Elizabeth Holmes musi stawić się w więzieniu i zapłacić potężne odszkodowanie pokrzywdzonym inwestorom

Dodane:

Kasia Krogulec Kasia Krogulec

Elizabeth Holmes musi stawić się w więzieniu i zapłacić potężne odszkodowanie pokrzywdzonym inwestorom

Udostępnij:

Pod koniec 2022 r. Elizabeth Holmes została skazana na ponad 11 lat pozbawienia wolności za oszukanie inwestorów. We wtorek, sąd odrzucił wniosek Holmes o zwolnienie za kaucją do czasu rozpatrzenia apelacji. Skazana będzie odbywać karę w federalnym więzieniu dla kobiet o minimalnym rygorze w Bryan w Teksasie.

Ex-prezesce groziło na początku 20 lat pozbawienia wolności

Startup skazanej startuperki – Theranos miał oferować szybkie testy krwi. Kobieta reklamowała swój pomysł, jako przełom w medycynie – jednak okazał się on oszustwem. Zarzuty względem Theranos dotyczyły między innymi oszustw popełnionych przeciwko pacjentom, lekarzom i udziałowcom. Łącznie sąd postawił oskarżonym 11 zarzutów, z czego 4 dotyczyły bezpośrednio Elizabeth Holmes.

Była prezes spółki została oskarżona za zmowę, która doprowadziła do oszukiwania udziałowców firmy w latach 2010-2015. Holmes zdefraudowała 50 mln dolarów (ponad 200 mln zł) należących do inwestorów. Ława przysięgłych nie była jednak jednomyślna. W styczniu zeszłego roku oskarżonej groziło do 20 lat więzienia, a także grzywna w wysokości 250 000 dolarów i restytucja za każdy z zarzutów.

Historia upadłego biotechu

Przypomnijmy, że Elizabeth Holmes zdobyła miliardy dolarów pobierając krew. Porzuciła studia na prestiżowej uczelni, wzięła pożyczkę i wieku 19 lat w 2003 r. założyła firmę, która w swoim najlepszym momencie była wyceniana na 19 mld dolarów (prawie 77 mld zł). W 2015 r. mając 31 lat, była najmłodszą miliarderką na świecie. Kolorowe magazyny uwielbiały wizerunek szybko wschodzącej gwiazdy Doliny Krzemowej, często porównując ją do Steve’a Jobsa, głównie z uwagi na rzekomy sukces i charakterystyczny czarny golf, który często nosiła na wzór założyciela Apple.

Founderka nie przekonała sądu

Holmes miała rozpocząć odbywanie wyroku 27 kwietnia tego roku. Na kilka dni przed tym terminem złożyła apelację, starając się pozostać na wolności.

Oszustka argumentowała, że ma „ważne pytania” dotyczące jej sprawy, które miałyby uzasadniać ponowny proces. Apelacja nie została jednak zaakceptowana przez sędziego. Prawnicy prosili również o możliwość pozostania Holmes na wolności w trakcie apelacji, ponieważ kobieta ma jednorocznego syna i trzymiesięczną córkę. 

Poza karą pozbawienia wolności, sędzia Edward Davila nakazał założycielce Theranos oraz jej byłemu partnerowi Rameshowi Balwaniemu (były dyrektor operacyjny Theranosu) wypłatę 452 milionów dolarów odszkodowania wszystkim pokrzywdzonym.