bValue Starter i bValue Growth zainwestowały w sumie 17 mln euro – podsumowanie 2023

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

bValue Starter i bValue Growth zainwestowały w sumie 17 mln euro – podsumowanie 2023

Udostępnij:

– Rok 2023 był w bValue bardzo intensywny, jak każdy zresztą. W ramach dwóch funduszy: bValue Starter i bValue Growth, zainwestowaliśmy w sumie 17 mln euro. Dodatkowo, mimo trudnej sytuacji na rynku, aktywnie prowadziliśmy fundraising bValue Growth, zwiększając jego kapitalizację do 80 mln euro. Wzmocniliśmy też zespół inwestycyjny o nowe osoby – pisze w podsumowaniu Maciej Balsewicz, founder i managing partner bValue.

W ramach funduszu bValue Starter, który inwestuje w spółki na wczesnym etapie rozwoju, zamknęliśmy 7 transakcji. Cztery z nich zostały publicznie ogłoszone – to Wellbee, platforma wspierająca Polaków w dbaniu o zdrowie psychiczne, Liftero, którego wizją jest zrewolucjonizowanie transportu orbitalnego, Vidoc, system do wyszukiwania luk bezpieczeństwa w internecie, Innential, który ułatwia zarządzanie talentami i wspieranie rozwoju pracownika oraz Tuney, narzędzie AI dla twórców kontentu muzycznego. Dwie inwestycje, które nie zostały jeszcze ogłoszone, to spółka wykorzystująca AI w hospitality, a także SaaS B2B.

Koniec bValue Starter

Równocześnie w roku 2023 zakończyliśmy okres inwestycyjny funduszu bValue Starter. Od roku 2020 dokonaliśmy w sumie 24 inwestycji. Z jednej z nich mieliśmy już exit. Jesteśmy bardzo dumni z grona przedsiębiorców, których udało się nam wesprzeć kapitałowo i merytorycznie. Jesteśmy zmotywowani do tego, by wspierać ten niezwykle ciekawy i różnorodny portfel spółek w budowaniu wartości. bValue Starter to ekstraklasa founderów o różnych umiejętnościach, temperamentach i modelach biznesowych. 

bValue Growth

W minionym roku dokonaliśmy też pierwszej inwestycji w ramach funduszu bValue Growth, w spółkę Hostersi. To istotny kamień milowy w naszym rozwoju, który otwiera nowy filar inwestycyjny bValue – growth equity. Wspólnie z naszymi Limited Partners podjęliśmy się niezwykle trudnego, ale bardzo ciekawego zadania otwarcia nowej kategorii inwestycyjnej w Polsce i regionie, jakim jest growth equity, czyli inwestowanie w pakiety mniejszościowe lub większościowe w partnerstwie z założycielami w szybko rosnące spółki na późniejszym etapie (tzw. scale-up) z istotnym potencjałem rozwoju.

Strategia powstała w wyniku obserwacji od wewnątrz naszego dojrzewającego rynku kapitałowego w segmencie venture capital oraz powolnej reorientacji tracyjnych funduszy private equity w stronę spółek technologicznych. Jesteśmy przekonani, że jest to odpowiedni czas i miejsce, aby pierwszy taki podmiot powstał i zajął pole position na rynku. Na początku 2024 fundusz bValue Growth kończy przyjmowanie inwestorów i zespół koncentruje się w pełni na inwestycjach i budowaniu wartości portfela. Chcemy, by tworzyli go ambitni przedsiębiorcy, którzy udowodnili rynkowy potencjał swoich produktów lub usług, mają na koncie sukcesy i są gotowi wznieść swoje firmy na kolejny etap.

Właśnie taki biznesem są Hostersi, polski dostawca usług projektowania, wdrażania, skalowania i utrzymania 24/7 infrastruktury serwerowej i chmurowej. Nasza inwestycja w spółkę opiera się na naszym głębokim przekonaniu, że digitalizacja i transformacja firm do chmury jest jeszcze na wczesnym etapie, stąd spodziewane duże wzrosty w tym obszarze w Polsce i w regionie. 

Choć rok 2023 był rokiem kryzysu na globalnym rynku oprogramowania i cała branża odnotowała istotne spowolnienie, co tym bardziej utrudniło start młodym spółkom technologicznym, nasze inwestycje radzą sobie ponadprzeciętnie dobrze. Żadna z nich nie zakończyła działalności, a większość odnotowuje dobre lub bardzo dobre wzrosty.

Warto wspomnieć, że już 50% spółek z naszego portfela osiągnęło próg rentowności, a wiele z nich pozyskało kolejne rundy finansowania. Przyjemnie jest patrzeć na ich rozwój, a także na ciekawe synergie, które pojawiają się pomiędzy poszczególnymi podmiotami i bValue Bench, naszą firmową platformą ekspertów operacyjnych, która wspiera kluczowe projekty w portfolio a także integruje wiedzę operacyjna i branżową do naszego portfela. bValue Bench to obecnie już ponad 50 ekspertów z takich dziedzin jak IT, konsulting strategiczny, przemysł, pozyskanie talentów czy finanse.

Exit, którego dokonaliśmy w tym roku, to przejęcie spółki Renters przez fundusz Enterprise Investors. Inwestycja, której dokonaliśmy w 2021 przyniosła 8-krotny zwrot. To duże osiągnięcie, tym bardziej, że do transakcji doszło w I. połowie roku 2023, która na rynku M&A była wyjątkowo trudnym okresem.

Plany na 2024

Na rok 2024 mamy nie mniej ambitne plany. Choć fundusz bValue Starter w 2024 nie będzie już inwestować w nowe podmioty early-stage, planujemy dalej aktywnie uczestniczyć w rundach finansowania naszych spółek portfelowych w ramach tak zwanych follow-ons.

W ramach funduszu bValue Growth w tym roku chcemy zamknąć 4 transakcje, kontynuując naszą strategię. Mocno wierzymy w podejście oparte o tezy inwestycyjne i silny research branżowy, więc zamierzamy jeszcze mocniej pochylić się nad analiza w obszarach ochrony zdrowia, transformacji energetycznej, narzędzi dla deweloperów oraz oprogramowania B2B.


Więcej podsumowań 2023.