ORLEN przeznacza pół miliarda złotych na innowacje startupowe: świeże informacje z kongresu IMPACT

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

ORLEN przeznacza pół miliarda złotych na innowacje startupowe: świeże informacje z kongresu IMPACT

Udostępnij:

Prezes ORLEN VC, Marek Garniewski, gość specjalny IMPACT’24 w Poznaniu, poinformował, że spółka do tej pory zainwestowała w startupy pół miliarda złotych. Wszystkie wspierane firmy działają w obszarach wpisujących się w cele strategii Grupy ORLEN.

Wszystkie te firmy, w które postanowiliśmy zainwestować, łączy jedno: ich pomysły i działalność w pełni koresponduje z ambitnymi celami zapisanymi w strategii naszej Grupy do 2030 roku – powiedział Marek Garniewski, prezes ORLEN VC.  

Fundusz corporate venture capital Grupy ORLEN do tej pory przeznaczył pół miliarda złotych na wsparcie startupów. Wśród portfolio spółki można znaleźć m.in.: producenta czujników oraz software poprawiających efektywność farm wiatrowych, twórców rozwiązań skracających łańcuchy dostaw w multibranżowych firmach czy też spółkę produkującą innowacyjne ładowarki do szybkiego ładowania aut elektrycznych.

W naszym serwisie informowaliśmy o niedawnej inwestycji ORLEN w EUROLOOP, czyli szybkie stacje ładowania pojazdów elektrycznych.

Gospodarka o obiegu zamkniętym, chemia, nowoczesny detal, nowa mobilność – interesują nas przede wszystkim startupy technologiczne, które osiągnęły pewną dojrzałość i posiadają lub nawet już sprzedają innowacyjne produkty czy usługi. Staramy się minimalizować ryzyka inwestycyjne m.in. poprzez szczegółowe zapisy w umowach, nie blokując jednak przy tym możliwości rozwojowych tych spółek – dodał Marek Garniewski.

Wyzwania koncernów energetycznych

W rozmowie z dziennikarzem Pawłem Oksanowiczem, prezes zarządu ORLEN VC opisywał wyzwania, jakie stoją przed koncernami energetycznymi w Europie.

Strategicznym celem działania ORLEN VC, poza oczywistym generowaniem zysków, jest wyprzedzanie trendów rynkowych i umacnianie pozycji Grupy na tle naszej konkurencji. Bo choć w Europie Środkowej jesteśmy liderem, to obecnie porównujemy się już do takich gigantów jak Shell czy BP. Tymczasem dekarbonizacja niebawem całkowicie przewartościuje tradycyjne obszary aktywności firm paliwowych i energetycznych – dodaje Marek Garniewski.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Czytaj także: