Digitalizacja i monitoring rehabilitacji pacjentów – nowa inwestycja SPINAKER alfa

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Digitalizacja i monitoring rehabilitacji pacjentów – nowa inwestycja SPINAKER alfa

Udostępnij:

Fundusz SPINAKER alfa zainwestował w spółkę z obszaru ICT/HealthTech. Rozwiązanie IT oferowane przez Rehab Online znacząco usprawni pracę lekarzy fizjoterapeutów, umożliwiając monitoring zarówno zmian sylwetki, jak i postępów rehabilitacji pacjentów.

Idea projektu zrodziła się z dotychczasowych wieloletnich doświadczeń członków zespołu, związanych z rynkiem fizjoterapeutycznym. Zgodnie z obserwacją, wiele elementów rehabilitacji pacjent może, a nawet powinien realizować sam w domu. Ponadto ćwiczenia niejednokrotnie nie wymagają specjalistycznego sprzętu, jednak muszą być powtarzane regularnie we właściwy sposób, dzięki czemu proces rekonwalescencji pacjenta przebiega szybciej i skuteczniej. Dodatkowo, pacjenci odczuwają potrzebę pozyskania informacji zwrotnej, czy wykonywane przez nich ćwiczenia prowadzą do obiektywnej poprawy, a pośrednio – czy zalecone ćwiczenia są skuteczne. Rozwiązaniem powyższego problemu jest dedykowane narzędzie wspomagające fizjoterapeutę i pacjenta w zdalnej rehabilitacji ruchowej.

Szansa na skuteczny i szybszy proces rehabilitacji

– Istniejące na rynku rozwiązania są mało dokładne oraz użytkowane przez wąską grupę specjalistów. Dotychczasowy, powszechnie stosowany proces monitoringu zmian sylwetki nie pozwalał na obiektywny pomiar odchyleń elementów sylwetki od wzorca, digitalizację procesu i danych, a także precyzyjne określenie ograniczeń ruchomości stawów, przy jednoczesnej obserwacji postępów w rehabilitacji, w tym samodzielne prowadzenie monitoringu przez pacjenta, oszczędzając mu konieczności wizyt kontrolnych u rehabilitanta lub fizjoterapeuty – mówi Kamil Bąk, Prezes Zarządu Rehab Online Sp. z o.o., który jest związany z rynkiem fizjoterapeutycznym od 2016 roku.

Z uwagi na fakt, iż większość sesji terapeutycznych wykonywanych jest w warunkach domowych i wielu fizjoterapeutów wskazuje, że ćwiczenia wykonywane bez kontroli różnią się od tych faktycznie przepisanych (co w konsekwencji wydłuża czas rehabilitacji i zwiększa koszty leczenia), proponowane przez spółkę narzędzie umożliwiające monitoring zmian w czasie może pozytywnie wpłynąć na skuteczność i szybkość procesu rehabilitacji.

– Na rynku brakuje narzędzi, które usprawniałyby i automatyzowały pracę fizjoterapeutów. Największym problemem rehabilitacji jest także konieczność przeprowadzenia sesji treningowych w domu, bez nadzoru rehabilitanta. Z kolei poprawność wykonywanych ćwiczeń oraz ich częstotliwość są kluczowe dla skutecznego zakończenia rehabilitacji – mówi Magdalena Federowicz, fizjoterapeutka z wieloletnim doświadczeniem zawodowym.

Kamera w urządzeniu mobilnym i analiza obrazu

Opracowane rozwiązanie, będzie opierać się na łatwo dostępnej dla każdego pacjenta kamerze wbudowanej w telefonie komórkowym lub laptopie/tablecie oraz pobieranej z niej analizie obrazu (computer vision) i rozszerzonej rzeczywistości (augmented reality), poprzez nałożenie wirtualnej siatki posturalnej, co ułatwi pacjentowi dobre spozycjonowanie sylwetki ciała na zdjęciu. Narzędzie usprawni dotychczas stosowany proces monitoringu zmian sylwetki/schorzeń, ograniczeń ruchomości, do którego obecnie często nie wykorzystuje się żadnych narzędzi poza obserwacją ciała przez lekarza lub wykorzystuje się m.in. siatki posturograficzne i niemobilne, składające się z kilku dedykowanych urządzeń systemów analizy postawy ciała.

Technologia computer vision umożliwi digitalizację procesu, zwiększenie precyzji pomiaru, stawianej diagnozy przez fizjoterapeutę, jak również precyzyjne dokumentowanie zmian, w odróżnieniu od notatek wprowadzanych do rejestru przez lekarza.

– W ramach opracowanego przez nas systemu współpracy pomiędzy fizjoterapeutą a pacjentem w modelu online, pacjent będzie regularnie dokonywał oceny poprzez rejestrację zakresu wskazanych ćwiczeń, w formie wideo, z wykorzystaniem smartfona i za pomocą projektowanej aplikacji, zaś fizjoterapeuta, wspierany projektowaną platformą, będzie mógł oceniać postęp terapii, np. zmiany postawy/ruchliwości i zlecać zmianę stosowanych ćwiczeń – dodaje Kamil Bąk.

Odpowiedź na realne potrzeby terapeutów

Proponowane rozwiązanie pozwoli m.in. na automatyczną ocenę sylwetki (wady postawy) oraz zdefiniowanie ograniczeń ruchomości, akwizycję i zapis zdjęć do porównań, ze wskazaniem zmian w sylwetce lub zakresie ruchu, zapis wyników lub wygenerowanie ich w przystępnym formacie do wykorzystania treści w systemie stosowanym przez lekarza. Algorytmy docelowo umożliwią zastąpienie pracy z siatką posturograficzną lub innymi systemami analizy postaw ciała oferując punkty odniesienia (pion, poziom) dodatkowo mierząc kąty ugięć/ograniczenia ruchomości. Przełoży się to na znaczące przyspieszenie procesu oceny i bardziej precyzyjny monitoring (niesubiektywny) postępów choroby/leczenia.

– Potencjał biznesowy wynika z realnej potrzeby fizjoterapeutów, rozwoju rynku telemedycyny i digitalizacji rynku medycznego (zwiększająca się liczba podmiotów świadczących i konsumujących usługi telemedyczne, jak i rosnąca informatyzacja przychodni, placówek medycznych) oraz rosnącego zapotrzebowania na usługi fizjoterapeutyczne, tj. zwiększająca się liczba pacjentów chorób układu mięśniowo-szkieletowego. Równocześnie mamy do czynienia z ograniczoną dostępnością fizjoterapeutów i stosunkowo wysokim kosztem pojedynczej wizyty, co powoduje, że procesy rehabilitacji prowadzone są w wąskim zakresie, a czas oczekiwania na wizytę jest znacznie wydłużony. Warto podkreślić, że zgodnie ze statystykami Krajowej Izby Fizjoterapeutów, w Polsce średnio na 10.000 mieszkańców przypada jedyne 16 fizjoterapeutówdodaje Marta Karpińska, Kierownik Biura Projektów SPINAKER alfa.

Przeczytaj:

Mimo małego kapitału polski rynek healthtech jest w europejskiej czołówce – Patrycja Bruź-Soniewicka (Aurero)

Czy badania kliniczne można przeprowadzać zdalnie? Hyggio z Polski udowadnia, że tak