ElevenLabs na liście AI 100 autorstwa CB Insights

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

ElevenLabs na liście AI 100 autorstwa CB Insights

Udostępnij:

AI 100 to coroczna lista CB Insights prywatnych firm zajmujących się sztuczną inteligencją na świecie. Jak deklarują jej autorzy, „tegoroczni zwycięzcy stawiają czoła najtrudniejszym wyzwaniom w różnych branżach”, począwszy od nowych architektur AI po precyzyjną produkcję. Na liście, będącej już ósmą odsłoną AI 100, znalazł się startup ElevenLabs, niedawny jednorożec.

W tegorocznym zestawieniu znalazło się:

  • 16 reprezentowanych krajów, od USA po Francję i RPA;
  • ponad 30 kategorii rozwiązań, od modeli fundamentalnych po humanoidy;
  • 68% startupów na wczesnym etapie rozwoju budujących wirtualne światy, autonomiczne fabryki, modele językowe dla niedostatecznie reprezentowanych języków.

Polska spółka ElevenLabs została ujęta w kategorii „AI horyzontalne” jako narzędzie dla twórców w takich obszarach jak muzyka i głos.

Jak powstawała lista AI 100? Zespół badawczy CB Insights wyselekcjonował spółki na podstawie zbiorów danych CB Insights, opierając się na takich danych jak aktywność transakcyjna, branżowe partnerstwa, kompetencje zespołu oraz inwestorów, aktywność patentowa. Przeanalizowano również ekskluzywne wywiady CB Insights z nabywcami oprogramowania i zapoznaliśmy się z raportami analitycznymi przesłanymi nam bezpośrednio przez startupy.

Kto przoduje w transakcjach?

Kohorta zebrała ponad 28 miliardów dolarów w ponad 240 transakcjach kapitałowych od 2020 roku (stan na 22 marca 2024). OpenAI zebrał ponad 40% tej sumy, z 12 miliardami dolarów. Tymczasem 25% zwycięskich firm pozyskało mniej niż 10 mln USD, a niektóre nie pozyskały żadnego finansowania venture.

Nieco ponad dwie trzecie (68%) zwycięskich firm znajduje się na wczesnych etapach pozyskiwania funduszy (seed/angel i Series A) lub nie pozyskało jeszcze kapitału zewnętrznego.

Trendy w wycenie

Tegoroczna lista obejmuje 19 jednorożców z wyceną ponad 1 mld USD. Sakana AI – założona przez jednego z autorów przełomowego artykułu badawczego Google na temat Transformers – ma najwyższą wycenę na pracownika, wynoszącą 67 mln USD. Miała zaledwie 3 pracowników, gdy osiągnęła wycenę 200 mln USD na początku 2024 r. Sakana pracuje nad nowymi architekturami sztucznej inteligencji „inspirowanymi naturą” i niedawno wydała 3 modele w języku japońskim.

Generowanie przychodów

AI 100 obejmuje szereg firm charakteryzujących się różnymi etapami dojrzałości, rozwoju produktów i przychodów. Hugging Face, platforma infrastruktury AI skoncentrowana na rozwoju open-source, ma jeden z najwyższych mnożników przychodów na poziomie 150x (30 mln USD przychodów w 2023 r. przy wycenie 4,5 mld USD). Za nią plasuje się Perplexity, która opracowuje alternatywę dla tradycyjnych wyszukiwarek, przy 65x (w oparciu o wycenę 520 mln USD w 2023 r. i 8 mln USD ARR w 2024 r.).

Midjourney, platforma do generowania obrazów, która nie pozyskała żadnego zewnętrznego kapitału, jest jednym z wiodących zwycięzców AI 100 pod względem przychodów z 200 mln USD ARR.

Globalny zasięg

Łącznie 31 zwycięskich firm w tegorocznej kohorcie ma swoją siedzibę poza Stanami Zjednoczonymi. Łącznie reprezentują one 15 krajów. W tym gronie jest m.in. Lelapa AI z siedzibą w RPA, która opracowuje narzędzia do przetwarzania języka dla języków Afryki Subsaharyjskiej, takich jak afrikaans, isiZulu i Sesotho, oraz Ideogram z siedzibą w Kanadzie, który zajmuje się problemem generowania obrazów z czytelnym tekstem.

Startupy z Europy stanowią 19% listy. Najwięcej spółek ma swoją siedzibę w Wielkiej Brytanii, Francji i Niemczech.

Czym zajmują się startupy z AI 100?

Ponad jedna trzecia tegorocznych zwycięzców koncentruje się na budowaniu podstawowej infrastruktury sztucznej inteligencji, od modeli fundamentalnych, przez chipy sztucznej inteligencji, po platformy rozwoju sztucznej inteligencji. W sumie 30 dostawców koncentruje się na rozwiązaniach horyzontalnych (tj. międzybranżowych), takich jak automatyzacja kodowania, narzędzia dla twórców i wyszukiwanie, podczas gdy 34 firmy specjalizują się w branżach takich jak gry, opieka zdrowotna, edukacja i produkcja.
Garstka zwycięzców tworzy niszowe aplikacje, w których wykorzystanie sztucznej inteligencji nie jest jeszcze powszechne. Należą do nich:

  • Atomic Industries, który opracowuje sztuczną inteligencję do produkcji narzędzi i matryc w produkcji i jest wspierany przez ramiona venture Porsche, Yamaha i Toyota;
  • Rosebud AI, startup zajmujący się generowaniem tekstu do gier, wspierany przez współzałożycieli OpenAI, Ilyę Sutskevera i Andreja Karpathy’ego, a także Khosla Ventures;
  • Flawless AI, startup opracowujący dubbing wideo z synchronizacją ruchu warg dla przemysłu filmowego.

Pełną listę AI 100 można pobrać tutaj.

Czytaj także: