Pozyskane fundusze zostaną zainwestowane w budowę nowych zakładów produkcyjnych, które będą miały na celu ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko i przeciwdziałanie zmianom klimatycznym. Projekt opiera się na 10-letnich badaniach prowadzonych na Duńskim Uniwersytecie Technicznym, Stanfordzie i MIT.
– Byliśmy pod ogromnym wrażeniem zdolności firmy do opracowania i wdrożenia kluczowej technologii w tak skuteczny sposób, przekształcając ją w wartościowe, gotowe na rynek produkty, dlatego z radością współprowadziliśmy rundę finansowania serii A Again po wcześniejszym ich wsparciu. Podczas gdy inne sektory znalazły krótkoterminowe sposoby na ograniczenie emisji, duże segmenty przemysłu nadal muszą osiągnąć ten sam poziom zaangażowania – mówi Roni Hiranand, partner w GV.
W nowej rundzie finansowania udział wzięli również Kompas VC, EIFO (Duński Fundusz Eksportu i Inwestycji), ACME Capital i Atlantic Labs, co zwiększa łączne finansowanie Again do 100 mln dolarów, w tym 47 mln dolarów z grantu Horizon Europe na projekt PyroCO2.
– Again to wyjątkowa firma, która dysponuje technologią zdolną do rozwiązania poważnego problemu – dekarbonizacji przemysłu petrochemicznego. Posiada również plan komercyjny, który umożliwia skalowanie tej technologii – dodaje Jan Miczaika, partner w HV Capital.
Ograniczenie emisji CO2 w przemyśle petrochemicznym
Celem firmy Again jest ograniczenie emisji CO2 w przemyśle petrochemicznym, który odpowiada za około 1,8 gigaton dwutlenku węgla rocznie, co stanowi 4% globalnych emisji gazów cieplarnianych. W ten sposób sektor ten zajmuje trzecie miejsce pod względem zanieczyszczeń, ustępując jedynie przemysłowi stalowemu i cementowemu. Chemikalia produkowane przez Again odgrywają kluczową rolę w wielu powszechnie stosowanych produktach, takich jak tworzywa sztuczne, mydła, nawozy i farby.
– Again jest pierwszym na świecie producentem chemikaliów o ujemnym bilansie węglowym, który może skalować swoją działalność, aby zaspokoić globalne zapotrzebowanie. Podczas gdy inne firmy borykają się z trudnościami w skalowaniu technologii wychwytywania CO2, my mamy środki, aby nie tylko wychwytywać odpadowy dwutlenek węgla, ale także przekształcać go w przydatne produkty, co pozwala nam w pełni zdekarbonizować łańcuch dostaw. Mamy ambitne plany na przyszłość i to finansowanie jest kluczowe, aby pomóc nam osiągnąć kolejny etap naszej misji – mówi dr Torbjørn Jensen, co-founder Again.
Pierwszy zakład Again w Danii przekształca CO₂ w octan, kluczowy składnik chemiczny stosowany w produkcji klejów, rozpuszczalników, tworzyw sztucznych, tekstyliów i kosmetyków. Proces ten zmniejsza emisję o 80%.
Współpraca z partnerami przemysłowymi
Again współpracuje z partnerami przemysłowymi, aby minimalizować transport CO₂, poprzez lokalizowanie swoich zakładów produkcyjnych w pobliżu źródeł emisji. Dzięki temu rozwiązaniu typu plug-and-play, Again nie tylko dekarbonizuje surowce, zastępując paliwa kopalne CO₂, ale także wzmacnia odporność łańcucha dostaw swoich klientów, zmniejszając potrzebę importu chemikaliów z zagranicy.