Elon Musk zbuduje robota domowego. W ten sposób chce testować sztuczną inteligencję

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

Udostępnij:

Jeszcze kilka miesięcy temu Elon Musk był przeciwko sztucznej inteligencji. Jednak w grudniu ubiegłego roku wraz z popularnymi przedsiębiorcami wpompował miliard dolarów w OpenAI, organizację non-profit zajmującą się właśnie rozwojem SI. Teraz zdradza, jakie projekty będzie realizować.

 

Na zdjęciu: Elon Musk, twórca Tesli | fot. Maurizio Pesce, flickr.com CC by 2.0 | modyfikacja: 632×348

Trzy przedsięwzięcia

Jednym z projektów, nad którym ma pracować OpenAI jest budowa robota domowego. Niewiele jednak wiemy na jego temat, ponieważ przedstawiciele organizacji nie zdradzili szczegółów przedsięwzięcia. Wyjaśnili tylko, że maszyna ta ma być zdolna do wykonywania podstawowych prac domowych, a także być źródłem informacji, dzięki którym rozwój sztucznej inteligencji nabierze rozpędu.

– Ogólnie rzecz ujmując, robotyka jest dobrym polem treningowym dla SI – napisali w oficjalnym komunikacie przedsiębiorcy odpowiedzialni za organizację. Dodali również, że oprócz fizycznego robota będą także pracować nad algorytmem. Ma on reagować na naturalną mowę i wykonywać nawet skomplikowane zadania. Wśród nich wymieniają: rozmowę z użytkownikiem i pełne rozumienie dokumentów. Ich zdaniem istniejące rozwiązania wciąż dalekie są od ideału.  

Pojawią się kolejne inicjatywy

Trzecim projektem, na którym się skupią jest budowa inteligentnego agenta, który będzie potrafił wygrywać pojedynki w grach. Przedsięwzięcie to jest inspirowane pracą zespołu Google DeepMind. Stworzył on bota, który pokonał mistrzów świata w GO, chińską grę planszową, która powstała ponad dwa tysiące lat temu.

– Dopiero startujemy z tymi projektami, a ich szczegóły mogą ulec zmianie wraz z napływem nowych informacji. Spodziewamy się również uruchomić za jakiś czas kolejne inicjatywy – piszą przedstawiciele OpenAI. Organizacja ta powstała w grudniu ubiegłego roku i przy tej okazji giganci z Doliny Krzemowej zainwestowali w nią miliard dolarów. Wśród nich znalazł się Sam Altman, stojący za amerykańskim akceleratorem przedsiębiorczości Y Combinator, Peter Thiel, współzałożyciel PayPala i Elon Musk, twórca Tesli, który dotychczas był przeciwnikiem SI.

Mark Zuckerberg też bierze się za sztuczną inteligencję

Wpompowane przez nich środki finansowe OpenAI przeznaczy na rozwój bezpiecznej dla ludzi sztucznej inteligencji. Instytucja ta nie jest nastawiona na zysk, a jej przedstawiciele zapowiedzieli, że w ciągu najbliższych kilku lat wydadzą zaledwie ułamek pozyskanej kwoty. Nad rozwojem sztucznej inteligencji pracuje również Mark Zuckerberg.

Na początku tego roku CEO Facebooka podzielił się z internautami swoimi postanowieniami noworocznymi. Stwierdził wówczas, że zamierza zrealizować prosty algorytm, który pomoże mu w domowych i zawodowych obowiązkach. Cały system porównał do Jarvis, czyli tego, który używa Tony Stark, główny bohater serii Iron Man.