Ekofirma – jakie technologie pomagają w tworzeniu ekologicznego biura?

Dodane:

Agata Ruszkowska Agata Ruszkowska

Ekofirma – jakie technologie pomagają w tworzeniu ekologicznego biura?

Udostępnij:

Nowoczesne urządzenia i aplikacje mogą w realny sposób wpłynąć na zmniejszenie śladu węglowego w danym miejscu pracy. Oto kilka propozycji, które już teraz możesz wprowadzić w swoim biurze.

Ekologia staje się coraz ważniejszym tematem w firmach – w końcu nie tylko chodzi o to, żeby stworzyć dla pracowników komfortowe miejsce do pracy, ale też takie, które ma pozytywny wpływ na środowisko. Dlaczego jest to tak ważne?

Przede wszystkim dlatego, że przykład idzie z góry – pracodawca, który wprowadza ekologiczne rozwiązania w biurze, rozpowszechnia pewne nawyki, które wchodzą w krew także pracownikom. Drugim powodem jest wizerunek – proekologiczne firmy zyskują w oczach klientów i samych pracowników, którzy dostrzegają szczerą troskę o stan naszej planety.

Co jednak zrobić, aby proekologiczne działania w firmie nie były jedynie niewiele znaczącą pozą, która może być odczytana przez innych jako greenwashing? Należy wprowadzić takie rozwiązania, które faktycznie działają – dziś jest to o wiele prostsze dzięki inteligentnym technologiom, które są w stanie wykonać za nas większość pracy. Na rynku jest już dostępnych wiele rozwiązań i produktów, dzięki którym nasze biura choć trochę przyczynią się do poprawy stanu środowiska.

Oświetlenie ma znaczenie

Jeżeli w danym miejscu pracy jest przestrzeń, z której nie korzysta się przez cały czas (np. magazyny czy toalety), pomyśl o zainstalowaniu czujników ruchu. W pozostałych pomieszczeniach warto rozważyć inteligentne oświetlenie, którym można sterować za pomocą aplikacji. Takie rozwiązanie niedawno testowaliśmy podczas home office – przekonaliśmy się, że zestaw Hue od Philipsa może być dobrym sposobem na oszczędność energii.

Mostek ze specjalnymi żarówkami pozwala na tworzenie różnych scen oświetleniowych, które możemy zaprogramować ze względu na własne potrzeby (odcień, natężenie) i zgodnie z harmonogramem dnia, a więc nie ma mowy o niepotrzebnie zapalonych światłach we wnętrzu. W ten sposób możemy ustawić równo o 8:00 światło w kuchni (scena Energia), by zmotywować się do działania o poranku, a od 8:30 światło w  biurze, które będzie mieć chłodniejszą tonację (scena Koncentracja).

Wydajne ogrzewanie

W sezonie zimowym odpowiedni system ogrzewania jest niezwykle ważny w miejscu pracy – nie tylko ze względu tworzenie optymalnych warunków do pracy, ale także na energooszczędność. Odpowiedzią na taką potrzebę jest chociażby Google Nest – ekologiczny termostat, który ustawimy za pomocą smartfona. Z poziomu aplikacji tworzymy m.in. harmonogramy ogrzewania, co oznacza, że będziemy mogli ustawić temperaturę na konkretną porę dnia – wyższą, gdy jesteśmy w budynku (lub gdy zbliżamy się do niego), a niższą, gdy jesteśmy poza danym miejscem.

Ważną cechą tego termostatu jest jego energooszczędność. Nest został wyposażony w funkcję o nazwie Savings Finder, dzięki której urządzenie samo optymalizuje ustawiony wcześniej harmonogram ogrzewania. Termostat ma pilnować, czy faktycznie przebywamy w danym miejscu, gdy urządzenie jest ustawione na wyższą temperaturę. Gdyby się okazało, że jednak nas nie ma, bo musieliśmy gdzieś pilnie wyjść, a nie zdążyliśmy zmienić ustawień na telefonie, Nest automatycznie przechodzi w tryb Eco. Jak termostat dowiaduje się o naszej nieobecności? To proste – lokalizuje nas smartfon, który jest jednocześnie kontrolerem urządzenia.

Dystrybutory wody

Nic tak nie kłuje w oczy jak rząd plastikowych butelek z wodą ustawiony w firmowej kuchni. Istnieje jednak dzisiaj wiele alternatyw, które pozwolą uniknąć kupowania zgrzewek butelkowanej wody. Jedną z nich jest chociażby dystrybutor wody źródlanej – woda regularnie dostarczana jest w dużych butlach, które podlegają zwrotowi.

Wybór nowoczesnych dystrybutorów jest dziś ogromny – możemy wybrać nawet taki, który od razu będzie serwować wodę z gazem.

Technologia w służbie zieleni

Zielone biura to szczęśliwe biura – tego nie trzeba w dzisiejszych czasach już nikomu tłumaczyć. Rośliny nie tylko poprawiają nasze samopoczucie, zmniejszają stres, ale też oczyszczają powietrze, co ma niebagatelny wpływ na nasze zdrowie i efektywność w pracy. Co jeśli jednak nikt w naszej firmie zwyczajnie ręki do kwiatów czy ziół? Z pomocą przychodzi tutaj również technologia, a dokładnie startup Pico, który stworzył inteligentne doniczki do ziół i małych roślin.

