Dokonaliśmy inwestycji na ponad 20 mln zł. Podsumowanie roku SpeedUp Venture Capital Group

Dokonaliśmy inwestycji na ponad 20 mln zł. Podsumowanie roku SpeedUp Venture Capital Group

Udostępnij:

W minionym roku SpeedUp Group dokonał jedenastu inwestycji na łączną kwotę ponad 20.000.000 PLN, z czego osiem inwestycji dotyczyło spółek polskich, a trzy spółek zagranicznych. W portfolio funduszy z grupy znajdują się obecnie 47 aktywne spółki, natomiast planuje, że w przyszłym roku liczba ta zwiększy się do 59. Jedna ze spółek portfelowych funduszu zadebiutowała na giełdzie. Sześć spółek pozyskało dalsze finansowanie od zagranicznych i polskich funduszy oraz aniołów biznesu

Czytasz właśnie artykuł z cyklu, w którym polskie startupy, firmy technologiczne i fundusze venture capital podsumowują 2021 rok.

SpeedUp to grupa funduszy Venture Capital, która od 2009 roku akceleruje i inwestuje na wczesnych etapach rozwoju przedsiębiorstw rozwijających się w środowej i wschodniej Europie. Nasze fundusze wsparły  dotychczas w ponad 100 spółek i dokonały kilku pokaźnych exitów, jak np. IPO Legimi, przejęcie przez PKO BP spółki ZenCard, czy 2020 sprzedaż  Smart Pharma do włoskiej firmy farmaceutycznej.

SpeedUp Group obecnie inwestuje w ramach trzech wehikułów, których potencjał inwestycyjny wynosi od 200.000 zł do nawet 16.000.000 zł:

  • SpeedUp Energy Innovation – fundusz wczesnego wzrostu skupiający się na zagadnieniach transformacji energetycznej i cleantech,
  • SpeedUp Bridge Alfa – fundusz pre-seed wspierający spółki technologiczne z takich wertykałów jak e-commerce, fintech, medtech czy sustainability.
  • Seedstone Incubation Fund – funduszem inkubacyjny, który zajmuje się inwestycjami m.in. w obszarze AI/blockchain na bardzo wczesnym etapie. W ramach inwestycji zespoły rozpoczynają prace nad tworzeniem proof of concept. Obecnie fundusz poszukuje projektów związanych głównie ze sportem.

Nowe Inwestycje

Jako zespół zajmujący się inwestycjami staramy się oceniać spółki przez pryzmat wielkości problemu, które chcą rozwiązywać. Nieustanne obserwowanie trendów rynkowych, rozumienie zmian łańcucha wartości rynków i identyfikacja podmiotów, które będą zajmowały w nich strategiczne pozycje, są dla nas kluczowymi aspektami w trakcie analizy projektu inwestycyjnego. Innym ważnym składnikiem jest ocena jakości zespołów i sposobu, w jaki egzekwują wizję, stopnia ich determinacji oraz poświęcenia się realizacji swojej misji.

W oparciu o wspomniane wyżej podejście w 2021 roku dokonaliśmy inwestycji między innymi w takie spółki, jak:

SWAPP! – producent refillomatów, do ograniczenia zakupów jednorazowych opakowań produktów

Scramjet – platforma serveless dla edge i cloud computing

Rezonans Energy – algotrader dla rynków energetycznych

Sentimenti – analityka uczuć wykorzystywana do prognozowania zachowań na rynkach finansowych

Hepta Airborne – platforma analityczna dla utrzymania sieci energetycznych

Co ciekawego w dotychczasowym portfolio?

Dziewięć z naszych spółek portfelowych zamknęło w minionym roku kolejne rundy finansowania. Dodatkowo w 2021 roku ożywiliśmy mocniej społeczność zbudowaną wokół SpeedUp Group poprzez uruchomienie i prowadzenie wspólnej przestrzeni przy wykorzystaniu platformy online, dzięki któremu founderzy oraz kluczowy personel spółek pozostają ze sobą we wzajemnym kontakcie, dzieląc się dobrymi praktykami, radami, czy też rekomendacjami.  W ramach oferowanego przez nas additional value m.in. organizujemy regularnie dla naszych spółek portfelowych warsztaty z najlepszymi ekspertami, a także spotkania FoundersRoundtable, które pozwalają founderom naszych spółek portfelowych na wymianę wiedzy i szeroką dyskusję nad konkretnymi zagadnieniami.

Wiemy, że prowadzenie startupu jest wyczerpujące mentalnie

Kolejnym ważnym obszarem, jaki staramy się wesprzeć wśród naszych spółek, jest mental health. Zdajemy sobie sprawę, ile stresu generuje prowadzenie startupu, ile nieprzewidzianych czynników wpływa na kondycję psychiczną założycieli, a także jakie może mieć to długofalowe skutki dla founderów. Wychodząc naprzeciw, rozpoczęliśmy współpracę z platformą oferującą wsparcie w tym obszarze. Każdy z founderów, w razie potrzeby, może skorzystać z bezpłatnej konsultacji z psychologiem lub psychoterapeutą. Chcemy oferować naszym spółkom jak największe wsparcie i budować relację, dzięki, którym #SpeedUpFamily nie jest tylko zwykłym hasłem, a odzwierciedleniem prawdziwej więzi, jaką tworzymy z zespołami tworzącymi spółki z naszego portfela. Pod koniec roku stworzyliśmy też specjalną zakładkę informującą o naszym Smart Money, która ujrzy światło dzienne już w lutym.

Nasze spojrzenie na rynek VC

Jesteśmy funduszem, który może pochwalić się swoją długą obecnością na rynku VC w naszym kraju. Na początku naszej działalności bardzo mocno dostrzegaliśmy na rynku brak wiedzy oraz niewielką ilość osób mogących być inspiracją dla początkujących founderów. Z tego powodu już od samego początku naszej działalności, jednym z naszych obszarów, jakie stawiamy sobie za cel, jest edukacja rynku. Z perspektywy lat widzimy, że takie działania przynoszą zamierzone skutki, a z roku na rok powstają kolejne świetne startupy z sukcesem podbijające globalne rynki.

Większość lejka inwestycyjnego naszej grupy SpeedUp pochodzi z Polski i są to projekty głównie na wczesnym etapie. Widzimy, że polskie projekty mają bardzo dużo do zaoferowania od strony technicznej, a polskie zespoły stają się coraz bardziej profesjonalne i bardziej odważne. W efekcie coraz częściej udaje im się pozyskiwać zagranicznych kapitał i dążyć do internacjonalizacji. Dobrym przykładem jest ostatnia kilkudziesięciomilionowa inwestycja RAMP, który notabene był akcelerowany w należącym do naszej grupy Huge Thing. Mocno rozważaliśmy też inwestycję w ten zespół, lecz w wyniku tymczasowego braku możliwości musieliśmy zrezygnować (trzymamy za Was kciuki chłopaki!). Patrzymy z dużym optymizmem na zmiany, które zachodzą w polskim ekosystemie i mocno wierzymy w jeszcze lepsze okazje inwestycyjne w nadchodzących latach.

Z drugiej strony, zmieniają się także reguły gry i relacje na linii spółka – fundusz. Ilość kapitału na rynku prowadzi do sytuacji, gdzie najlepsze spółki wybierają, z jakimi funduszami chcą współpracować. Rynek VC jest silnie konkurencyjny dlatego poza często słyszanym smart money, szybkość procesów, doskonałość operacyjna i profesjonalizm w działaniu stają się kluczowe w wyborze funduszu przez spółkę. Zarówno polskie, jak i zagraniczne spółki oczekują wysokich standardów, co jest bardzo dobrym znakiem, świadczącym zarówno o rozwoju naszego ekosystemu, jak i o wzroście świadomości founderów. Nasze wieloletnie doświadczenie na rynkach polskim oraz europejskim nauczyło nas, że dla zespołów kluczowe są takie aspekty jak: doskonałe zrozumienie rynku i business case przez inwestora, a także sprawność i szybkość działania. Nie zmienia to faktu, że cały czas staramy się zwiększyć efektywność naszych działań, oferując startupom współpracę z funduszem na najwyższym poziomie.

Rozwój polskiego community

Część wysiłków naszego zespołu skupia się stricte wokół tematyki przemian klimatycznych i transformacji energetycznej. Widzimy wielki potencjał tego rynku, a wzrost wolumenu finansowania, które płynie ze strony inwestorów do spółek z obszarów związanych z klimatem, tylko to potwierdza. Jest to zresztą zgodne ze skalą problemu, z którym społeczeństwa się zmagają i będą się mierzyć w nadchodzących latach. Jednym z naszych celów jest rozwój i integracja polskiego środowiska EnergyTech, które dotychczas nie mogło liczyć na wiele inicjatyw wspierających rozwój stricte tego obszaru. Udaje nam się to realizować poprzez organizację wydarzenia #energymeetup, którego listopadowa edycja przyciągnęła blisko stu uczestników i utwierdziła nas w słuszności oraz konieczności tego rodzaju inicjatyw. Co więcej, w marcu zrobiliśmy dokładny przegląd polskiego sektora EnergyTech, czego efekty pokazaliśmy w formie mapy ,,Polish EnergyTech Landscape”.

Mocno stawiamy także na transparentność i ciągłe ulepszanie procesów, dlatego zawsze prosimy startupy o anonimowy feedback po wspólnych procesach (także tych, których z różnych powodów nie decydujemy się kontynuować w kierunku inwestycji). Dodatkowo na naszym kanale w serwisie Medium można znaleźć dokładny opis przebiegu naszego procesu inwestycyjnego, sposobu wyceny spółek, jaki stosujemy, a także przegląd naszego portfela bridge’owego i statystyk funduszu.

Mimo że marka SpeedUp Group, za sprawą swojej kilkudziesięcioletniej obecności na rynku, jest znana, to wciąż się zmieniamy i pracujemy z jeszcze większą determinacją. W ostatnich latach zmienił się zespół zarządzający naszej grupy, w wyniku czego do grona partnerów dołączyli Monika Synoradzka, Marcin Fejfer oraz Kuba Dudek. Nieustannie pracujemy na różnych polach i mamy nadzieję, ze już niebawem będziemy mogli podzielić się z Wami kilkoma dużymi sukcesami. Należy jednak pamiętać, że działania poczynione w ostatnim roku dadzą efekt dopiero za kilka lat. W przypadku branży Venture Capital śmiało możemy powiedzieć, ze fundusze świecą światłem odbitym od startupów, które zawsze dociera do nas z pewnym opóźnieniem.