bValue z kolejnym exitem. Fundusz wychodzi z Renters.pl z 8-krotnym zwrotem z inwestycji

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

bValue exits renters.pl

Udostępnij:

bValue dokonuje exitu. Fundusz venture capital zarządzany przez Macieja Balsewicza wychodzi z 8-krotnym zwrotem z inwestycji w polską platformę najmu krótkoterminowego Renters.pl.

bValue sprzeda do 80% udziałów spółki Renters.pl funduszowi Enterprise Investors. Transakcja nie została jeszcze sfinalizowana, ponieważ podlega postępowaniu antymonopolowemu. Jeśli jednak krajowe organy ochrony konkurencji uznają, że akwizycja może zostać zrealizowana, to wtedy jej wartość wyniesie do 19 milionów euro.

Przy tej okazji przedstawiciele bValue poinformowali, że wyjście z inwestycji w Renters.pl jest pierwszym wyjściem funduszu bValue Fund II. Niemniej nie jest to jedyny exit jakiego dokonał podmiot zarządzający funduszem, np. w 2021 roku bValue zrealizowało 5 exitów. Jednocześnie przedstawiciele bValue dodali, że wychodząc z Renters.pl, wypracowali 8-krotny zwrot z inwestycji, co jest dobrym prognostykiem.

bValue i Renters.pl

– Poznałem Sebastiana i Kamila wiele lat temu, ale o Renters.pl rozmawialiśmy dopiero w trakcie kryzysu covidowego w 2020 roku; wcześniej nie szukali inwestorów. W ich głosach i zachowaniu zauważyłem silne przekonanie, że Renters.pl się odbuduje i szybko urośnie, co wtedy nie było takie oczywiste. W krótkim czasie i przyjacielskich stosunkach zawarliśmy umowę; nie było czasu na negocjowanie warunków, bo firma wymagała naszej uwagi – mówi Maciej Balsewicz z bValue.

W efekcie bValue zainwestowało w Renters.pl, a także pomogło founderom poukładać wewnętrzne procesy i wdrożyć systemy informatyczne, usprawniające działanie startupu. Dziś Renters.pl oferuje ponad 2000 apartamentów w największych miastach i ośrodkach turystycznych w Polsce. A niebawem stanie się własnością Enterprise Investors.

Dobry dzień dla VC

Przypomnijmy, że 22 listopada 2022 roku bValue było jednym z trzech polskich funduszy, które tego dnia pozyskały łącznie ponad miliard złotych na kolejne inwestycje.

bValue zebrało wtedy 340 mln złotych i zapowiedziało, że będzie inwestować w modelu growth equity, tym samym plasując siebie gdzieś pomiędzy tradycyjnym VC a private equity. Przedstawiciele funduszu dodali też, że wpompują te środki w 8-12 spółek z Polski i CEE, a wartości inwestycji w każdą ze spółek ma wynosić od 22-75 mln zł w zamian za 20-40% udziałów.