Firma Proxima Fusion, zajmująca się energetyką termojądrową, pozyskała finansowanie serii A w wysokości 130 mln euro – jest to największa prywatna runda inwestycyjna w sektorze fuzji jądrowej w Europie. Dzięki temu Proxima Fusion pozyskała łączne finansowanie w wysokości ponad 185 mln euro, co przyspieszyło jej misję budowy pierwszej na świecie komercyjnej elektrowni termojądrowej opartej na konstrukcji stellaratora.
W zespole eksperci z Harvardu, SpaceX czy McLarena
Proxima Fusion wyodrębniła się z Instytutu Fizyki Plazmy Maxa Plancka (IPP) w 2023 r. w celu budowy elektrowni termojądrowych wykorzystujących stellaratory QI-HTS. Od tego czasu Proxima zgromadziła światowej klasy zespół inżynierów, naukowców i operatorów z wiodących firm i instytucji, takich jak IPP, MIT, Harvard, SpaceX, Tesla i McLaren.
Przyjmując oparte na symulacji podejście do inżynierii, które wykorzystuje zaawansowane obliczenia i nadprzewodniki wysokotemperaturowe, aby wykorzystać przełomowe wyniki stellaratora W7-X IPP, Proxima na dobre wprowadza Europę w nową erę czystej energii.
Jako pierwsza recenzowana koncepcja stellaratora, która od samego początku integrowała kwestie fizyczne, inżynieryjne i konserwacyjne, Stellaris został powszechnie uznany za ważny przełom w przemyśle termojądrowym, wspierając argumenty przemawiające za stellaratorami quasi-izodynamicznymi (QI) jako najbardziej obiecującą drogą do komercyjnej elektrowni termojądrowej.