Elastyczna struktura pracy pozwala dostosować pracę do życia, a nie życie do pracy – Jarek Jarzębowski (nexocode)

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Elastyczna struktura pracy pozwala dostosować pracę do życia, a nie życie do pracy – Jarek Jarzębowski (nexocode)

Udostępnij:

Praca i przyjemność – dla wielu zawiedzionych swoją ścieżką kariery te słowa nie idą w parze. A jednak! Miejsce pracy może sprzyjać samorealizacji i dawać każdego dnia pozytywnego kopa emocjonalnego. Słowo klucz: elastyczność. To właśnie o niej opowiada nam Jarek Jarzębowski, people & culture lead w nexocode.

Elastyczność i bloki czasowe

Co zrobić, żeby praca była przyjemniejsza? Krótka odpowiedź brzmi: „zapewnić sobie elastyczność”. – Elastyczna struktura pracy pozwala dostosować pracę do życia, a nie życie do pracy. Gdy to zrozumiałem, zauważyłem, że praca wspiera – mówi w rozmowie z nami Jarek Jarzębowski, z którym spotkaliśmy się podczas Infoshare.

Wspomniana elastyczność to w praktyce takie zorganizowanie firmowych obowiązków, aby współgrały z prywatnym harmonogramem. U Jarka to pobudka o godz. 5-6 rano, kawa i praca do czasu, gdy dzieci się nie obudzą. Potem śniadanie z żoną i pociechami. Podwózka do przedszkola i powrót do pracy. Czy taki dzień nie jest bardziej poszarpany i mniej produktywny? Niekoniecznie. Jarek pracuje w blokach czasowych, co wspiera jego produktywność i emocjonalny dobrostan.

Jarek Jarzębowski – Nasza praca może być przyjemniejsza

Nie przeszkadzaj szefie!

Gdy zapytaliśmy Jarka Jarzębowskiego o największe grzechy współczesnych miejsc pracy, wskazał dwa. Pierwszy – mikrozarządzanie. Drugi – brak zaufania. Mikstura tych dwóch składników powoduje, że pracodawcy starają się mówić pracownikom, co robić, jak robić i kiedy robić. To zaś powoduje frustrację u kompetentnych osób.

– Jeśli więc chcemy zbudować kulturę opartą na odpowiedzialności, to nie możemy mówić ludziom co i jak mają robić. Po drugie trzeba ułatwiać im pracę, zabrać kłody spod nóg – mówi nasz gość i people & culture lead w nexocode.

Inspirować się – tak. Kopiować – hell no!

Kultura organizacyjna nie działa jak przepis na ciasto. Nie wystarczy pomieszać tych samych składników, w tych samych proporcjach, żeby organizacja funkcjonowała tak samo w Polsce, jak i w Niemczech. Dlatego Jarek Jarzębowski radzi, żeby kształtując własną kulturę organizacyjną, poszukiwać inspiracji w innych firmach, ale nie przenosić 1:1 działających w nich modeli do własnych firm – to nie zadziała.

 

Partnerem naszych rozmów jest PKO Bank Polski.

Konferencja Infoshare 2021 zgromadziła ponad 4500 tysiąca uczestników, ponad 300 technologicznych startupów, korporacje oraz blisko 150 ekspertów z całego świata, którzy dzielili się wiedzą na 5 scenach Infoshare. Ta największa technologiczna konferencja w CEE odbyła się w październiku 2021 w Gdańsku.

 

Kolejne wywiady będą pojawiały się w najbliższych dniach na naszej stronie! Znajdziesz je tutaj: Człowiek w świecie wielkich technologii. Startujemy z nowym cyklem wideo wywiadów