Do końca 2021 roku moc paneli osiągnie ok. 14 megawatów (MW). Dzięki temu w skali rocznej Dino Polska wygeneruje ok. 14 GWh czystej energii elektrycznej ze słońca.
Ta inwestycja ograniczy zapotrzebowanie na konwencjonalną energię. Przyczyni się także do redukcji o około 11 tys. ton ekwiwalentu CO2 szkodliwych substancji trafiających rocznie do atmosfery w Polsce.
Rząd chce inwestować w fotowoltaikę
Obecnie polska energetyka opiera się na paliwach kopalnych. Ale zarówno przedsiębiorcy, jak i rząd mają w planach rozpowszechnić korzystanie z energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych.
Ponieważ wzrasta zainteresowanie innymi odnawialnymi źródłami energii, jak fotowoltaika, rząd wprowadził programu „Mój prąd”. Celem programu jest zwiększenie produkcji energii z mikroźródeł fotowoltaicznych. W jego ramach państwo oferuje gospodarstwom domowym dofinansowanie w wysokości 5 tys. zł, obejmujące do 50 proc. kosztów instalacji. Wsparciem mogą zostać objęte instalacje o 2–10 kW mocy zainstalowanej.
Polskie firmy także są zainteresowane fotowoltaiką
We wrześniu informowaliśmy, że Lech Kaniuk otwiera centrum R&D dla innowacyjnego pomysłu na fotowoltaikę. Przedsiębiorca uważa, że należąca do niego spółka SunRoof, ma szansę stać się jednorożcem.
Dachy przyszłości budowane przez szwedzki SunRoof mają być źródłem czystej energii elektrycznej. Zamiast montować pojedyncze panele fotowoltaiczne, firma tworzy dach solarny, który produkuje energię elektryczną.
Dachy z paneli fotowoltaicznych produkują prąd, który następnie sami zużyjemy lub oddamy do sieci energetycznej.
Jak się ma fotowoltaika w naszym kraju?
Fotowoltaika jest jednym z najszybciej rozwijających się sektorów OZE w Polsce. Łączna moc instalacji fotowoltaicznych w krajowym systemie elektroenergetycznym wynosi obecnie 883 MW (stan na 1.08.2019 r.). Oznacza to przyrost mocy aż o blisko 150% rok do roku. Z raportu Instytutu Energetyki Odnawialnej (IEO) wynika, że w 2019 roku Polska może znaleźć się na 4 miejscu w UE pod względem rocznych przyrostów nowych mocy fotowoltaicznych.