Chińscy naukowcy opracowali hybrydowy kamuflaż. Koncepcja peleryny-niewidki właśnie się ziściła

Dodane:

Weronika Kot Weronika Kot

Chińscy naukowcy opracowali hybrydowy kamuflaż. Koncepcja peleryny-niewidki właśnie się ziściła

Udostępnij:

Słyszeliście kiedyś o koncepcji peleryny-niewidki? Okazuje się, że ta idea została w końcu wcielona w życie. Przez kogo? Naturalnie przez chińskich naukowców, którzy twierdzą, że poprzez połączenie nauki i nowych technologii z wiedzą zaczerpniętą ze starożytnych mitów, stworzyli hybrydowy materiał.

Czerpiąc inspiracje ze starożytności, dodając do tego najnowsze odkrycia nauki oraz zaawansowanych technologii, chińscy naukowcy z uniwersytetów Jilin i Tsinghua stworzyli hybrydowy materiał. Naukowcy zapowiadają, że Chimera, bo tak nazywa się opracowany wynalazek, ma gwarantować nieuchwytność obiektów.

Metamateriały i technologia stealth

Przełomowy pomysł wykorzystuje dynamiczny rozwój metamateriałów, które znane są ze swoich wyjątkowych zdolności do zakrzywiania fal elektromagnetycznych, co z kolei sprawia, że obiekty stają się niemożliwe do wykrycia przez radary

Do powstania niezwykłej peleryny” przyczyniła się również technologia stealth, czyli tzw. technologia niskiej obserwalności, będąca zbiorem zaawansowanych technik i strategii minimalizujących wykrywalność danego obiektu poprzez systemy radarowe. 

– Nasze odkrycie wyzwala technologię kamuflażu z dotychczasowych ograniczeń i stanowi ogromny postęp w kierunku rekonfigurowalnych elektromagnetyków nowej generacji – twierdzą naukowcy z uniwersytetów Jilin i Tsinghua

Wszechstronność materiału

Opracowany metamateriał łączy w swojej konstrukcji cechy trzech wyjątkowych stworzeń:

  • kameleona zdolnego do całkowitego wtopienia się w otaczający go krajobraz,
  • szklanej żaby potrafiącej gromadzić podczas snu większość krwi w wątrobie, tym samym stając się niewidzialną dla potencjalnych drapieżników
  • brodatego smoka posiadającego unikalne możliwości termoregulacyjne.

Dzięki zastosowaniu mechanicznie napędzanej konstrukcji, ślad termiczny materiału został zminimalizowany do poziomu 3,1 stopnia Celsjusza, co jest w gruncie rzeczy wartością znikomą. To właśnie ten zabieg ten gwarantuje niewidoczność dla systemu radarowego. 

Zastosowania wynalazku

W jakich warunkach i sytuacjach Chimera może okazać się przydatna? Jej potencjalne zastosowania są bardzo szerokie i różnorodne: począwszy od operacji wojskowych i korzyści strategicznych, a kończąc na… ochronie dzikiej przyrody. Jak to możliwe? Przede wszystkim materiał ma szansę umożliwić zupełnie nieinwazyjną obserwację zwierząt w ich naturalnym środowisku, tym samym przyczyniając się do ich ochrony. 

Opracowany przez naukowców metamateriał można potraktować jako uosobienie innowacyjnego ducha naukowców i potencjału, jaki skrywa się w interdyscyplinarnej współpracy mającej na celu ciągłe przesuwanie granic nauki i technologii. 

Czytaj także: