, że wartość finansowania venture capital w Wielkiej Brytanii spadła o 54,3% w okresie styczeń-lipiec 2023 r.

W badanym okresie, w Wielkiej Brytanii ogłoszono łącznie 808 transakcji finansowania venture capital (VC) o wartości 8 mld dolarów. Zarówno wolumen, jak i wartość transakcji finansowania VC odnotowały znaczny spadek rok do roku (odpowiednio o 28,4% i 54,3%).

Według analizy Financial Deals Database (także przeprowadzonej przez Global Data), w okresie od stycznia do lipca 2022 r. w Wielkiej Brytanii ogłoszono 1 128 transakcji finansowania VC, a ujawniona wartość finansowania tych transakcji wyniosła 17,6 mld dolarów.

Wielka Brytania jest nadal nr 1 finansowania VC w Europie

Pomimo spadku, Wielka Brytania pozostała czołowym europejskim rynkiem finansowania VC w okresie styczeń-lipiec 2023 r., a także pozostaje w pierwszej piątce światowych rynków zarówno pod względem wolumenu, jak i wartości transakcji.

Wielka Brytania odpowiadała za 6,4% całkowitej liczby transakcji finansowania VC ogłoszonych na całym świecie w okresie styczeń-lipiec 2023 roku. Tymczasem jej udział w analogicznej ujawnionej wartości finansowania wyniósł 5,7%.

Największe rundy zebrane przez brytyjskie startupy w pierwszej połowie tego roku:

  • Abound: 601 mln dolarów, (pożyczki konsumenckie oparte na sztucznej inteligencji) 
  • Builder.ai: 250 mln dolarów, (modułowa platforma do tworzenia aplikacji; runda D)
  • EToro: 250 mln dolarów, (narzędzia inwestycyjne) 
  • ZYBER 365: 100 mln dolarów, (cyberbezpieczeństwo Web3; runda A) 

Ponad 40% brytyjskich startupów dożywa 5 lat

Według GOV.uk, 753 168 nowych startupów zostało założonych w Wielkiej Brytanii między marcem 2021 r. a marcem 2022 r., ale tylko 4,3% brytyjskich startupów wykazuje wysoki wzrost, a średni pięcioletni wskaźnik przetrwania brytyjskich startupów wynosi 42,4%.

Które sektory są obecnie w inwestycyjnym topie w UK?

  • fintech
  • SaaS
  • usługi użyteczności publicznej
  • opieka zdrowotna (diagnostyka, ale nie opracowywanie leków)
  • podstawowe produkty konsumenckie

Kilka rad dla wszystkich startupów

  • Inwestorzy szukają startupów, które mogą przebić się szybciej i w których cykl rozwoju jest szybszy.
  • Rynek B2B jest obecnie bardziej atrakcyjny dla inwestorów, ponieważ firmy nadal muszą inwestować, podczas gdy w czasie kryzysu związanego z kosztami utrzymania konsumenci ograniczają wydatki i trzymają gotówkę.
  • Wyższe stopy procentowe sprawiają, że inwestycje są droższe. Oznacza to, że inwestorzy szukają nieco bardziej rozwiniętych firm, które mogą szybciej osiągnąć próg rentowności i mają stosunkowo niższe koszty.
  • W wypowiedzi dla startups.co.uk Jonathan Symcox, redaktor BusinessCloud & TechBlast uważa, że nastąpiła zmiana. Zniknęła mentalność zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych, bardziej rozpowszechniona w Wielkiej Brytanii w 2021 i 2022 r., kiedy startupy musiały przekonywać VC o swojej wizji i o tym, jak staną się firmą wartą miliardy dolarów, coś w rodzaju „fake it till you make it” – Zamiast mieć obsesję na punkcie stania się jednorożcem, miej obsesję na punkcie osiągania mniejszych, zrównoważonych zysków – radzi Symcox.

 

Szukasz finansowania? Zobacz, które fundusze aktualnie inwestują

Schłodzony rynek startupów jest okazją dla aniołów biznesu? [raport]

Kiedy startup może prosić fundusz o podpisanie umowy o poufności (NDA)?