Clover: 30 mln euro na wsparcie. Na czym skupi się nowy fundusz?

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Clover: 30 mln euro na wsparcie. Na czym skupi się nowy fundusz?

Udostępnij:

Samuel Tual uruchomił fundusz Clover o wartości 30 milionów euro. Ma to być fundusz typu evergreen ukierunkowany na wczesne fazy rozwoju startupów z sektorów pracy i edukacji.

Ma on ambicję stać się kluczowym, międzynarodowym inwestorem dla firm, które na nowo definiują przyszłość tych obszarów, oferując nie tylko kapitał, ale i zwinne, założycielsko zorientowane wsparcie. Od maja fundusz zainwestował już blisko 1 milion euro, z czego jedna trzecia trafiła do firm w USA.

Clover planuje realizować od 20 do 30 inwestycji rocznie na etapach Pre-Seed i Seed, angażując jednorazowo kwoty od 100 000 do 200 000 euro. Fundusz aktywnie wspiera najlepszych założycieli w Europie oraz w Stanach Zjednoczonych, gdzie już nawiązano silne więzi z lokalnym ekosystemem. Już od maja bieżącego roku Clover zainwestował około 1 miliona euro, przy czym jedna trzecia tej sumy została przeznaczona na rynek amerykański. Dotychczasowe inwestycje koncentrowały się na takich obszarach jak sztuczna inteligencja (AI), narzędzia zwiększające produktywność, automatyzacja przepływu pracy oraz zdrowie w miejscu pracy.

– Wierzę w przyszłość pracy na całym świecie i wierzę, że właśnie w czasach niepewności trzeba być odważnym i innowacyjnym. Konieczne jest przyspieszenie, aby nie zostać w tyle i aby zabezpieczyć długowieczność naszych firm. Jeśli otoczenie jest kruche, przyszłość pracy pisze się teraz, jest wymyślana globalnie, a reszta świata nie czeka – mówi Samuel Tual, wiceprezes MEDEF oraz prezes i dyrektor generalny Actual Group, cytowany w serwisie tech.eu.

„Inwestowanie jest jak rekrutacja”

Clover redefiniuje tradycyjną relację między funduszem a założycielem startupu. W ich modelu inwestor to nie tylko dostawca czeku, ale przede wszystkim partner. Jak sami podkreślają, fundusz został „zaprojektowany i skonstruowany jak startup”, co w praktyce oznacza zwinność i szybkość, stanowiące przeciwwagę dla powolnych, biurokratycznych struktur wielu tradycyjnych VC. Ta filozofia jest wpisana w ich model operacyjny: to fundusz typu evergreen, co sygnalizuje długoterminowe, cierpliwe zaangażowanie, a nie pogoń za szybkim zyskiem.

– Inwestowanie jest jak rekrutacja: musisz rozpoznać talent, zanim zrobią to wszyscy inni. W Clover naszym celem jest bycie prawdziwym partnerem wykraczającym poza sam czek, ponieważ założyciele nie szukają tylko kapitału, szukają członków zespołu, którym zależy, którzy szybko odpowiadają i którzy są obecni na dobre i na złe – porównuje Hugo Mendes, partner zarządzający funduszem, cytowany przez serwis tech.eu.

Cel? Zdominować niszę

Siłą Clover jest jego precyzyjna, laserowa specjalizacja. Fundusz nie próbuje być ekspertem od wszystkiego. Zamiast tego ma ambicję stać się „niezbędnym punktem odniesienia we wspieraniu pracy i edukacji” oraz „wiodącym inwestorem w branży pracy i edukacji”. Ta strategia jest zamknięta w chwytliwym haśle: „VC for Work”.

Dla nowego funduszu takie skupienie to nie luksus, a strategiczna konieczność. Pozwala konkurować nie wielkością kapitału, lecz głębią wiedzy i jakością sieci kontaktów. Skupiając się na tak zdefiniowanej niszy, Clover buduje silną markę, która przyciąga najlepszych założycieli z branży i pozwala dogłębnie zrozumieć transformację napędzaną przez AI, nowe modele współpracy oraz rosnące wymagania dotyczące produktywności i elastyczności. Potencjalne globalne zyski z produktywności dzięki AI szacuje się na 4 400 miliardów dolarów, co pokazuje, jak ogromny potencjał drzemie w tej niszy.

Czytaj także: