edrone z rundą 20 mln złotych kontynuuje ekspansję na rynkach LATAM

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

edrone z rundą 20 mln złotych kontynuuje ekspansję na rynkach LATAM

Udostępnij:

edrone – firma tworząca system Marketing Automation i CRM dedykowany dla e-commerce ogłosiła kolejną rundę finansowania. Fundusze, w tym INventures, Mueller Medien, Atmos i PortfoLion wsparły edrone łączną kwotą 20 milionów złotych. Lead inwestorem w tej rundzie był INventures.

To odpowiedź na rozwój firmy, która w 2023 roku osiągnęła blisko 7 milionów dolarów ARR oraz wycenę 120 milionów złotych. Inwestycja wyniosła 20 milionów złotych, w tym udział nowego kapitału, to ponad 10 milionów złotych od INventures. Kolejne 10 milionów zainwestowały pozostałe fundusze przez konwersję kapitału dłużnego na udziały. Środki w dużej mierze zostaną przeznaczone na rozwój oddziału w Brazylii oraz zatrudnienie nowych pracowników.

W 2023 roku podwoiliśmy przychody w Brazylii. Nowo pozyskane fundusze pozwolą nam przyspieszyć działania na tym rynku. Skupimy się również na poprawie procesów biznesowych w Polsce, a kolejne inwestycje w produkt, pozwolą nam jeszcze lepiej wykorzystywać możliwości automatyzacji ze wsparciem sztucznej inteligencji – mówi Michał Blak, co-founder i CEO edrone.

Nowi inwestorzy edrone

Nowym inwestorem jest INventures, poznański fundusz VC, którego filozofia opiera się na długoterminowym wsparciu przedsiębiorstwa na różnych etapach rozwoju. edrone to dziewiąta inwestycja funduszu.

Produkt, metryki biznesowe oraz pomysł na rozwój międzynarodowy, zyskały nasze uznanie. To, co wyróżnia edrone i daje mu potencjał do rozwoju, to skuteczne zarządzanie. W edrone doskonale funkcjonuje delegacja odpowiedzialności kluczowym osobom w firmie. Rekrutują wyjątkowe talenty i wykorzystują potrzebne kompetencje – mówi Katarzyna Dąbrowska, prezeska zarządu INventures.

Obecność dotychczasowego inwestora – PortfoLion, w nowej rundzie stanowi wyraźne potwierdzenie jego zaangażowania oraz zadowolenia z osiągnięć spółki i konsekwentnego realizowania strategii wyznaczonej w 2020 roku. Po inwestycji założyciele Michał Blak i Rahim Blak wciąż zachowują kontrolę nad firmą, posiadając 60% udziałów, co utrzymuje ich kluczową rolę w procesie podejmowania decyzji.

Inwestycja przede wszystkim w ludzi

Środki zostaną wykorzystane do rozbudowy zespołu, który już teraz liczy ponad 150 pracowników w Krakowie i Brazylii, z zamiarem zatrudnienia kolejnych 70 osób w bieżącym roku. W obliczu wyzwań związanych z zarządzaniem kulturą organizacji firma intensywnie rozwija dział People and Culture.

– Moja osobista motywacja to stworzenie kultury organizacji na takim poziomie, który zainspiruje najlepsze spółki SaaS’owe w Europie i Ameryce Łacińskiej. Zarządzamy przez kontekst i wartości, co pozwala członkom zespołów przejmować inicjatywę i szybciej odpowiadać na potrzeby rynkowe – dodaje Michał Blak, CEO.

Dalsza inwestycja w produkt

System, stworzony przez edrone, jest wykorzystywany przez blisko 2000 sklepów internetowych, głównie w Polsce i Brazylii. W ramach inwestycji przewidziane są kolejne prace nad produktem oraz zwiększenie zespołu zajmującego się jego rozwojem.

– Od 2020 roku systematycznie rozwijamy nasz dział R&D, który ma na celu budowanie trwałej przewagi technologicznej. W ostatnim roku wprowadziliśmy do systemu nowe funkcje oparte na Generative AI, które skutecznie wspomagają pracę naszych klientów. W bieżącym roku zamierzamy kontynuować rozwój w tej właśnie dziedzinie – dodaje Maciej Mendrela, CTO.

Skład zarządu

Zarząd, w którego skład wchodzi Michał Blak, Co-Founder i CEO oraz Maciej Serafin COO, wspierać będzie Rada Nadzorcza, reprezentowana przez:

  • Katarzyna Dąbrowska – prezeska INventures i doradczyni inwestycyjna. Zarządzała regionalnymi funduszami inwestycyjnymi o aktywach ponad 3 miliardów złotych. Laureatka nagród Złotego Portfela i Funduszu Roku. Wesprze edrone w strategii inwestycyjnej i rozwoju.
  • Tibor Győrbiró – partner w PortfoLion od 2018 roku. Był to pierwszy inwestor w edrone. Zarządza inwestycjami w spółkach na późniejszym etapie rozwoju.
  • Michael Amtmann – Head of Mueller Medien New Business. Michael kierował między innymi inwestycją w Booksy i specjalizuje się w rynkach SaaS i B2B. Wspiera firmę w zakresie rozwoju biznesu, a w przyszłości także fuzji i przejęć.
  • Sami Moughrabie – Założyciel i partner zarządzający w ATMOS Ventures. Specjalizuje się w dziedzinie sztucznej inteligencji, technologii kwantowych i zrównoważonego rozwoju. Został uznany za jednego ze 100 najlepszych absolwentów University of Chicago w obszarze technologii. W edrone doradza w zakresie nowych technologii i badań.
  • Steen W. Sorensen – właściciel VarsoGroup. Zdobył doświadczenie jako bankier inwestycyjny, a w 2003 został Corporate CFO w Liberty Global. Nadzorował zarówno wielomiliardowe przychody jak i inwestycje. Pomagał edrone we wszystkich rundach inwestycyjnych.

W edrone zainwestowało również trzynastu aniołów biznesu pod parasolem Roberta Ditrycha, seryjnego inwestora, doradcy M&A i przedsiębiorcy e-commerce. W tym gronie znalazł się m.in. Maciej Zawadziński, założyciel PiwikPRO i partner zarządzający w Next New Ventures oraz partnerzy WEG.

Czytaj także: