Czy foliowy odpad może się zamienić w estetyczny produkt? Deko Eko stworzyło eko doniczki dla Castoramy

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

deko eko doniczki z folii

Udostępnij:

Doniczki ze zużytej folii? Projekt przeprowadzony przez Deko Eko dla sieci Castorama we współpracy ze Stena Recycling, udowadnia, że takie innowacyjne podejście do odpadów jest jak najbardziej możliwe.

Foliowe odpady Castorama powróciły na sklepowe półki tej sieci w postaci doniczek. – Deko Eko ma wyrobioną na rynku markę od upcyklingu i przetwarzania odpadów w pełnowartościowe produkty. Projekt z siecią Castorama otworzył przed nami zupełnie nowy rozdział ze względu na skalę odpadów, ale także ekspertyzę potrzebną do masowej produkcji – mówi Agata Frankiewicz, CEO i założycielka Deko Eko.

Posłuchaj podcastu:

W polskich oddziałach sieci Castorama wykorzystywane jest ok. 1500 ton folii opakowaniowej rocznie. Dlaczego recykling folii jest ważny? Naukowcy szacują, że w 2019 r. w wyniku produkcji i spalania plastiku do atmosfery dostało się ponad 850 milionów ton gazów cieplarnianych, a do 2050 r. wartość ta może wzrosnąć do 2,8 miliarda ton. Tę emisję można znacząco ograniczyć, ponownie korzystając z wartości surowca.

Korzyści? Mniej odpadów, ale nie tylko

Deko Eko przeprowadziło analizę śladu węglowego swoich produktów wspólnie z ekspertami z firmy TerGo. Wyniki pokazują, że produkcja donic marki Deko Eko emituje mniej CO2 niż standardowe, wykonane z nowych materiałów. Oznacza to, że przy produkcji cyrkularnych donic możliwe jest zredukowanie emisji gazów cieplarnianych uwalnianych do atmosfery w porównaniu do standardowej produkcji. – Kluczowym było dla nas przetworzenie folii w pełnowartościowy produkt, który można położyć na półki sklepowe, a do tego potrzebowaliśmy jakościowych recyklatów z tego materiału – mówi Agata Frankiewicz. Z pomocą przyszła instalacja do recyklingu folii LDPE Stena Recycling we Wschowie. Recyklat w postaci granulek umożliwia utrzymanie najwyższej jakości i stałego składu fizykochemicznego, a co najważniejsze, pozwala na ponowny recykling produktów wykonanych z tego rodzaju surowca wtórnego.

Osiągnięcie ambitnego celu nie było proste, bo tworzywo LDPE to wolnopłynący surowiec – jest bardziej wymagający do wtryskiwania do cienkościennych form i produkcji dużych kształtów. Materiał ten wymagał dlatego od Deko Eko inwestycji w produkcję form wtryskowych dostosowanych do wytwarzania donic z trudnego surowca, którym jest przetworzony odpad foliowy, przeprowadzono również serię testowych wtrysków. Kolejne korekty pozwoliły na uzyskanie finalnego efektu.

Skład doniczek to w 50% przetworzona folia LDPE (w przypadku większych rozmiarów jest to 40%, by utrzymać pożądaną sztywność). Finalnie cały proces w 100% odbywa się lokalnie, w Polsce, dzięki czemu proces jest jeszcze bardziej zrównoważony środowiskowo, bo ograniczony zostaje negatywny wpływ transportu. Finalny efekt dostępny na półkach sklepów Castorama to kolejny dowód na to, że ekologiczne wybory są dostępne, możliwe i mogą być po prostu opłacalne pod kątem komercyjnym.