Pomysłodawcy Pico wyeliminowali kilka aspektów związanych z hodowlą roślin: potrzebę podlewania, konieczność wystawienia na światło słoneczne czy ryzyko przesuszenia. Jak to możliwe? Pico jest zasilane przez wysokowydajne, energooszczędne diody LED firmy OSRAM. Diody zapewniają wszystkie niezbędne długości fal światła, aby całkowicie zastąpić słońce i móc uprawiać rośliny przez cały rok. Dodatkowo inteligentne doniczki same dostarczają wodę ze zbiornika do gleby.

Drukuj ekologicznie

Najłatwiej powiedzieć po prostu, że należy nie drukować – w końcu dziś niemal wszystko możemy wysłać mailem, czy przenieść za pomocą nośników elektronicznych. Czasem jednak jest to niemożliwe i jesteśmy zmuszeni do wysłania podpisanych dokumentów np. pocztą. Wówczas jesteśmy skazani na zużycie papieru. Co można jednak zrobić, aby mieć mniejsze wyrzuty sumienia z powodu ścinanych drzew?

Przede wszystkim można używać papier z recyklingu (z powodzeniem można go stosować w drukarkach atramentowych, laserowych, kopiarkach i faksach) albo takiego, który posiada certyfikat FSC (Certyfikat Dobrej Gospodarki Leśnej i Kontroli Pochodzenia Produktu). Po drugie, jeśli to możliwe, drukujmy dwustronnie i w jakości ekonomicznej! Dzięki temu zaoszczędzimy połowę arkuszy papieru i sporo tuszu.

Ważny jest też wybór samej drukarki – wybieraj energooszczędne i najlepiej wielofunkcyjne opatrzone etykietami EPA ENERGY STAR i EPEAT. Produkty te spełniają normę Energy Star oraz dodatkowe kryteria obejmujące wszystkie etapy cyklu życia produktu – projektowanie, wytwarzanie, łańcuch dostaw, eksploatację i utylizację.

Ekoedukacja pracowników

Segregowanie śmieci jest dzisiaj podstawą każdego miejsca publicznego, dlatego kosze ze specjalnymi przegródkami w przestrzeni biurowej są rzeczą obowiązkową. Co jednak z nieco większym problemem, czyli masowymi odpadami poprodukcyjnymi w firmach przemysłowych? Kluczem jest odpowiednia utylizacja śmieci – z tym zadaniem pomoże się uporać aplikacja WasteMaster, z której zaczęło korzystać ponad 100 przedsiębiorstw z branży gospodarki odpadami – w tym liderzy wszystkich najważniejszych segmentów tego rynku.

Aplikacja pomaga sprawnie zagospodarować odpady w całej Polsce – bezpłatnie można na niej znaleźć różne oferty o nieograniczonym zasięgu terytorialnym. Można też skorzystać z pomocy przy utylizacji odpadów w ramach usługi Asystenta Odpadowego. Funkcja ta ma maksymalnie przyspieszyć proces sprzedaży: jeśli na wystawione na WasteMaster odpady nie znajdą się chętni, przedsiębiorca może skorzystać z pomocy asystenta i uzyskać podpowiedź, gdzie można je najbliżej i najefektywniej zagospodarować.

Równie ważna, co sam proces utylizacji, jest edukacja i uświadamianie pracowników, którzy powinni wiedzieć, jak to właściwie wygląda w ich firmie. Pomysłem na zwiększenie świadomości pracowników w kwestii recyklingu jest aplikacja Greenbin.app., która umożliwia producentom śledzenie zużytych opakowań po ich produktach. Usługa dodatkowo nagradza klientów, którzy świadomie pozbywają się wyprodukowanych śmieci.

Jak to działa? Opakowania oznakowane specjalnym QR kodem, po zeskanowaniu przez konsumenta za pośrednictwem aplikacji, trafiają do punków zbiórki oraz do systemu, który ułatwia śledzenie ich dalszych losów. Producenci towarów otrzymują możliwość monitorowania zużytych opakowań, być świadomym, ile zostało zebrane i poddane recyklingowi.

Ekologiczne benefity

Pracodawca może zapewniać również ekologiczne benefity. I nie mamy tu na myśli zestawy ekologicznych środków czystości, które można byłoby wręczać pracownikom przed świętami – istnieje wiele innych form zachęcania do proekologicznej postawy.

Jedną z nich może być abonament FixMix – usługi naprawiania uszkodzonych przedmiotów typu buty, zegarki i galanteria skórzana. Użytkownik FixMix zgłasza w aplikacji zapotrzebowanie na naprawdę zepsutych przedmiotów, a narzędzie „przysyła” po nie kuriera, który odwozi sprzęt do fachowca. Gdy ten naprawi sprzęt, kurier odbiera je od rzemieślnika i dostarcza użytkownikowi. Przez cały czas procesu naprawy klient może śledzić postęp prac. A jak to ma działać w biurach? To proste: pracownicy zostawiają uszkodzone przedmioty w przestrzeni biurowej, a kurier odbiera je raz w tygodniu.